Solidarni z UKRAINĄ!

Złączki to niewielkie i nieskomplikowane elementy instalacji elektrycznych. Pełnią funkcję łączeniową, a ich nadrzędnym zadaniem jest ułatwienie i przyspieszenie pracy monterom, a także zaoszczędzenie miejsca w rozdzielnicy czy szafie sterowniczej oraz uporządkowanie oprzewodowania w jej wnętrzu.

Złączki listwowe i instalacyjne to elementy wykorzystywane w instalacjach elektrycznych niskonapięciowych do łączenia przewodów zarówno wewnątrz rozdzielnic i szaf sterowniczych, jak i w puszkach instalacyjnych oraz rozdzielaczach.

Złączki dostępne na MerXu - niezbędne w każdej instalacji elektrycznej

Śrubowe i zaciskowe złączki listwowe oraz instalacyjne dostępne na MerXu

Pod względem budowy można wyróżnić dwie zasadnicze grupy złączek:

  • śrubowe,
  • zaciskowe.

Zarówno jedne, jak i drugie kupisz na platformie MerXu

Złączki śrubowe to elementy, które w elektrycznej technice instalacyjnej znane są niemal od jej początków, natomiast zaciskowe, wprowadzone zostały na rynek stosunkowo późno, bo dopiero w latach 50 ubiegłego stulecia. Początkowo nie cieszyły się dużym zainteresowaniem monterów, jednak z czasem zaczęto doceniać łatwość i szybkość wykonywanych z ich pomocą łączeń.

Pod względem budowy, złączki zaciskowe można podzielić na elementy z odciąganą sprężyną oraz samozaciskowe. Te pierwsze, znane już od momentu wprowadzenia ich na rynek przez Wago, wymagają odciągnięcia sprężyny po to, żeby móc wsunąć końcówkę przewodu w powstałą w ten sposób lukę między stykami. Puszczenie sprężyny powoduje jej powrót do pozycji pierwotnej, czyli zaciśnięcie się na końcówce przewodu.

W drugim przypadku łączenie jest jeszcze łatwiejsze – w stanie spoczynku złącza pozostają w styku, natomiast wsunięcie przewodu między nie powoduje zwiększenie dystansu pomiędzy stykami jedynie na odległość niezbędną do odpowiedniego przytrzymania końcówki w złączce.

Zastosowanie złączek instalacyjnych dostępnych na MerXu

Współczesne złączki śrubowe i zaciskowe realizowane są przede wszystkim jako elementy listwowe, do montażu w rozdzielnicach i szafach na szynie TH 35 lub na płycie oraz w formie niewielkich „kostek”, które wewnątrz puszek czy rozdzielaczy pozwalają na bezpieczne łączenie przewodów.

Złączki do puszek instalacyjnych i innych łączeń, stosowane np. przy instalacji opraw sufitowych oraz kinkietów, zajmują stosunkowo niewiele miejsca, gwarantując jednocześnie dobrą jakość łączeń. Wśród złączek instalacyjnych wyróżnia się również złączki piętrowe, które umożliwiają bardziej skomplikowane łączenia wewnątrz rozdzielaczy czy puszek.

Złączki listwowe do kupienia na MerXu – rodzaje i zastosowanie

Złączki listwowe służą do zastosowania w rozdzielnicach oraz szafach sterowniczych. Ich rolą jest zagwarantowanie szybkich i łatwych połączeń, które zajmują możliwie mało miejsca w szafce elektrycznej. Dodatkowo złączki listwowe pozwalają na zachowanie porządku w rozdzielnicy. Często zaopatrywane są w pola, które służą do nanoszenia oznaczeń, dzięki czemu łatwo zidentyfikować określone obwody i na przykład ich zabezpieczenia.

W zależności od firmy, podział złączek listwowych może być różny – zwykle producenci grupują złączki listwowe pod względem ich zastosowania, co zresztą do pewnego stopnia wymusza odpowiednią ich budowę. Wyróżnić można więc np.:

  • złączki separujące – służące do prostego rozłączania i załączania,
  • złączki przelotowe,
  • złączki rozdzielające,
  • złączki bezpiecznikowe – zintegrowane z gniazdami bezpieczników,
  • złączki uziemiające – zamontowane na szynie uziemiającej, zapewniające połączenie przewodów z tą szyną,
  • złączki piętrowe – oszczędzające miejsce w szafie ze względu na dwupoziomowy montaż,
  • złączki listwowe do tablic,
  • złączki listwowe bezszynowe – przeznaczone do montażu na płycie.

Wymienione w artykule produkty można obecnie kupić na platformie MerXu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Obowiązują aktualnie promocje „Darmowa dostawa”, „Bonus retrospektywny”, „Rabat 500”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę promocji.x