Z pewnością wielu właścicieli domków jednorodzinnych rozważało tę opcję. Brak ostatecznej decyzji w dużej części wynikał z nieznajomości działania instalacji fotowoltaicznych, czasami górę brały obawy o wydajność. Cóż, niemało osób uważa, iż skoro nie żyjemy w okolicach równika, panele mogą nie dostarczyć odpowiedniej ilości energii. A co zimą?
Aby obalić wiele funkcjonujących mitów, sprawdźmy, skąd bierze się energia elektryczna?
Wszystko bierze swój początek w modułach fotowoltaicznych, które są połączonymi ogniwami. Właśnie w nich następuje zjawisko fotowoltaiczne, polegające na oddziaływaniu promieniowania słonecznego na kryształ krzemu oraz znajdujące się w nim elektrony. Niezbędny jest także falownik zmieniający prąd stały na zmienny, który znajduje zastosowanie w gospodarstwach domowych.
Grupa modułów niezbędna do zasilenie jednego falownika tworzy panel, natomiast sumaryczna wartość energii elektrycznej dostarczonej do sieci domowej jest uzależniona od liczby zainstalowanych paneli.
Warto wspomnieć, że falowniki poza funkcjami dystrybucji prądu pełnią także funkcję ochronną. W przypadku zdiagnozowania awarii sieci natychmiast odcinają dopływ energii.
Powodem wstrzymywania się przed montażem instalacji fotowoltaicznych, są także błędne założenia dotyczące spodziewanej wydajności zestawów paneli. Wynikają one między innymi z przekonania, iż w naszej strefie klimatycznej panele nie będą w stanie funkcjonować sprawnie przez cały rok.
Kwestia dotyczy głównie miesięcy zimowych, ponieważ część przyszłych użytkowników instalacji fotowoltaicznych utożsamia energię słoneczną z miesiącami letnimi.
Pewną ciekawostką być może okaże się fakt, że większej wydajności paneli sprzyja niska temperatura otoczenia. Innymi słowy, zimą instalacja pracuje w optymalnych warunkach. Zapobiegliwi gospodarze pamiętają jednak o konieczności okresowego odśnieżania instalacji, dokonując montażu w miejscach umożliwiających konserwację.
Kolejnym mitem, jest przekonanie, iż panele wymagają silnej emisji promieniowania. Otóż nie. Instalacja fotowoltaiczna pobiera promieniowanie skondensowane, jak i rozproszone przez chmury i opady. Oczywiście ma to wpływ na wydajność, jednak w ogólnym zestawieniu ilość wyprodukowanej energii zawsze przewyższa tę zużytą.
Właśnie po to, by zagwarantować sobie odpowiednią moc instalacji, przeprowadzany jest początkowy audyt lokalizacji paneli. Doświadczony przedstawiciel firmy instalatorskiej ustala na podstawie informacji uzyskanych od właściciela posesji ogólne bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd elektryczny.
Ostatnią sprawą, jaką należy rozważyć, jest finansowanie inwestycji. Z uwagi na ekologiczne walory przedsięwzięcia banki wykazują wiele dobrej woli podczas ewentualnej współpracy.
Wybierając kredyt gotówkowy online na fotowoltaikę, inwestor może swobodnie skorzystać z bogatego wyboru propozycji.
Pamiętajmy, by sprawdzić informacje dotyczące rządowych programów wspierania inwestycji fotowoltaicznych. Potem pozostaje już tylko czerpać zyski wprost z nieba. Czy można chcieć więcej?
Artykuł Partnera
Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.