Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne stała się w ciągu ostatnich lat bardzo popularna. Dla inwestorów najbardziej zachęcająca jest obietnica szybkiego zwrotu wkładu i darmowa energia przez następne dwie dekady. Fotowoltaika ma jednak jeszcze wiele innych zalet, o których nie można zapomnieć. Mimo wszystko warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty w przyszłości. Tutaj bardzo ważną kwestią będzie domowy magazyn energii. W czym może nam pomóc i dlaczego powinniśmy takowy zakupić?

Inwestuj rozsądnie w fotowoltaikę - wypróbuj domowy magazyn energii

Fotowoltaika - krótkie przypomnienie, dlaczego warto w nią inwestować

Instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności przede wszystkim dlatego, że są całkowicie ekologiczne. Generują dużo energii elektrycznej przy zerowej emisji jakichkolwiek szkodliwych związków. Z ekologią fotowoltaiki powiązane jest zaś kilka innych korzyści.

  • Po uzyskaniu zwrotu z inwestycji (zazwyczaj od 5 do 10 lat) możemy cieszyć się całkowicie darmową energię elektryczną, co pozwala nam zaoszczędzić nawet kilka tysięcy w skali roku.
  • Zyskujemy samowystarczalność pod względem energetycznym - nie musimy bowiem polegać na zewnętrznych dostawcach prądu. Nie zagrażają nam również przerwy w dostawach czy wahania cen na rynku energetycznym.
  • Każdego dnia przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska naturalnego, po prostu korzystając z instalacji.

Wymienione zalety fotowoltaiki są wręcz oczywiste - jednak nie musimy poprzestawać tylko na nich. Przy odrobinie zaangażowania jesteśmy bowiem w stanie znacznie obniżyć koszty inwestycji i tym samym skrócić okres zwrotu wkładu finansowego.

Gdzie szukać dodatkowej oszczędności przy budowie instalacji fotowoltaicznej?

Obniżyć kompleksowe koszty instalacji fotowoltaicznej możemy na kilka sposobów. Pierwszym z nich, który może wykorzystać dosłownie każdy, jest Ulga Termomodernizacyjna. Pozwala nam ona odliczyć wartość kosztu instalacji od podstawy opodatkowania podczas rocznego rozliczenia PIT.

Ulgę Termomodernizacyjną możemy łączyć z różnego rodzaju dotacjami lub dofinansowania z programów rządowych i unijnych - jak chociażby “Mój Prąd” czy “Czyste Powietrze”. O szczegółowych warunkach tych programów możemy przeczytać na dedykowanych stronach.

Niezależność energetyczna dzięki fotowoltaice - co jej zagraża?

Obok korzyści z inwestycji w fotowoltaikę - niesie ona ze sobą również pewne nieścisłości. Przy braku odpowiedniej wiedzy, możemy narazić się na niepotrzebne koszty, związane z użytkowaniem instalacji. O co dokładnie chodzi?

Mowa tutaj o nadwyżkach energii, które po wyprodukowaniu nie mają “gdzie się podziać”. Trafiają one do zewnętrznego dostawcy, od którego później musimy je odkupić. Choć sami dostawcy nie pochwalają tej praktyki - to nie da się inaczej rozwiązać tej sytuacji. Chyba, że zdecydujemy się na inwestycję w domowy magazyn energii elektrycznej.

Domowy magazyn energii sprawdzonym sposobem na całkowitą niezależność

Magazyny energii do instalacji fotowoltaicznych pozwalają przechowywać nadwyżki wyprodukowanego prądu z zamiarem jego późniejszego wykorzystania. Dzięki temu nie musimy niepotrzebnie wydawać pieniędzy na kupowanie wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej. Zamiast tego magazynujemy je w dedykowanym akumulatorze i możemy wykorzystać wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować. Na przykład w nocy czy w okresie jesienno-zimowym, gdy słońce nie góruje nad horyzontem tak długo, jak wiosną czy latem. Czytaj więcej na magazynyenergii.pl.

Dlaczego jeszcze opłaca się inwestować w magazyny energii?

Domowe magazyny energii są proste w instalacji i bardzo intuicyjne w zarządzaniu. Ponadto - pozwalają zabezpieczyć się przed awariami instalacji elektrycznej i przerwami w dostawach prądu. Jest to szczególnie ważne w miejscach, charakteryzujących się dużym poziomem awaryjności. Magazyny energii można również rozbudowywać - jeśli więc ulegną zapełnieniu, bez problemu możemy zwiększyć ich pojemność. Ten nowoczesny system zarządzania energią pozwala jeszcze bardziej zwiększyć oszczędność i zmaksymalizować korzyści, płynące z fotowoltaiki.

Rozsądna inwestycja w fotowoltaikę, a domowy magazyn energii - podsumowanie

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne jest opłacalna praktycznie zawsze. Warto jednak zadbać o to, aby ponieść jak najniższe koszty - zarówno podczas zakupu i montażu, jak i w trakcie eksploatacji. Podczas realizacji pomogą nam w tym ulgi i dofinansowania. Z kolei pod kątem użytkowania bardzo przydatne będą magazyny energii - chociażby te oferowane przez Solar Energy Development.

Źródło informacji: https://magazynyenergii.pl/domowy-magazyn-energii/

Artykuł Partnera

x