Budując dom marzymy o dużej przestrzeni, kilku sypialniach, własnym garażu i mnóstwie innych wygód, które często mnożymy w nadmiarze chcąc zaspokoić wszystkie te potrzeby, które do tej pory ?upchane? były w pawlaczach i zabudowach na niedużym metrażu naszego mieszkania. Rzeczywistość bywa jednak zaskakująca.

wideounifon

Duża przestrzeń to większe koszty ogrzewania, więcej wyłączników światła, okien, ciągłego biegania, aby wszystko sprawdzić przed wyjściem. Do tego dochodzi jeszcze alarm antywłamaniowy, telewizor w pokoju każdego z domowników, ekspres do kawy, dvd i sporo innych urządzeń elektrycznych. W małym mieszkaniu wystarczył rzut okiem, aby skontrolować całość, ale w domu jednorodzinnym potrzeba na to znacznie więcej czasu i wysiłku. O ile, bowiem zwiększa się nasza powierzchnia mieszkaniowa, o tyle ilość czasu, który możemy poświecić jej doglądaniu nie ulega żadnej zmianie.

Wróćmy jednak do punktu wyjścia, czyli do budowy domu. Załóżmy, że zaplanowaliśmy już jego architekturę i rozkład pomieszczeń. Zdecydowaliśmy się także na ogrzewanie energooszczędne. Zdaliśmy sobie sprawę z faktu, iż nie wszystko, co jest tanie w wykonaniu jest również tanie i bezawaryjne w eksploatacji. Zastanówmy się jednak, czy myśląc o urodzie bryły, ilości i wielkości pomieszczeń, architekturze okien i drzwi, systemach i instalacjach nie zapomnieliśmy o funkcjonalności całej tej kompozycji, tak by nasz dom stał się dla nas komfortowym azylem a nie przysłowiową „kulą u nogi”. Warto poświęcić więcej uwagi technologii i funkcjonalności różnych instalacji. Dom możemy oswoić i przystosować do naszych potrzeb i zwyczajów. Ta pozornie martwa bryła, może stać się przyjazna i wyręczyć nas w wielu prozaicznych czynnościach. Oto kilka z takich przykładów.

Sterowanie ogrzewaniem

wideounifon

Każdy, kto decyduje się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym powinien dobrze przemyśleć kwestię jego wielkości. Jest to decyzja bardzo brzemienna w skutkach... finansowych ze względu na liczbę metrów kwadratowych wymagających ogrzania. Ogrzewanie, niezależnie od jego rodzaju, stanowi największą pozycję kosztową w eksploatacji domu. Dlatego niemalże normą stało się wyposażanie domu, w co najmniej dwa alternatywne źródła ciepła. Jedno z nich służy do utrzymywania pewnej stałej temperatury w pomieszczeniach, optymalnej z punktu widzenia ekonomii eksploatacji danego systemu grzewczego. Drugie, alternatywne źródło, którym zazwyczaj jest kominek z systemem rozprowadzenia ciepła do innych pomieszczeń stanowi sposób na podniesienie temperatury, w czasie, kiedy domownicy są obecni w domu. O ile „uruchomienie” kominka wymaga bezpośredniej ludzkiej interwencji, o tyle sterowanie system ogrzewania zasilanym dowolnym paliwem pochodzącym z sieci lub ze zbiorników lokalnych nie tylko nie naraża nas na żaden wysiłek fizyczny, a nawet nie wymaga naszej obecności w domu. Rozwiązaniem jest instalacja z automatyczną regulacją temperatury w każdym pomieszczeniu oraz możliwość tworzenia tzw. stref grzewczych. Wszystko z jednego miejsca w domu, z możliwością sterowania, regulowania i monitorowania przez internet lub telefon komórkowy. Korzyści? Ewidentne. Raz zaprogramowany system ogrzewania działa niezmiennie aż do momentu, w którym postanowimy dokonać zmian w jego ustawieniach. Szczególnie praktyczna jest możliwość wprowadzenia stref grzewczych. W piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych, na strychach i w garażach możemy utrzymywać niższą temperaturę niż w pomieszczeniach mieszkalnych lub łazienkach. Strefowość grzania daje nam także doskonałą możliwość obniżenia temperatury w tych pomieszczeniach, które przez większą część dnia wystawione są na działanie promieni słonecznych. Ekspozycja tych pomieszczeń czyni bowiem je naturalnie ciepłymi. Elastyczność programowania i zdalnego sterowania systemem grzania powoduje, że jest on ekonomiczny w eksploatacji. Wygoda i niższe rachunki to korzyści, które przemawiają do każdego użytkownika!

Oświetlenie

wideounifon

Dom, nawet najmniejszy, wyposażony jest w znacznie większą liczbę punktów świetlnych niż przeciętne mieszkanie. Ganek, taras, garaż, piwnica, a nawet ogród to miejsca, które również wymagają oświetlenia. Jeśli na dodatek lubimy zabawę światłem i chcemy nim „zagrać”, by nadać naszym wnętrzom szczególny charakter na pewno pokusimy się o stojące lampy i kinkiety. Być może nawet wybierzemy te z możliwością regulacji natężenia oświetlenia. Jak nad tym zapanować? Jak nie pogubić się w przełącznikach? Gdzie najlepiej ulokować włączniki oświetlenia? Czy zawsze nasze decyzje będą właściwe? Czy jest szansa na korektę naszych pomysłów już po wykonaniu instalacji? Na szczęście jest system, który potrafi zapanować nad mnóstwem żarówek i wyłączników. Jego cudownie praktyczną zaletą jest automatyczne włączanie światła w pomieszczeniach po wejściu do nich i wyłączania po tym, jak je opuścimy. Jest szczególnie funkcjonalne w toaletach, pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach, czy spiżarniach. Połączenie z centralną funkcją zmierzchową ułatwia regulację czujników. Gaszenie światła na piętrze można wykonać jedną sekwencją korzystając z włącznika w salonie. Szczególnie przydatne udogodnienie w domu z małymi dziećmi.

Żaluzje, rolety i otwieranie drzwi bez użycia kluczy

Nasz wymarzony dom, będący spełnieniem marzeń i stanowiący widoczny znak naszego zaangażowania finansowego i emocjonalnego jest dla nas bardzo cennym skarbem. Dlatego staramy się go jak najlepiej chronić. W tym celu na wszystkich drzwiach i oknach montujemy rolety antywłamaniowe. Ich ilość zależy w głównej mierze od rozmiarów naszego domu, bo ta determinuje ilość okien i drzwi. Bywa, że liczba rolet antywłamaniowych sięga nawet 40. Im jest ich więcej tym koszmarnej jawi się nam indywidualne sterowanie każdą z nich i tym bardziej niezbędny wydaje się być system zintegrowanego sterowania tymi urządzeniami. Duża liczba rolet sterowanych indywidualnie to także duża liczba włączników, które w nadmiarze nie stanowią ciekawego elementu dekoracyjnego. Nic bardziej praktycznego jak skorzystanie z możliwości, jakie stwarza nam zintegrowany system sterowania! Jeśli do tego dodamy jeszcze czytnik linii papilarnych zamiast zamka i kluczy pozbędziemy się ciężkiego żelastwa z naszych kieszeni i torebek.

W czym jeszcze pomoże Inteligentna instalacja?

Praktycznych zastosowań jest wiele. Wszystko zależy od potrzeb i od pomysłowości. Ale najważniejsze to m.in. sterowanie urządzeniami znajdującymi się poza domem, na przykład bramą garażową, furtką, oświetleniem zewnętrznym, kamerami, zraszaczami ogrodowymi otwieranie jednym włącznikiem pilota bramy wjazdowej i garażowej, ale też włączanie świateł na podjeździe otwieranie bramy wjazdowej włącznikiem np. w sypialni na piętrze (wygodne, bo nie trzeba schodzić na dół, gdy mamy gości) możliwość zamontowania kamer w pomieszczeniach i obserwowania, co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności i najważniejsze – tym wszystkim można zarządzać z jednego miejsca, przez Internet lub komórkę (na dodatek wcale nie trzeba być informatykiem).

Elektronika to rzecz delikatna. Tu liczy się jakość i sprawdzony Producent

Na rynku jest wiele rozwiązań pozwalających na sterowanie domowymi urządzeniami i instalacjami. Żadne z nich nie umożliwia tak zintegrowanego „zarządzania domem” jak system KNX (EIB). Jego największą zaletą jest kompleksowość działania. Dzięki niemu systemy sterujące poszczególnymi urządzeniami i instalacjami są ze sobą kompatybilne. Wysoka jakość zastosowanych elementów składowych systemu czyni go wiecznym przy jednoczesnej możliwości unowocześniania. Równie ważnym kryterium jest elastyczność systemu pozwalająca na stosowanie zmienników poszczególnych jego elementów dostarczanych przez różnych producentów o ile spełniony pozostanie warunek wysokiej ich jakości. Jedynie system KNX (EIB) jest rozwiązaniem ustandaryzowanym. Jako jedyny posiada i spełnia normę europejską EN50090 wraz z CEN EN 13321-1 jak również normę amerykańską ISO/IEC 14543-3. Urządzenia różnych producentów z logo KNX (EIB) mogą pracować w jednej instalacji. System KNX (EIB) jest rozwiązaniem programowalnym. Na każdym etapie budowy i eksploatacji można zmienić decyzję, co do miejsca i sposobu sterowania. Instalator zawsze może zmienić oprogramowanie urządzeń dostosowując je do naszych potrzeb.

Niepowtarzalne wzornictwo i jakość

Otwarty system sterowania pozwala wybierać przeróżne formy i kształty elementów sterujących. Zakres paneli sterujących oferowanych przez producentów przyprawia o zawrót głowy. Od klasycznych form przycisków i przełączników kosmiczne panele dotykowe. Użytkownik w każdym wieku znajdzie optymalne dla siebie rozwiązanie. (patrz zdjęcia). Możliwości poszczególnych modeli są uzależnione od potrzeb klienta. Wyposażone w regulator temperatury, wyświetlacze informacji prowadzą użytkownika w intuicyjny sposób po potrzebnych funkcjach. Lata doświadczeń wytwórców w produkcji elementów potwierdzają jakość i niezawodność urządzeń.

Cyfrowy znaczy elastyczny

W dzisiejszym cyfrowym świecie również instalacje stają się cyfrowe. Cyfrowe to znaczy elastyczne. Dom to zazwyczaj życiowa inwestycja i spełnienie marzeń, wreszcie ukochane miejsce na ziemi i azyl. Żeby dom odwzajemniał nasze ciepłe uczucia, którymi go obdarzamy musimy postarać się o to na etapie jego planowania. Dobrze przemyślane rozwiązania architektoniczne i instalacyjne stanowią gwarancję komfortu i funkcjonalności. Jeśli jeszcze rynek ma w swojej ofercie system, który potrafi wziąć na swoje barki opiekę nad naszym domostwem to nic prostszego jak zatrudnić go na etacie elektronicznego major domusa.
x