Jeśli porównujemy oferty zakupu fotowoltaiki musimy wiedzieć jak to zrobić dobrze, albo skorzystać z usług zewnętrznego doradcy. Sprawdź na co zwrócić uwagę.

Jak porównać oferty fotowoltaiki?

Inwestycja w fotowoltaikę, to bez wątpienia najbardziej popularny i efektywny sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną w ciągu ostatnich 2 lat. Liczba producentów urządzeń jest bardzo duża, firm zajmujących się montażem instalacji przybywa jak grzybów po deszczu, a my tak naprawdę możemy nie wiedzieć na co zwrócić uwagę porównując oferty zakupu fotowoltaiki. Dziś spróbujemy Wam w tym pomóc i napiszemy jak porównać oferty fotowoltaiki.

Fotowoltaika – porównanie ofert

Przed czynnością związaną z porównaniem ofert musimy wszystkim potencjalnym wykonawcą przesłać te same dane wejściowe. Chodzi o to, żebyśmy porównując ceny i inne elementy, o których za chwilę napiszemy, porównywali instalację tej samej mocy, która będzie montowana w tym samym miejscu. W kontakcie z firmami istotne jest podanie wysokości rachunku lub rocznego zużycia prądu. Dane te znajdują się na naszym rachunku za energię elektryczną, a także przesłanie zdjęć np. dachu i umiejscowienia licznika, tak aby każdy z wyceniających przygotowywał ofertę dla takiego samego zakresu prac.

Jeśli już jesteśmy pewni, że firmy otrzymały dokładnie takie same wytyczne, możemy przejść do porównania wycen. Poniżej lista punktów, jakie musimy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu tej czynności. Jeśli chcemy sobie ułatwić życie i zaoszczędzić dużo czasu możemy także skorzystać z porównywarki ofert fotowoltaicznych, która znajduje się na tej stronie https://optimalenergy.pl/fotowoltaika/porownywarka-systemow-fotowoltaicznych/ Jeśli jednak chcemy to robić sami porównując oferty zwracajmy uwagę na:

  • Wycena instalacji fotowoltaicznej – Porównując ceny powinniśmy wziąć pod uwagę sumę wszystkich kosztów, a także koszt w przeliczeniu na 1 kWp. Moc instalacji może się od siebie nieznacznie różnić, ze względu na wykorzystane panele. Instalacja o mocy 5 kWp może okazać się, że ma dokładnie 4,8 kWp, a w innym przypadku 5,3 kWp. Cena za 1 kWp mocy instalacji jest bardziej wiarygodna
  • Wszystkie koszty – czy firma od której otrzymaliśmy ofertę zobowiązuje nas do jakiś corocznych opłat za przeglądy lub narzuca konieczność zakupu ubezpieczenia? Jeśli tak, to porównując oferty PV musimy wziąć wszystkie te czynniki pod uwagę
  • Gwarancje – gwarancja jest najczęściej zróżnicowana pod kątem urządzenia na które jest dawana. Dla przykładu panele fotowoltaiczne mogą być objęte gwarancją na 25 lat, a inwerter na 10 lat. Różni producenci dają różne okresy gwarancyjne
  • Czas montażu
  • Kompleksowość. Nie wszystkie firmy świadczą usługi w sposób całościowy tzn. duża część firm instalacyjnych zajmuje się tylko montażem, a sprawy związane z np. dotacjami spoczywają na barkach klienta.
  • Doświadczenie firmy – sprawdźmy opinie na temat firm fotowoltaicznych, z którymi chcielibyśmy podjąć współpracę

Powyższe punkty stanowią bazę do oceny atrakcyjności różnych ofert

Porównywarka paneli fotowoltaicznych i inwertera

Porównanie samych paneli słonecznych i inwertera jest kluczowe. Te 2 urządzenia stanowią serce naszej instalacji. Od ich pracy zależy w jakim czasie inwestycja nam się zwróci. Zdajemy sobie sprawę, że klient nie będzie nigdy ekspertem w tej dziedzinie i lepiej żeby sam nie podejmował takich decyzji. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że handlowiec czy pisząc ładniej doradca klienta zawsze będzie koncentrował się na sprzedaży i zachwalał swój produkt. Naszym zdaniem wiedza klienta w zakresie znajomości inwertera, a także paneli fotowoltaicznych powinna pozwalać na pogrupowanie urządzeń na te niskiej, średniej i wysokiej klasy i w tych obszarach wybór powinien być dużo łatwiejszy.

Fotowoltaika porównywarka firm i ofert

Na koniec będziemy Was jednak zachęcać do skorzystania z wiedzy i doświadczeń zewnętrznych portali. Jednym z nich jest optimalenergy.pl gdzie znajdziemy porównywarkę firm fotowoltaicznych. Dzięki temu narzędziu łatwiej będzie nam podjąć decyzję zakupową. Co ważne szybko sprawdzimy czy wyceny instalacji jakie otrzymaliśmy są dobre. Przed podjęciem finalnej decyzji zawsze warto zebrać jak najwięcej ofert, tak aby w pełni świadomie podpisać umowę z taką firmą, która w 100% zrealizuje dla nas instalację fotowoltaiczną, która będzie nam służyła przez wiele lat i która w możliwie krótkim czasie nam się zwróci.