Zestaw lokalizacyjny vLoc-5000 jest najbardziej zaawansowanym technologicznie systemem lokalizacji uzbrojenia podziemnego wśród urządzeń tego typu dostępnych na rynku. Głównym elementem systemu jest odbiornik vLoc-5000 Rx, którego zadaniem jest dostarczenie precyzyjnych informacji o pozycji, kierunku przebiegu oraz głębokości ułożenia lokalizowanej instalacji. Sygnały elektromagnetyczne emitowane z trasowanego kabla czy rurociągu są jednak często zakłócane przez sąsiednie instalacje i inne czynniki zewnętrzne, które powodują odkształcenie regularnego pola elektromagnetycznego wytwarzanego wokół “naszej“ instalacji. W celu odróżnienia sygnału odbieranego z trasowanego kabla/rury spośród innych pól elektromagnetycznych czy „szumów“ otoczenia i przekazania informacji pozwalających na precyzyjne ustalenie trasy i głębokości lokalizowanego przewodu, w zestawie vLoc-5000 zastosowano szereg zaawansowanych funkcji wspomagających lokalizację w trudnych warunkach terenowych.
Zestaw vLoc-5000 to profesjonalny i uniwersalny zestaw do precyzyjnej lokalizacji tras kabli i rur. Nowoczesna cyfrowa obróbka uzyskanego sygnału zapewnia precyzję pomiarów w zakresie określania położenia, głębokości zalegania i tożsamości lokalizowanych sieci podziemnych. Kolorowy wyświetlacz LCD odbiornika w połączeniu z lekkością konstrukcji a jednocześnie jej wytrzymałością mechaniczną (zastosowanie specjalnych materiałów na bazie włókien węglowych) umożliwia pracę w każdych warunkach terenowych i pogodowych.
Dzięki specjalnemu układowi systemu anten odbiorczych zestaw bardzo precyzyjnie określa pozycję i kierunek lokalizowanej instalacji (wbudowany kompas). Opatentowana metoda wskazania kierunku lokalizacji "prawo/lewo" wraz z symulacją przemieszczania się lokalizatora względem lokalizowanej własnej linii czyni urządzenie bardzo proste w użyciu.
W obszarach w trudnych do lokalizacji (np. o bardzo dużym zgęszczeniu infrastruktury podziemnej, w sąsiedztwie silnych pól elektromagnetycznych np. od trakcji kolejowej, linii przesyłowych itp.) jest w stanie określić i zidentyfikować trasę własnej instalacji przy wykorzystaniu funkcji Signal Select™, Signal Direction, Line Guidance™, Distortion Alert™ oraz Current Measurement. Dzięki tym funkcjom można także w łatwy sposób określić błąd pomiaru pozycji lokalizowanej instalacji.
Zestaw wyposażony jest w generator sygnałowy o mocy wyjściowej 10W, który może pracować w 3 trybach: indukcyjnym, galwanicznym (tj. podłączenie bezpośrednie) oraz cęgowym (klamra nadawcza). Wbudowany w urządzenie amperomierz i omomierz automatycznie dokonuje pomiaru rezystancji badanej linii co ułatwia wybranie najbardziej efektywnej częstotliwości do lokalizacji.
Przy pracy z generatorem, mamy możliwość pracy przy 70 różnych częstotliwościach w zakresie od 64Hz ÷200kHz.
Zestaw vloc5000 posiada także tryb pracy do punktowej lokalizacji uszkodzeń zewnętrznej powłoki kabli energetycznych, kabli telekomunikacyjnych, stalowych rur gazowych lub preizolowanych rur ciepłowniczych, przy zastosowaniu ramki A-Frame.
Ramka A-Frame lokalizuje zwarcia doziemne do rezystancji uszkodzenia 2MΩ) metodą niskonapięciową, nieniszcząca kabli Dokładność lokalizacji miejsca uszkodzenia do 50 mm. Ramkę należy podłączyć z pomocą kabla z odbiornikiem vLoc-5000. Na wyświetlaczu LCD odbiornika, pokazywany jest kierunek do punktu uszkodzenia oraz wielkość odbieranego sygnału w dB („wielkość” uszkodzenia).
Funkcja Signal Select® / Signal Direction - unikalna funkcja rozpoznawania kierunku prądu sygnałowego wysyłanego z generatora wg. tzw. Reguły Lenza (reguła „lewej ręki”) do bardzo pewnej identyfikacji „własnej” instalacji.; mierzy kierunek prądu w instalacji, do której jest podłączony generator galwanicznie oraz kierunek prądu w instalacjach, w których nastąpiła indukcja sygnału).
Uwaga: Reguła Lenza („Reguła lewej ręki”) - prąd zaindukowany /w obcych instalacjach/ ma kierunek przeciwny do kierunku prądu który go wytworzył.
W większości przypadków funkcja rozpoznawania kierunku przepływu sygnału pozwala na identyfikację lokalizowanej linii pośród innych instalacji (znak „plus” wyświetlany z lewej strony ekranu i strzałka wskazująca kierunek „w przód” na tarczy kompasu w prawym górnym rogu ekranu).
Prąd powrotny płynący w sąsiednich instalacjach w kierunku do uziomu i dalej do generatora, w większości przypadków rozpoznawany jest jako sygnał o fazie przeciwnej symbolizowanej znakiem „minus” wyświetlanym z lewej strony ekranu i strzałką kompasu skierowaną „do tyłu”.
Funkcja Line Guidance - kierunek lokalizowanego przewodu w sposób graficzny informuje użytkownika o zagięciach (zakrętach) śledzonej instalacji i obecności odgałęzień.
Funkcja Distortion Alert informuje użytkownika o poziomie zakłóceń pola magnetycznego w miejscu lokalizacji. Zakłócenia powodują zmiany fazy sygnału wykrywane przez lokalizator poprzez porównanie fazy sygnału odbieranego z fazą odniesienia sygnału wysłanego z generatora. Poziom zakłóceń pola magnetycznego jest proporcjonalny do poziomu czerwonego wypełnienia tarczy kompasu na ekranie lokalizatora.
Funkcja CM (Current Measurement) - pomiaru natężenia prądu sygnałowego z generatora. Funkcja ta pozwala na mierzenie wartości prądu sygnałowego w instalacjach w których on występuje (tj. w instalacji do której zastał podany sygnał z generatora bezpośrednio, a także w instalacjach w których sygnał się zaindukował. Pomiar ten nie daje nam jednak pewności przy pewnej identyfikacji „własnej instalacji” (służy do wstępnej identyfikacji własnej linii).
Funkcja Bluetooth i GPS - lokalizator wyposażony jest w wewnętrzny odbiornik GPS oraz w komunikację bezprzewodową typu Bluetooth w celu komunikacji z zewnętrznym odbiornikiem GPS.
W lokalizatorze wbudowany jest także rejestrator danych (do 1000 pomiarów).
Umożliwia on rejestrację punktów pomiarowych z podaniem: nr pomiaru, data i czas pomiaru, głębokość badanej instalacji, wartość prądu sygnałowego, współrzędne geograficzne x i y. Dane z rejestratora lokalizatora (zapis w plikach: shp, .kml, .csv, .xls, .txt) mogą być przesłane do komputera PC w celu dalszej „obróbki” (np. przedstawienie wyników w tabelach pomiarów lub na wykresach, przesłanie do systemu GIS, na Google Earth itp.)
Funkcja www / MyLocator2 - nowa generacja sprzętu lokalizacyjnego pod nazwą vLoc-5000 to kolejny krok do przodu przy udziale nowych technologii medialnych. Po rejestracji odbiornika w sieci internetowej przy pomocy ogólnie dostępnego oprogramowania MyLocator2 (także w polskiej wersji językowej) użytkownik może m.in.: uaktualnić oprogramowanie, przetransferować dane z lokalizatora do komputera, zmienić konfigurację sprzętu, zmienić menu powitalne przy uruchamianiu lokalizatora i wiele innych. z a także skorzystać z ogromnych możliwości jakie daje internetowy portal „MyLocator2” będący wirtualną bazą dla transferu danych z prac lokalizacyjnych dla całej firmy.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z firmą Megger:
Megger Sp.z o.o.
ul. Słoneczna 42A
05-500 Stara Iwiczna
tel. 22 715 83 33
www.megger.com.pl/kontakt-2/