Solidarni z UKRAINĄ!

W elektryce sprawą kluczową jest tworzenie bezawaryjnych oraz bezpiecznych instalacji. Zasada ta powinna mieć zastosowanie u profesjonalistów, którzy zajmują się tym w pracy, ale też u osób, które robią różne przeróbki w domu czy warsztacie w instalacjach mieszkaniowych albo domowych. Jednak na poziom bezpieczeństwa mają wpływ różne czynniki – m.in. dobór przewodów. Więcej informacji znajdziesz poniżej.

Jaki prąd i z jakim zabezpieczeniem? Dopuszczalna maksymalna obciążalność.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu przewodów?

Wybierając przewody do konkretnej instalacji, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to między innymi wytrzymałość mechaniczna przewodu, spadek napięcia na przewodzie, temperatura przewodu, odporność izolacji na czynniki środowiskowe.

Wartości dopuszczalnych obciążalności kabli i przewodów

Możesz policzyć je samodzielnie albo skorzystać z gotowej ściągawki, bo są one przedstawione w polskich i międzynarodowych normach:

Norma PN-HD 60364-5-52:2011: Instalacje niskiego napięcia – Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego – Oprzewodowanie;

Norma IEC 60287-3-1/A1:1999: Electric cables – Calculation of the current rating – Sections on operating conditions – Reference operating conditions and selection of cable type.

Są to polecane źródła, jeśli poszukujesz różnych informacji ułatwiających budowę instalacji elektrycznych. Dowiesz się, w jaki sposób ułożyć przewody w zależności od miejsca ułożenia żył, ich liczby czy odległości od pozostałych przewodów.

Jak wybrać właściwe przewody?

Wybierając przewód, musisz wiedzieć, jaki przekrój będzie Ci potrzebny. Oszczędności szukaj gdzie indziej, bo to kwestia najważniejsza. Odpowiednio ułożone zagwarantują długą i bezawaryjną pracę. W obliczeniach znaczenie mają obciążenia rezystancyjno-indukcyjne.

Jak to dokładnie obliczyć, jakiego wzoru należy użyć i co jeszcze warto wziąć pod uwagę, dowiesz się z tego artykułu: https://laczynasnapiecie.pl/blog/dopuszczalna-maksymalna-obciazalnosc-przewodow-jaki-prad-w-jakim-przekroju-i-z-jakim-zabezpieczeniem

Artykuł Partnerax