Cel ogrzewania pomieszczeń jest jasny: chodzi o efektywne uzyskanie oczekiwanej temperatury i utrzymanie jej na zakładanym poziomie (który może rzecz jasna zmieniać się w zależności od np. pory dnia) jak najniższym kosztem. Jego osiągnięcie przy wykorzystaniu tradycyjnych pieców i kominków czy nawet głowic termostatycznych montowanych przy grzejnikach jest jednak stosunkowo trudne.
Przede wszystkim precyzyjne sterowanie temperaturą jest niemożliwe, poza tym źródło ciepła musi pracować w sposób ciągły (lub być wyłączone), co przekłada się albo na brak komfortu cieplnego, albo na duże zużycie energii. A to oznacza koszty, także te środowiskowe.
W dzisiejszych czasach coraz powszechniej stosuje się urządzenia, które zyskują różne nazwy, m.in. sterownik, regulator temperatury pokojowy, termostat pokojowy. Dzięki nim zarządzanie temperaturą staje się bardzo proste. Coraz bardziej zaawansowane systemy dają wiele możliwości konfiguracji, które pozwalają osiągać wysoki komfort cieplny i oszczędności.
Wbrew pozorom zasada działania pokojowego sterownika temperatury jest bardzo prosta. System składa się z dwóch urządzeń: z jednej strony termostatu umieszczanego w ogrzewanym pomieszczeniu, z drugiej odbiornika podłączonego do źródła ciepła, np. kotła gazowego.
Termostat jest wyposażony w czujnik temperatury, który mierzy aktualną temperaturę w pomieszczeniu. Użytkownik może ręcznie ustawić żądaną temperaturę na termostacie. Sterownik temperatury na bieżąco monitoruje aktualną temperaturę i porównuje ją z ustawioną temperaturą docelową.
Jeśli aktualna temperatura jest niższa niż ustawiona, termostat włącza system grzewczy. Oczywiście najczęściej połączenie nie wymaga wyprowadzania jakichkolwiek przewodów. Kiedy temperatura osiąga ustaloną wartość, sterownik temperatury w pokoju wysyła sygnał do systemu, aby ten przestał działać. Tym samym zapobiega nadmiernemu ogrzewaniu lub wychłodzeniu pomieszczenia.
Nowoczesne termostaty mają przy tym zdecydowanie więcej do zaoferowania. Pozwalają m.in. na wprowadzanie zautomatyzowanych programów, które będą w stanie usprawnić zarządzanie temperaturą w budynku i zapewnić jeszcze większe oszczędności energii.
Wybór urządzeń jest bardzo szeroki. Przede wszystkim należy dostosować je do charakterystyki konkretnej instalacji, w tym źródła ciepła oraz wykorzystywanych odbiorników. Zaawansowany sterownik temperatury pokojowy znajdziesz w ofercie AFRISO: https://afriso.pl/katalog-online/afriso/regulatory-termostaty-i-urzadzenia-sterujace.
Urządzenie pozwoli na ustalenie programów, które zapewnią komfort cieplny i oszczędności energii. Możliwe będzie np. ustalanie programów dzień/noc czy programów tygodniowych. Sterownik współpracuje z różnymi źródłami ciepła i sposobami ogrzewania, a przy okazji prezentuje się bardzo estetycznie: wystarczy zabudować go w ścianie w puszce elektrycznej.
Co wyjątkowo ważne: sterowniki temperatury pokojowe są coraz łatwiej dostępne i można z nich skorzystać w różnych instalacjach – zarówno tych prostych, jak i zdecydowanie bardziej rozbudowanych. Wchodzą także w ramy inteligentnych rozwiązań usprawniających zarządzanie całym budynkiem.
Przyjrzyjmy się jeszcze raz zaletom tego rozwiązania:
Artykuł Partnera