Coraz częściej na dachach polskich domów można zobaczyć panele fotowoltaiczne. Wszystko wskazuje na to, że będzie ich przybywać, ponieważ płacimy coraz wyższe rachunki za prąd. Dzięki fotowoltaice można ograniczyć te koszty.

Panele fotowoltaiczne – sposób na samodzielną produkcję energii elektrycznej

Fotowoltaika jest jednym z odnawialnych źródeł energii elektrycznej, a więc jest przyjazna środowisku naturalnemu. Coraz większe zanieczyszczenie tego ostatniego oraz następujące zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz więcej państw i gospodarstw domowych będzie stawiało na OZE. W 2018 roku to właśnie instalacje fotowoltaiczne zwiększyły światową produkcję energii elektrycznej o 109 GW, a liderem była pod tym względem Europa. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tego rodzaju instalacji i potraktować ją jako sposób na ograniczenie rachunków za prąd.

Panele fotowoltaiczne – serce instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna pozwala zamienić energię słoneczną na energię elektryczną. Fotony padają na ogniwa, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne. To właśnie one są sercem całej instalacji. Najczęściej montuje się je na dachach budynków. Każdy panel fotowoltaiczny to tak naprawdę połączone szeregowo lub równolegle krzemowe ogniwa fotowoltaiczne.

-Panele fotowoltaiczne laminuje się folią EVA, żeby utrzymać je w próżni, a do tego chroni się je przed uszkodzeniami hartowaną szybą. Przy okazji ta szyba redukuje także straty energii, ponieważ zmniejsza ilość odbitego światła słonecznego – wyjaśnia ekspert sklepu internetowego Etak.eu. – Cała konstrukcja panelu fotowoltaicznego jest usztywniana przeważnie aluminiową ramą. Do tego w puszcze przyłączeniowej panelu montowane są diody bocznikujące, które chronią panel przed przegrzaniem.

Obecnie najczęściej stosuje się panele fotowoltaiczne w trzech wariantach. Pierwszy z nich to panele i ogniwa polikrystaliczne (np. SELFA SV60P.4-280 280WP), które mają barwę bliską niebieskiemu kolorowi. W takich ogniwach ładunek przepływa pionowo, co odpowiada dużej ilości ogniw monokrystalicznych. Panele polikrystaliczne są nie tylko bardzo odporne, ale również tanie.

Wspomniane już panele i ogniwa monokrystaliczne wykonuje się z kwadratowych płytek o kolorze czarnym. To droższe ogniwa od polikrystalicznych, ponieważ używa się bardzo wysokiej jakości materiału półprzewodnikowego. Moc takiego ogniwa zależy od gęstości strumienia fotonów, które padają na panel.

Trzeci rodzaj panelu i ogniwa to konstrukcja amorficzna, często w kolorze bordowym lub brązowym. Takie panele charakteryzują się dużo większą sprawnością niż konstrukcje monokrystaliczne i są tańsze w produkcji.

Co jeszcze potrzeba do produkcji energii elektrycznej?

Oczywiście panele fotowoltaiczne to zaledwie jeden z elementów instalacji fotowoltaicznej. Warto zatem wspomnieć o pozostałych elementach. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały. Z tego względu w instalacji montuje się falownik (inwerter), którego zadaniem jest zamiana prądu stałego w przemienny. Dopiero takim prądem można zasilać urządzenia elektryczne w domu. Nadwyżki energii elektrycznej są przekazywane do sieci elektroenergetycznej. Wymaga to zainstalowania dwukierunkowego licznika energii elektrycznej, który jest w stanie kontrolować ilość energii pobieranej z sieci i oddawanej do sieci elektroenergetycznej. To instalacja on-grid. Instalacja może być również niezależna (off-grid), a wtedy nadwyżki energii elektrycznej są magazynowane w akumulatorach.

Własna instalacja fotowoltaiczna to dobry sposób na tanią produkcję energii elektrycznej, a do tego sposób ekologiczny. Warto jednak stawiać na wysokiej jakości panele fotowoltaiczne, które charakteryzują się dużą sprawnością i są trwałe.

 

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.x