Przewody instalacyjne to duża grupa mediów stosowanych w szeroko pojętym instalatorstwie elektrycznym. Zalicza się do nich przede wszystkim przewody jedno- i trójfazowe, zarówno płaskie, jak i okrągłe. Platforma zakupowa MerXu gwarantuje szeroki asortyment produktów dostępnych w tej kategorii.

Rodzaje przewodów instalacyjnych dostępnych na platformie MerXu

Przewody instalacyjne na MerXu – oznaczenia zgodne z międzynarodowymi standardami

W szerokiej ofercie kabli i przewodów dostępnych na MerXu, klienci znajdą zarówno media stosowane w instalacji elektrycznej na stałe, jak i przedłużacze, a także przewody i kable przydatne w teleinformatyce, sterowaniu, instalacjach alarmowych i innych.

Przewody instalacyjne na MerXu obejmują szeroką grupę wyrobów. Najczęściej są to media o żyłach miedzianych w izolacji z tworzywa sztucznego (np. polwinitu) i w powłoce z tworzywa sztucznego. Pojedyncze żyły przewodów oznaczone są zgodnie z międzynarodowymi standardami. Izolacja w kolorze zielono-żółtym zarezerwowana jest dla przewodu ochronnego, niebieskim – dla przewodu neutralnego, natomiast brązowym lub czarnym – dla przewodów fazowych. Wszystkie przewody instalacyjne posiadają oznaczenia, najczęściej w postaci nadruku na powłoce zewnętrznej.

Rodzaje przewodów instalacyjnych dostępnych na platformie MerXu

Przewody jedno- i wielożyłowe w ofercie MerXu

Na MerXu dostępne są przewody instalacyjne o różnej ilości żył. W typowych instalacjach elektrycznych ogólnego przeznaczenia najczęściej wykorzystuje się przewody 3-żyłowe, czyli jednofazowe, a także 5-żyłowe, trójfazowe.

Oferowane przez platformę przewody jednofazowe, zgodnie z przyjętymi standardami, zawierają we wspólnej powłoce z tworzywa sztucznego (najczęściej polwinitu) trzy pojedyncze żyły. Każda z tych żył posiada powłokę izolacyjną o kolorze właściwym dla jej funkcji. Przewód fazowy – brązowy lub czarny, ochronny – w izolacji zielono-żółtej oraz neutralny, niebieski.

Rodzaje przewodów instalacyjnych dostępnych na platformie MerXu

Przewody pięciożyłowe, które w instalatorstwie elektrycznym plasują się zaraz na drugim miejscu po jednożyłowych, mają jeszcze dwie dodatkowe żyły fazowe, również oznaczone zgodnie ze standardami kolorem brązowym lub czarnym. Poza typowymi przewodami instalacyjnymi, na MerXu klienci nabędą również inne, mniej popularne, lecz również przydatne w instalacjach elektrycznych przewody, np. czterożyłowe czy w powłokach o specjalnych właściwościach ochronnych

Dostępne na MerXu przewody okrągłe oraz płaskie

W zależności od potrzeb instalatora, w jednych zastosowaniach lepiej sprawdzają się przewody okrągłe, a w innych płaskie. W przewodach okrągłych żyły znajdują się w wiązce, natomiast w płaskich ułożone są obok siebie równolegle, w odstępach. Sposób ułożenia żył w powłoce przewodu, a w konsekwencji jego kształt ma znaczenie, w zależności od miejsca i sposobu prowadzenia instalacji. Jeśli trasy układane są na drabinkach elektrycznych czy w korytkach, stosuje się przewody okrągłe. W przypadku tras prowadzonych pod tynkiem, lepiej sprawdzają się przewody płaskie, które pozwalają na zastosowanie mniejszej warstwy tynku, ponieważ odznaczają się po prostu mniejszą grubością.