Rynek ogniw fotowoltaicznych w Polsce stale się rozrasta. Wiele osób decyduje się na ich montaż i całkowite uniezależnienie się od dostawców prądu. Odnawialne źródła energii stały się modne. Badania pokazują, że odsetek Polaków decydujących się na baterie słoneczne stale rośnie. Niektóre firmy specjalizujące się w panelach słonecznych zauważyły ten trend i zdecydowały się wprowadzić do swojej oferty zestawy DIY, czyli po prostu „zrób to sam”. Czy opcja ta jest warta rozważenia? Czy każdy może zamontować panele fotowoltaiczne? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Kto może montować panele fotowoltaiczne – przewodnik

Instalacja samodzielna

Za proces instalacji ogniw fotowoltaicznych możemy zabrać się samodzielnie, tylko i wyłącznie, gdy zdobędziemy odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. W świetle Polskiego prawa na terenie własnej posesji możemy bez przeszkód podjąć się tego zadania sami. Jedyne co należy w takiej sytuacji zrobić, to poinformować swojego dostawcę energii o podłączeniu do sieci.

Własnoręczny montaż to sposób na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, jednak wiąże się z tym spore ryzyko. Z racji, że elementy zestawu są bardzo ciężkie, bardzo możliwe, że i tak będziemy musieli poprosić kogoś o pomoc. Panele słoneczne generują napięcie 24 V, sam prąd ma natężenie kilku amperów. Porażenie prądem, a w konsekwencji upadek z dachu to tylko jedna z opcji. Decydując się na samodzielny montaż, nie dość, że ryzykujemy własnym zdrowiem, nawet życiem, to możemy, także uszkodził panele fotowoltaiczne.

Stanowczo odradzamy podejmowanie takiej decyzji i zalecamy zlecić wykonanie pracy profesjonalistom. Więcej o panelach fotowoltaicznych dowiesz się na https://fotowoltaikaonline.pl/producenci. Na stronie dostępny jest formularz dzięki, któremu w krótkim czasie po wypełnieniu dostajesz zestaw wycen od firm zajmujących się panelami słonecznymi w Twoim regionie.

Dlaczego warto zatrudnić profesjonalistów?

Po pierwsze, panele fotowoltaiczne zamontowane przez ekipę to przede wszystkim gwarancja poprawnego podłączenia aparatury. Mimo to, wybierając firmę, której zlecimy montaż, kierujmy się opiniami i doświadczeniem. Dobrze, gdy zespół posiadać będzie odpowiednie certyfikaty poświadczające ich wyszkolenie. Nikt chyba nie chciałby, aby takim zadaniem zajęli się robotnicy bez wprawy. Fachowcy zdiagnozują ewentualne przeszkody, które mogą blokować dopływ światła oraz dopasują rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych do krzywizny i wymiarów budynku. Jest to o tyle istotne, ze względu na zmieniające się w ciągu dnia położenie słońca na niebie.

Po drugie, konieczne będzie też wyliczenie, ile energii przeciętnie zużywa nasze gospodarstwo domowe. Nawet niewielki błąd w obliczeniach, może skutkować gorszą efektywnością baterii słonecznych. Zwróćmy też uwagę, czy wynajęta przez nas firma posiada ubezpieczenie lub dostarcza dokumenty konieczne do zarejestrowania instalacji.

W teorii montażem paneli fotowoltaicznych na własny użytek może zająć się każdy. Nie musimy wynajmować specjalistycznej ekipy, której cena powinna wynosić około 20 – 30% kosztów zakupu paneli słonecznych. Warto jednak przemyśleć taką możliwość, bo działając w pojedynkę, możemy popełnić szereg błędów.