Coraz częściej na dachach domów i biurowców mamy okazję zauważyć zarówno kolektory, jak i panele słoneczne. Są one wykorzystywane ze względu na pozytywne oddziaływanie na środowiska, a przede wszystkim wysoką opłacalność – obie te instalacje zwracają się w ciągu raptem kilku lat.

Panele czy kolektory słoneczne?

Oba te systemy służą podobnemu celowi – wykorzystywaniu energii słonecznej. Dodatkowo obie konstrukcje są instalowane na dachach, dlatego wiele osób może nieświadomie mylić te dwa rozwiązania, które charakteryzują się różną mechaniką działania i z zasady są systemami konkurencyjnymi dla siebie. Poniżej wyjaśnione zostaną zasady ich działania. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, które z rozwiązań znajdzie większe zastosowanie w naszych domach.

Czym są kolektory słoneczne i do czego służą

Kolektor słoneczny jest urządzeniem, którego funkcja sprowadza się do zamiany energii pobieranej ze słońca na ciepło w czystej postaci. Kolektory służą podgrzewaniu wody, której używamy na co dzień. Dodatkowo, w momencie, gdy posiadamy piec centralny, ciepło zgromadzone przez kolektor słoneczny zostaje przetransferowane do urządzenia w celu wsparcia procesu ogrzewania. To zastosowanie jednak jest dość ograniczone, w związku z tym energia z kolektora słonecznego może służyć naszym piecom w okresie wiosennym oraz jesiennym.

W skład budowy kolektora słonecznego wchodzi tak zwany absorber, który jest ogrzewany przez promienie słoneczne. Ten właśnie element dokonuje transformacji promieniowania w ciepło. Substancja-najczęściej roztwór glikolu propylenowego-przepływająca przez kolektor jest w ten sposób ocieplana i wędruje dalej do zasobnika wody użytkowej, w której podgrzewa wodę. Schłodzona substancja wraca następnie do kolektora. Planując instalację kolektora, należy mieć świadomość, iż ciepło jest w ten sposób produkowane jedynie w okresach słonecznych, które w Polsce przypadają na okres kwiecień - wrzesień. Z tego powodu, podczas zimy kolektory słonecznie nie wprowadzą do naszego domu żadnej korzyści. Najbardziej efektywny okres działania kolektorów słonecznych przypada na okres letni, w którym zapotrzebowanie na prąd jest praktycznie całkowicie pokryte przez urządzenie. Koszt instalacji takiego rozwiązania waha się w widełkach od 10 do 12 tysięcy złotych.

Czym są panele słoneczne i do czego służą

Panele słoneczne są urządzeniami, które wykorzystując energię słoneczną, zamieniają ją w energię elektryczną, która również wykorzystywana jest do podgrzewania wody, ale oprócz tego zapewnia nam prąd niezbędny do uruchomienia urządzeń elektrycznych w domu. Zasada działania paneli słonecznych polega na tym, iż promieniowanie słoneczne oddziałuje na ogniwa, z których zbudowany jest panel. W owym ogniwie dokonuje się zjawisko fotowoltaiczne, które zamienia energię słoneczną w prąd stały, a następnie, za pośrednictwem tak zwanego inwertera prąd stały jest transformowany do postaci prądu zmiennego.

System paneli słonecznych charakteryzuje się całorocznością, jednak nasłonecznienie obszaru ma duży wpływ na efektywność pracy paneli. W momencie, gdy niebo jest całkowicie zachmurzone, instalacja ma efektywność maksymalnie 20% swojego całego potencjału. Najlepsze osiągi są realizowane w przypadku bezchmurnego nieba i ciepłego powietrza. Koszt instalacji paneli słonecznych dla 4 osobowej rodziny jest dość szeroko i może wynieść od 18 do 25 tysięcy złotych. (o panelach słonecznych przeczytasz więcej na stronie Columbus Energy)

Które rozwiązanie wybrać?

By odpowiedzieć sobie na pytanie, które rozwiązanie jest dla nas odpowiednie, należy zwrócić uwagę na potrzeby gospodarstwa domowego. Jeżeli nasze rachunki za prąd elektryczny są wysokie, instalacja paneli słonecznych może zmniejszyć koszty użytkowania energii elektrycznej w domu, co w dłuższym okresie czasu pozwoli na zwrot inwestycji, jakim jest instalacja systemu. Dużym plusem wyboru paneli słonecznych jest możliwość magazynowania energii, która później może zostać wykorzystana w przypadku niepogody. Jeżeli jednak zależy nam jedynie na ocieplaniu wody użytkowej i wsparciu pieca gazowego w okresach przejściowych, wtedy można wybrać kolektory.