System automatyki ABB-free@home® został zaprojektowany tak, aby w łatwy sposób można było go zamontować i uruchomić w praktycznie każdej domowej instalacji elektrycznej. Zarówno w nowych budynkach - gdzie wystarczy tylko przemyśleć okablowanie pod kątem dodatkowej magistrali jak również w budynkach już istniejących.

Fot. Archiwum ABBFot. Archiwum ABB

Łatwe podłączenie – przewodowe i bezprzewodowe

Każdy typ nieruchomości można wyposażyć w komponenty ABB i zbudować indywidualnie dopasowany system. Umiejętnie wykorzystując, sensory ścienne w wersji przewodowej i bezprzewodowej oraz centralnie montowane aktory sterujące, można stworzyć system o spójnej i stabilnej architekturze.

Bezpieczny i samodzielny system Access-Point

W urządzeniu Access-Point znajduje się wszystko czego potrzebujesz do uruchomienia i kontroli automatyki domowej. Prosta i minimalistyczna konstrukcja kryje w sobie zaawansowaną technologię, dzięki której samodzielnie uruchomisz ABB-free@home®. Do zasilania podłącz Access-Point, który uruchomi się automatycznie. Po krótkiej chwili można zalogować się do zabezpieczonej sieci Wi-Fi utworzonej na potrzeby konfiguracji systemu. Access-Point nie wymaga podłączenia do internetu, ani sieci domowej, wszystkie dane niezbędne do logowania znajdują się z tyłu urządzenia. Jeżeli posiadasz jedynie bezprzewodowe urządzenia systemowe, możesz zamontować Access-Point w centralnej części domu. Natomiast gdy instalacja wykorzystuje magistralę – należy podłączyć ją do urządzenia poprzez dedykowane złącze.

Fot. SAP/S.3, archiwum ABBFot. SAP/S.3, archiwum ABB

Wystarczy to, co masz w ręku

System Access-Point jest tzw. webserwerem, więc gdy wykorzystujesz przeglądarkę internetową na komputerze możesz rozpocząć pierwszą konfigurację systemu. Jeśli do dyspozycji masz tylko urządzenie mobilne – nic prostszego. Wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację ABB-free@home®, która sama odnajdzie system Access-Point w sieci i poprowadzi przez pierwsze uruchomienie.

Fot. Ekran ustawień podstawowych systemu ABB-free@home®Fot. Ekran ustawień podstawowych systemu ABB-free@home®

Początek jest najważniejszy. Należy zwrócić uwagę na określenie prawidłowej lokalizacji instalacji, jej nazwy i poprawnie zapisać swoje hasło. Jako instalator będziesz miał największe uprawnienia do konfiguracji i obsługi systemu. Po pierwszych kilku krokach należy zacząć od tworzenia planu pomieszczeń budynku w zakładce „Struktura domu”.

Fot. Tworzenie pomieszczeń w interfejsie systemowym ABB-free@home®Fot. Tworzenie pomieszczeń w interfejsie systemowym ABB-free@home®

Przeciągnij i upuść

Następnym krokiem jest dodanie do projektu urządzeń, które podłączyłeś do systemu. W tym celu należy przejść do zakładki „Urządzenia, sceny i grupy”, gdzie na układ pomieszczeń można nanieść funkcje. Wystarczy nacisnąć znak plus (+) z prawej strony ekranu i wybrać z menu interesujące nas urządzenie. Następnie za pomocą prostej czynności „przeciągnij” i „upuść” nanieś je na plan oraz opisz. System w czasie rzeczywistym tworzy całą strukturę interfejsu użytkownika, umożliwia to, na bieżąco śledzenie postępu swoich prac.

Fot. Dodawanie urządzeń w interfejsie systemowym ABB-free@home®Fot. Dodawanie urządzeń w interfejsie systemowym ABB-free@home®

Jeżeli chcesz uruchomić obsługę danego obwodu oświetlenia z wybranego sensora ściennego, wystarczy połączyć dwie wybrane ikony. Gdy chcesz utworzyć grupę oświetlenia, podobnie jak poprzednim razem, należy połączyć kolejne ikony, które będę tworzyły grupę oświetlenia. Tworzenie połączeń schodowych lub krzyżowych w wielu sensorach ściennych – zasada jest taka sama, należy połączyć wybrane ikony. Na tej samej zasadzie, można utworzyć sceny świetlne oraz sterowanie ogrzewaniem.

Fot. Tworzenie połączeń w interfejsie systemowym ABB-free@home®Fot. Tworzenie połączeń w interfejsie systemowym ABB-free@home®

Wszystkie nowo dodane funkcje można w pełni wykorzystać w tworzeniu scen, takich jak „włącz” czy „wyłącz wszystko”, które znacznie ułatwiają pierwsze fazy tworzenia i użytkowania systemu. Dzięki wbudowanemu narzędziu do programów czasowych bez problemu wygenerujesz dodawanie oświetlenia w cyklu zegara astronomicznego oraz innych, dowolnych harmonogramów. Jeśli inwestor zażyczy sobie, aby system działał w pełni autonomicznie np. na czas prac wykończeniowych, do których wymagane jest zdemontowanie wszystkich przycisków lub usunięcie z nich funkcji sterujących – harmonogramy okażą się bardzo pomocne.

Fot. Tworzenie harmonogramu w systemie ABB-free@home®Fot. Tworzenie harmonogramu w systemie ABB-free@home®

Na koniec ciekawostka. Aby zapewnić sobie zdalny dostęp do systemu, wystarczy utworzyć bezpłatne konto na portalu MyBuildings. Zdalny dostęp do portalu MyBuildings np. z urządzenia mobilnego gwarantuje szybkie powiadomienie, w momencie gdy np. inna osoba użyje oświetlenia czy zmieni ustawienia w systemie. Może to być dla nas informacja, że np. niechciana osoba pojawiła się na posesji lub ekipa remontowa przez przypadek zmieniała ustawienia. W każdym z tych przypadków można zareagować lub w łatwy sposób zdiagnozować zmiany w ustawieniach systemu.

Dowiedz się więcej o możliwościach jakie daje automatyka domowa Na koniec ciekawostka. Aby zapewnić sobie zdalny dostęp do systemu, wystarczy utworzyć bezpłatne konto na portalu MyBuildings. Zdalny dostęp do portalu MyBuildings np. z urządzenia mobilnego gwarantuje szybkie powiadomienie, w momencie gdy np. inna osoba użyje oświetlenia czy zmieni ustawienia w systemie. Może to być dla nas informacja, że np. niechciana osoba pojawiła się na posesji lub ekipa remontowa przez przypadek zmieniała ustawienia. W każdym z tych przypadków można zareagować lub w łatwy sposób zdiagnozować zmiany w ustawieniach systemu.

Dowiedz się więcej o możliwościach jakie daje automatyka domowa

Fot. Archiwum ABBFot. Archiwum ABB

 x