Jak działają inteligentne zamki do drzwi? Gdzie je zainstalować i do czego wykorzystać? Dlaczego w ogóle warto się nimi zainteresować? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Zamki elektroniczne (inaczej nazywane elektromechanicznymi) to rozwiązanie pozwalające na zabezpieczenie drzwi w sposób inny niż z użyciem klasycznego klucza. Składają się one z dwóch części: mechanicznej i elektronicznej. W pierwszym elemencie znajduje się skrzynka i rygiel, czyli elementy, które fizycznie zabezpieczają drzwi. Moduł elektroniczny (zasilany z domowej sieci lub baterii) odpowiada natomiast za sterowanie nimi – otwieranie lub zamykanie dzięki użyciu zróżnicowanych opcji, o których opowiemy poniżej.
Zamki elektroniczne mogą działać w trybie offline, gdy nie są połączone z dodatkowymi systemami. Natomiast zamki online pozwalają na kontrolę zdalnie, nawet z większego dystansu. Wystarczy tylko zdecydować się na odpowiednią metodę sterowania.
Zamki elektroniczne nie wymagają używania fizycznego klucza, do którego przywykliśmy w przypadku klasycznych zamków mechanicznych. Nie oznacza to jednak, że nie stosuje się innych przedmiotów, dzięki którym otwiera się lub zamyka drzwi. Do najczęściej spotykanych opcji zaliczają się:
Różne rodzaje zabezpieczeń, jak choćby smart lock od: Smart-Lock.pl, stosuje się w nieco innych przestrzeniach, by chronić dostęp oraz kontrolować przepływ ludzi w danym miejscu.
W jakich miejscach najczęściej spotyka się zamki elektroniczne? Używa się ich zarówno do zabezpieczenia drzwi wejściowych do budynków, jak i wybranych sektorów czy pomieszczeń. Coraz częściej używa się ich jako centralnych zamków w domach i mieszkaniach, niejednokrotnie podłączając je do systemów typu Smart.
Tego typu rozwiązania od lat cieszą się olbrzymią popularnością także w innych obszarach. Spotyka się je choćby w hotelach (zabezpieczenie poszczególnych pokoi dla gości), w lokalach do wynajmu krótkoterminowego. To także świetny sposób na ochronę szczególnych części budynku w magazynach czy firmach, do których dostęp powinno mieć tylko wąskie grono uprawnionych pracowników, ze względu na ryzyko kradzieży, zniszczeń, zagrożenie dla zdrowia i życia czy konieczność ochrony danych (np. w archiwum).
Co daje wymiana klasycznych zamków mechanicznych na warianty elektroniczne, zwłaszcza w opcji inteligentnej? To przede wszystkim wzrost poziomu zabezpieczenia nieruchomości lub jej części. Tego typu produkty są znacznie trudniejsze do sforsowania lub skopiowania. Co więcej, zyskuje się także szansę monitorowania dostępu, czyli śledzenia, kto wchodził lub wychodził z danego pomieszczenia czy budynku.
Zamki elektroniczne są niezmiernie wygodne, zwłaszcza gdy postawi się na wariant sterowany aplikacją. Nie trzeba martwić się o noszenie klucza, a wszystkie zamki otworzy się z pomocą własnego telefonu. W ten sposób da się też zdalnie przydzielić dostęp jednorazowy zapominalskim członkom rodziny lub gościom, którzy niespodziewanie pojawili się przed drzwiami.
Warto też wspomnieć, że tego typu urządzenia nie są specjalnie skomplikowane w montażu. Da się też umieścić je zarówno na nowych drzwiach, jak i zastąpić z ich pomocą tradycyjne zabezpieczenia. Ich przyjemny dla oka wygląd wpisuje się też w większość popularnych obecnie nurtów architektonicznych.
Dobrej jakości zamek elektroniczny to wygoda, bezpieczeństwo i poprawa standardu codziennego funkcjonowania – w domu lub biurze. Trudno się zatem dziwić, że takie rozwiązania zyskują na popularności w przestrzeni do życia, pracy bądź w lokalach usługowych. To nowy komfort życia, do którego naprawdę łatwo przywyknąć.