Jest tyle rodzajów szynoprzewodów, ile potrzeb. Różnią się użytymi do produkcji materiałami, rodzajem izolacji, liczbą faz, kształtem, długością czy kolorem, ale przede wszystkim zastosowaniem. Rozwiązanie znane od kilkudziesięciu lat teraz święci swoje największe sukcesy. Co warto wiedzieć o szynoprzewodach?

Szynoprzewody – tego o nich nie wiedziałeś!

Jaką funkcję pełnią szynoprzewody?

Szynoprzewody to sztywne przewody, które zamknięto w obudowie. Ideą, która przyświecała ich powstaniu, było to, że mogą one w pełni zastąpić używaną do tej pory sieć elektryczną bez potrzeby kucia ścian czy sufitów i wymiany tkwiących w nich kabli. Jest to rozwiązanie estetyczne i bezpieczne, a przy tym ma wiele zalet, których zwykłe przewody mogą im jedynie pozazdrościć.

Modułowa budowa systemu złożonego z szynoprzewodów wynika z faktu, że poszczególne szyny produkuje się w określonej długości (np. 1 metr lub 3 metry), po czym łączy, tworząc zaprojektowany wcześniej system. Montaż odbywa się na ścianie lub na suficie, choć jest możliwość pozostawienia szyn na powietrzu lub wkopania ich w ziemię, o ile zostaną użyte dedykowane do tego celu rozwiązania technologiczne - tłumaczy specjalista z egsystem.pl

Szynoprzewody to bardzo praktyczne rozwiązanie

System stworzony z szynoprzewodów jest więc zupełnie bezinwazyjny: z dnia na dzień można przymocować do ściany szyny bez potrzeby kucia. A jeżeli będzie taka potrzeba, to również z dnia na dzień można system rozmontować, rozszerzyć lub zupełnie zmienić jego układ.

Szynoprzewody obsługują natężenie sięgające nawet 5000 amperów. To wystarczająco dużo, aby znalazły zastosowanie praktycznie wszędzie: od dużych obiektów przemysłowych, handlowych czy rozrywkowych do domów i mieszkań.

Ich modułowa konstrukcja sprawia, że można dzięki nim wykonać w zasadzie dowolny rodzaj sieci. Budowa modułowa sprawia, że tę samą sieć można następnie łatwo modyfikować i rozszerzać. Najwyższej klasy miedź elektrolityczna lub aluminium jako przewodnik prądu pozwalają na ograniczenie strat podczas przesyłu prawie do zera.

Szynoprzewody doskonale znoszą trudne warunki

Ogromną zaletą tego rodzaju przewodów jest możliwość zastosowania różnego rodzaju warstw ochronnych – zależnie od tego, w jakich warunkach będzie eksploatowana sieć. Aby uniknąć skutków działania wilgoci, stosuje się powłoki żywiczne o klasie odporności IP68, co oznacza całkowitą niewrażliwość na wilgoć. W pomieszczeniach, w których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, używa się tworzywa samogasnącego. A do zastosowań domowych wykorzystuje się eleganckie białe lub czarne szyny, które w równym stopniu ułatwiają stworzenie własnej sceny oświetleniowej, co uatrakcyjniają nasz dom.