Bezpiecznie jest widzieć kto stoi przed drzwiami. Zawsze, gdy ktoś naciśnie przycisk przy wejściu, a także wtedy, gdy niepokoją odgłosy z zewnątrz. Oczywiście, niemal każdy przyzna rację. Warto posiadać wideodomofon, ale za jaką cenę? Czy warto się decydować na kopanie rowów do furtki, rozkuwanie ścian, układanie przewodów, gipsowanie, malowanie … Dla wielu osób stanowi to zbyt wysoki koszt. Ale gdyby tak, korzystając z przewodów istniejącej instalacji dzwonkowej zainstalować domofon lub wideodomofon? Gira oferuje bardzo proste, jednocześnie doskonałe w działaniu, urządzenia, które sprostają temu zadaniu.

wideounifon

System domofonowy Gira jest systemem magistralnym. Do każdego urządzenia wystarczy doprowadzić tylko jeden dwużyłowy przewód. Następnie połączyć je zgodnie ze schematami i uruchomić. Niewielki wysiłek, krótka robota, a efekt znakomity.
System domofonowy Gira jest przeznaczony do wykorzystania w domach jednorodzinnych, biurach oraz blokach mieszkalnych i biurowcach. Instalacja zawsze tak samo prosta. A możliwości szerokie.
System domofonowy Gira spełnia wszystkie podstawowe funkcje oczekiwane od takich instalacji, oraz wiele dodatkowych. Najprostsza instalacja składa się z jednego lub wielu bramofonów wzgl. wideobramofonów, urządzeń zasilająco sterowniczych oraz jednego lub wielu unifonów, wideounifonów, gongów lub terminali wideo. Wszystkie urządzenia montuje się bardzo prosto.

wideounifon

Na zewnątrz domu instalowane są bramofony lub wideobramofony. W zależności od potrzeb. Jedne i drugie wymagają doprowadzenia identycznej instalacji, zawsze starcza jeden dwużyłowy przewód. Zalecana jest tzw. skrętka o średnicy żył 0,8 mm. Przewód magistralny jednocześnie zasila (wideo)bramofon, transmituje dźwięk i obraz oraz przekazuje sygnały sterownicze. Bramofon jest wizytówką domu, świadczy o jego prestiżu oraz o smaku jego mieszkańców. Ponadto musi być dostosowany do potencjalnych potrzeb jego użytkowników. Przede wszystkim do ilości użytkowników. Istotna rolę spełnia także jego wygląd i sposób montażu.
Gira oferuje trzy rodzaje bramofonów i trzy rodzaje wideobramofonów: podtynkowe, natynkowe i stalowe. Pierwsze dwa wyglądają niemal identycznie. Podtynkowe bramofony i wideobramofony budowane są z pojedynczych modułów osadzanych w poliwęglanowych ramkach. W zależności od potrzeb stacja bramofonowa może być wyposażona w jeden do siedemdziesięciu przycisków i głośniczek z mikrofonem. Opcjonalnie można dołączyć kolorową kamerę, klawiaturę kodową, czytnik linii papilarnych lub czujnik zbliżeniowy tzw. transponder. Pozostałe stacje wejściowe są oferowane jako gotowe wyroby. Instalator musi je jedynie przyłączyć do magistrali i zamontować.
Wewnątrz domu instalowanie są unifony, wideounifony i terminale domofonowe Gira. Do każdego z tych urządzeń wystarczy doprowadzić przewód magistralny. Jedynie terminal wymaga dodatkowego zasilania.

wideounifon

Unifony, czyli aparaty domowe, można podzielić na słuchawkowe i głośnomówiące. Te ostatnie są doceniane przez większość przyszłych użytkowników. W szczególności, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się terminale wideodomofonowe z kolorowymi wyświetlaczami o przekątnej 5,7”. Wysokiej jakości obraz zapewnia bezpieczeństwo, umożliwiając, w każdej chwili, obserwację otoczenia. Unifony, podobnie jek bramofony mogą być montowane natynkowo i podtynkowo. Ponadto, zbudowane modularnie podtynkowe unifony można instalować w specjalnych obudowach stojących na biurku. Modularne wideounifony są wyposażone w ekrany o przekątnej 1,8” w niemal wszystkich seriach Gira: Standard 55, E2, Event, Esprit, E22, w wielu odmianach stylistycznych w kilkudziesięciu wariantach kolorystycznych. Identycznych jak pozostały osprzęt elektryczny, tj. gniazdka, wyłączniki, ściemniacze, czujniki itd. A asortyment Gira w każdej serii obejmuje ponad 200 różnych urządzeń.

wideounifon

Gira rozszerza swój system (wideo)domofonowy u urządzenia kontroli dostępu oraz przekierowania na telefon i na telewizor. Każda rozmowa z zewnątrz może być przekazywana do telefonu wewnętrznego, miejskiego lub komórkowego. Dzięki temu można siedząc na kanapie, porozmawiać z odwiedzającym, równocześnie obserwując go w swoim telewizorze (np. PiP). A wypoczywając na wczasach, można uniemożliwić obserwację domu przez złodzieja, który nigdy nie będzie wiedział czy wszyscy opuścili dom, skoro, zawsze zgłasza się ktoś do domofonu.
Dla wciąż spieszących się Gira opracowała system kontroli dostępu. Nie potrzeba klucza, wystarczy odcisk palca, by dostać się do domu. A jeśli obie ręce zajęte? Wtedy z pomocą przychodzi zdalny czytnik. Dzięki przyczepionemu do paska lub włożonemu do torebki aktywnemu brelokowi Gira, drzwi otwierają się same, gdy się do nich podejdzie. Trzecim rozwiązaniem jest klawiatura kodowa. Służy zarówno do otwierania drzwi jak też do wywoływania mieszkańców.
System domofonowy Gira jest wyjątkowo prosty w montażu oraz instalacji. Wystarczą (niemal wszędzie) dwie żyły. Najbardziej skomplikowana instalacja jest analogicznie prosta jak wyżej pokazana. Wystarczy wszędzie doprowadzić przewody do zacisków BUS. Zaleca się jednak korzystanie z dwuparowych skrętek telekomunikacyjnych o średnicy żył 0,8 mm. W przypadku cieńszych przewodów spada rozpiętość systemu. Natomiast przewody wielokrotnie łączone, o zanieczyszczonych końcówkach mogą powodować powstawanie zakłóceń.

wideounifon

Dla zainteresowanych instalacją Tema, przedstawicielstwo Gira w Polsce, posiada materiały techniczne opisujące szczegółowo budowę systemu, sposoby montażu, instalacji oraz uruchamiania. Natomiast w Internecie znajdują się instrukcje do wszystkich urządzeń. Oczywiście napisane po polsku.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.gira.pl
W razie pytań prosimy mailować Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. (w sprawach technicznych)
oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. (w sprawach handlowych).
Udzielamy także informacji telefonicznych: 022 878 03 55.

Andrzej Dubrawskix