Solidarni z UKRAINĄ!

Rury termokurczliwe w ostatnich czasach są wykorzystywane coraz częściej, a to ze względu na ich uniwersalność i szerokie zastosowanie. Warto wiedzieć, czym one w ogóle są, a także – w jaki sposób działają.

Inwestycja w domowy magazyn energii - czy to się opłaca?

Krótka historia rur termokurczliwych i ich zastosowanie

Warto wiedzieć, że pierwsze rurki termokurczliwe zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Pomimo tego że to Stany Zjednoczone były pionierem, jeśli chodzi o produkcję termokurczliwych polimerów, to obecnie są one produkowane na terenie całego świata przez różnych producentów.

Istotne jest, aby zagłębić się nieco w temat zastosowania rur termokurczliwych, z racji tego, że są one stosowane niemal wszędzie, gdzie wykorzystuje się przewody i kable. Śmiało można powiedzieć, że termokurczliwość jest bardzo przydatną cechą, jeśli chodzi o ochronę różnego rodzaju produktów, a także poprawę ich wyglądu.

Rury termokurczliwe bardzo często wykorzystuje się, jeśli chodzi o uszczelnienie połączeń kablowych przed wpływem kurzu i wody. Dzięki nim można także zaizolować kable i przewody, chroniąc je przed nadmiernym ciepłem. Termokurczliwe polimery wykorzystuje się także w celu zapewnienia bariery pomiędzy żrącymi chemikaliami a okablowaniem.

Bardzo często rury termokurczliwe stosuje się także w celu oznakowania kabli, aby ułatwić ich identyfikację. Dzięki nim można także połączyć razem wiele przewodów bądź też estetycznie i starannie wykończyć końcówki plecionek.

Jeśli chodzi o poprawę wyglądu kabli, to rury termokurczliwe bardzo często stosuje się w elektronice użytkowej, motocyklach bądź też samochodach. Rury termokurczliwe można także spotkać na uchwytach różnego rodzaju narzędzi, gdzie służą poprawie funkcjonalności i estetyki.

Warto podkreślić, że niektóre rodzaje rurek termokurczliwych wyposażone są w dodatkową warstwę kleju, która wzmacnia połączenia pomiędzy rurką a elementem. W ten sposób można stworzyć wodoodporne, silne uszczelnienie. Na rynku dostępne są także rurki, które posiadają specjalną warstwę elektroprzewodząca, umożliwiając tworzenie połączenia elektrycznego pomiędzy dwoma końcami przewodu. Dzięki temu można uniknąć konieczności lutowania.

Z czego wykonuje się rurki termokurczliwe?

Warto wiedzieć, że do produkcji wyrobów termokurczliwych stosuje się sieciowany polietylen. W tym celu wykorzystuje się sieciowanie radiacyjne, które polega na oderwaniu od łańcucha polietylenowego atomów wodoru. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu promieniowania o dużej energii.

Dzięki temu rury termokurczliwe kurczą się pod wpływem ciepła, ale nie zmieniają swojej konsystencji, niezależnie od temperatury, na którą są wystawione. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że różne rodzaje dostępnych na rynku rur termokurczliwych oznaczone są współczynnikiem skurczu. Określa on, w jaki sposób skurczy się rurka w porównaniu do pierwotnego rozmiaru.

Rodzaje rur termokurczliwych

Rurki termokurczliwe można podzielić ze względu na materiały, które zostały wykorzystane do ich produkcji. Wyróżniamy:

  • rurki termokurczliwe cienkościenne – zmniejszają one swoją średnicę dwukrotnie bądź też czterokrotnie. Temperatura, która powoduje ich obkurczanie, wynosi około 120 stopni Celsjusza. Ten rodzaj rurek posiada uniwersalne zastosowanie.
  • rurki termokurczliwe pogrubione – ich współczynnik kurczliwości wynosi od 2: 1 do 4:1. Minimalna temperatura ich obkurczania to około 130 stopni Celsjusza. Tego typu rurki wykorzystuje się głównie, jeśli chodzi o odbudowę naruszonej izolacji kabli i przewodów.
  • rurki termokurczliwe grubościenne - ich parametry są podobne do rurek pogrubionych, jednak mają one nieco inne zastosowanie. Używa się ich głównie w przemyśle, gdzie zachodzi potrzeba izolowania maszyn i rurociągów.

Podsumowując, rurki termokurczliwe bardzo często stosowane są jako alternatywa dla popularnej taśmy izolacyjnej. Osłony na kable kurczące się pod wpływem ciepła potrafią znacznie wydłużyć żywotność przewodów, a także zapewnić skuteczną i bezpieczną izolację. Nic więc dziwnego, że cieszą się ogromną popularnością i stosuje się je coraz częściej.

Partnerem artykułu jest strona radpol.eu.x