Falownik, zwany inaczej inwerterem lub przetwornicą, to serce instalacji fotowoltaicznej. Choć z wyglądu przypomina trochę większy licznik prądu znany mieszkańcom bloków, jego poprawne działanie jest niezbędne dla czerpania korzyści z energii słonecznej. Zadaniem inwertera jest przekształcanie prądu stałego – generowanego przez panele fotowoltaiczne – w prąd zmienny, który płynie w domowych gniazdkach. Jakie są rodzaje inwerterów i w jaki sposób one działają?

Falowniki i ich rola – poznaj tajemnice fotowoltaiki

Z czego składa się falownik?

Inwertery składają się z trzech zasadniczych elementów – mostku kluczy oraz układów wejścia i wyjścia. Czym są poszczególne elementy?

Mostek kluczy to układ tranzystorowy, który zamienia prąd stały na przemienny o określonej częstotliwości i napięciu. Łączy on układy wejścia i wyjścia.

W przypadku układu wejścia nowe falowniki są już wyposażane w moduł śledzenia MPPT, który monitoruje Maksymalny Punkt Mocy i maksymalizuje osiągi fotowoltaiki, zwiększając je nawet o 20% w stosunku do starszej generacji urządzeń bez tego systemu. Maksymalny Punkt Mocy jest zmienny w czasie i zależy od nasłonecznienia i temperatury paneli fotowoltaicznych. Tracker MPP dostosowuje w czasie rzeczywistym parametry falownika. Dzięki temu urządzenie jest w stanie przetworzyć więcej prądu. W zależności od konstrukcji dachu może okazać się, że instalacja dwóch MPPT w falowniku sprawdzi się lepiej niż pojedynczy moduł.

Układ wyjściowy odpowiada za dostarczanie do domowej sieci stabilnego prądu o wysokiej jakości. Częścią tego elementu są dławiki, które przeciwdziałają powstawaniu zakłóceń. Zapobiegają nagłym zmianom natężenia i kontrolują ilość oraz moc prądu przemiennego trafiającego do gniazd. Dławiki działają jak filtr, który chroni wszystkie urządzenia zasilane przez fotowoltaikę.

Rodzaje falowników

W fotowoltaice spotyka się trzy rodzaje falowników, w zależności od wybranego rodzaju instalacji. Mogą to być:

  • falowniki on-grid,
  • falowniki off-grid,
  • inwertery hybrydowe.

Pierwszy typ przetwornic jest uzależniony od dostępu do publicznej sieci energetycznej. Jej funkcjonowanie warunkuje działania falownika, który nie jest przystosowany do współpracy z magazynami energii. Falowniki off-grid zostały dopasowane do działania w instalacjach wyspowych, czyli niepołączonych z siecią. Mogą one wykorzystywać zewnętrzne akumulatory (pojedynczo lub w zestawach). Inwerter hybrydowy stanowi połączenie tych rozwiązań. Oznacza to, że nadmiar wytwarzanej energii jest kumulowany w akumulatorach, ale jednocześnie w przypadku gwałtownego wzrostu zapotrzebowania możemy czerpać prąd z sieci.

Rozważasz inwestycję w Odnawialne Źródła Energii? Postaw na profesjonalistów!

Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój dom jest zoptymalizowany pod kątem Odnawialnych Źródeł Energii albo wahasz się, który model instalacji będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z profesjonalną firmą montażową, która przeprowadzi audyt energetyczny i doradzi najlepsze rozwiązanie. Przekonaj się, że niezależnie od województwa, czy to łódzkie, zachodniopomorskie, czy dolnośląskie, fotowoltaika opłaca się tak samo.

Artykuł Partnera

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

Więcej na temat:
x