Solidarni z UKRAINĄ!

Myśl o bezpieczeństwie powinna zawsze przyświecać naszym działaniom podczas projektowania oraz instalacji przewodów elektrycznych. Istnieje zbiór przepisów, wskazujących jak prawidłowo wykonywać wszelkie prace podczas montażu. Kable 
są narażone na cały szereg uszkodzeń wynikających z nieprawidłowego ich zabezpieczenia. W tym miejscu szczególnie pochylimy się nad czynnikami środowiskowymi 
i mechanicznymi, na które są narażone instalowane w naszych domach przewody.

Techniki właściwego zabezpieczania przewodów elektrycznych

Montaż przewodów elektrycznych w podłodze

Instalowanie kabli w posadzce jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Taka metoda jest łatwa, pozwala ograniczyć ilość przewodów w ścianach, ułożyć dowolną ich ilość, a nawet umożliwia instalowanie przewodów oświetleniowych. Musimy jednak pamiętać, aby kable układane w posadzce solidnie zabezpieczyć, gdyż są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. W tym celu wykorzystujemy kanały podłogowe czy rury karbowane. Te pierwsze szczególnie polecane są w obiektach typu biura. Przez system przemyślanych okienek rewizyjnych będziemy mieli, w przypadku usterki, łatwy dostęp do okablowania. Natomiast rury karbowane, tzw. peszle są powszechnie stosowane w większości instalacji. To rozwiązanie daje możliwość modernizacji w dowolnym momencie, przyspiesza prace montażowe oraz nie koliduje z innymi pracami jak np. montaż ogrzewania podłogowego.

Istota systemu Peschla

System rur karbowanych, dzięki konstrukcji opartej na pierścieniowej budowie, charakteryzuje się plastycznością oraz odpornością na zgniatanie. Norma PN-EN 61386-22 pozwala określić wytrzymałość wykorzystywanych rur. Kolejną cechą prawidłowego wykorzystania peszli jest dobranie właściwej ich średnicy. Jest to szczególnie ważne, aby zachodziła odpowiednia wymiana ciepła oraz, aby kable mogły się swobodnie w takiej rurze zmieścić. Ułożenie przewodu w rurze osłonowej może niejednokrotnie stać się nie lada wyzwaniem. Dlatego producenci, wychodząc naprzeciw instalatorom, wyposażają rury w tzw. pilota. Jest to drucik bądź sznurek, którego zadaniem jest ułatwienie przeciągania przewodu przez kilkumetrową rurę. Jeżeli fabrycznie brak takiego rozwiązania, instalator może wykorzystać dostępne na rynku różne rodzaje przeciągarek.

Prawidłowe i praktyczne rozmieszczenie peszli

Jeśli chcemy, aby nasza instalacja była w jak najmniejszym stopniu narażona na uszkodzenia, musimy kierować się przyjętą zasadą rozmieszczania kabli jak najbliżej ścian. W miarę możliwości dbamy o to, aby nie plątały się one ze sobą, a całość była rozmieszczona starannie i umocowana do podłoża za pomocą dedykowanych haków.

Montaż instalacji w zabudowie kartonowo-gipsowej oraz na poddaszu

Podobnie jak w przypadku opisanym powyżej, przewody montowane w karton-gipsie zabezpieczamy peszlami. Tu jednak bardziej istotne powinny być dla nas parametry ognioodporne. Niektóre rury mają właściwości samogasnące, co pozwala ograniczyć skutki ewentualnego pożaru. Powinny być wykonane z materiałów bezhalogenowych, dzięki czemu w przypadku pożaru nie będą emitowały substancji toksycznych. Te rozwiązania są idealne także dla instalacji prowadzonych na poddaszu, gdzie ryzyko wystąpienia pożaru jest wysokie ze względu na obecność licznych elementów łatwopalnych jak belki czy płyty wiórowe.

Montaż przewodów na zewnątrz budynku

Instalacja przewodów natynkowych wymaga przemyślanej strategii. Zastosowane rury osłonowe muszą być odporne już nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale głównie atmosferyczne, w tym promieniowanie UV, wilgotność, różne temperatury. Tutaj idealnie sprawdzą się rury wykonane ze sztywnych, odpornych tworzyw bardzo dokładnie i starannie połączone, z minimalną w miarę możliwości ilością zagięć i zakrętów. Jeżeli odcinkowo zachodzi konieczność poprowadzenia instalacji pod ziemią, należy pamiętać o zaopatrzeniu jej w folię ostrzegawczą, która ułatwia identyfikacje położenia rury w późniejszym czasie.

Ochrona przewodów fotowoltaicznych

Okablowanie fotowoltaiczne, narażone na czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, opady czy promieniowanie, często przysparza poważnych problemów użytkownikom paneli słonecznych. Bardzo ważne jak w wyżej opisanych przypadkach jest zastosowanie rur osłonowych na całej długości instalacji. Niemniej istotne są szczelne i bezpieczne łączenia oraz wykorzystanie zabezpieczeń dedykowanych konkretnie do fotowoltaiki (np. Rura RKSSUVP).

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych

Artykuł Pratnerax