Instalacja elektryczna to układ przewodów funkcjonujący jako część sieci niskiego napięcia. W jej skład wchodzą zarówno przewody w budynku, jak i cały osprzęt elektroinstalacyjny. Każda instalacja elektryczna ma swój początek w zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej, która znajduje się w złączu. Jej końcowymi elementami są z kolei gniazda wtyczkowe, odbiorniki energii elektrycznej i wypusty oświetleniowe – z ich użyciem możliwe jest skuteczne zasilanie różnych sprzętów, urządzeń i żarówek znajdujących się w domu lub mieszkaniu.
Instalacja elektryczna w domu składa się z kilkunastu obwodów, które przeważnie są osobno zabezpieczone na wypadek zwarcia – wszystkie z nich są kontrolowane różnymi przełącznikami w skrzynce z bezpiecznikami. W bloku mieszkalnym instalacja składa się z układu zasilania niskiego napięcia i obejmuje takie elementy jak:
Instalacja w bloku, oprócz samych kabli elektroenergetycznych i przewodów, obejmuje również dodatkowe urządzenia. Ich zadaniem jest zapewnienie wyższego stopnia bezpieczeństwa, a także sterowanie układami i wykonywanie pomiarów.
Złącze elektryczne to jeden z ważniejszych elementów każdej instalacji elektrycznej, która znajduje się w każdym budynku. Możemy spotkać się także z terminem „złącze kablowe”. Bez względu na nazewnictwo warto wiedzieć, że bez odpowiedniego złącza instalacja byłaby niesprawna i niekompletna. Jego rolą jest funkcjonowanie jako swego rodzaju łącznik pomiędzy siecią elektryczną a instalacją końcowego odbiorcy – jest to w pewnym sensie pośrednik w przepływie energii elektrycznej. Warto dodać, że złącze elektryczne jest również elementem zabezpieczającym instalację elektryczną przed zwarciami.
Złącza kablowe możemy podzielić na trzy główne rodzaje, różniące się lokalizacją w układzie. Wyróżniamy przede wszystkim:
Przewody są kluczową częścią każdej instalacji – warto zatem dowiedzieć się, które z nich można łączyć ze sobą. Co może nam grozić w przypadku nieodpowiedniego podłączenia przewodów? To przede wszystkim znacznie zwiększone ryzyko awarii instalacji, jak również przepalenia bezpieczników, a nawet porażenia prądem. Zagrożenia związane z niewłaściwym poprowadzeniem instalacji są bardzo duże – to temat, którego zdecydowanie nie można ignorować.
Aby ułatwić odpowiednie podłączenie przewodów, opracowano schemat kolorów poszczególnych kabli, który pozwala już na pierwszy rzut oka określić przeznaczenie każdego z nich. Możemy również posiłkować się symbolami umieszczonymi na izolacji. Co oznaczają kolory na przewodach?
Łączenie przewodów elektrycznych to jedno z podstawowych zadań w ramach przygotowywania instalacji. Celem jest przedłużenie połączenia i zapewnienie odpowiednich parametrów do pracy całego układu. Poprawnie podłączone przewody pozwalają zachować pożądaną moc, a jednocześnie uniknąć strat energii elektrycznej. Możemy je połączyć ze sobą na kilka różnych sposobów – z użyciem lutownicy, łączników czy złączek.
Wykorzystanie lutu w łączeniu kabli umożliwia przygotowanie mocnego i trwałego połączenia. Musimy jednak zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa, jak również poprawne wykonanie samego lutowania – w przeciwnym wypadku możemy bezpowrotnie uszkodzić przewody.
Innym skutecznym sposobem jest wykorzystanie łączników. Złączki kablowe są bezpieczniejszą i wygodniejszą alternatywą dla lutu, który obecnie jest stosowany głównie w mniejszych, hobbystycznych projektach. Złączki do kabli elektrycznych pozwalają utrzymać moc i uniknąć utraty energii. Wykorzystanie elementów takich jak łącznik kabli elektrycznych jest bardzo proste – wystarczy umieścić przewody w odpowiednim miejscu i zamknąć zacisk obecny w konstrukcji takiego produktu.
Ostatnim wartym uwagi sposobem łączenia kabli są skrętne i śrubowe złączki elektryczne. Taki element do łączenia przewodów elektrycznych pozwala w bardzo szybki i prosty sposób połączyć ze sobą przewody, bez obawy o utratę mocy lub energii elektrycznej. Skrętne złączki do kabli elektrycznych umożliwiają połączenie kabli poprzez ich skręt. Mają one ponadto możliwość nagwintowania, co pozwala na wykonanie trwalszego połączenia. Złączka śrubowa jest z kolei wyposażona w zacisk ze śrubką, którego zadaniem jest dociśnięcie połączonych już ze sobą przewodów.
Artykuł Partnera