Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością stworzenia odpowiednich warunków do tego typu inwestycji. Tu mowa głównie o właściwym kącie nachylenia powierzchni w stosunku do padania promieni słonecznych. Nikogo nie powinno więc dziwić, że fotowoltaika na dachu cieszy się zdecydowanie większą popularnością niż instalacja PV na gruncie. Nie oznacza to jednak, że paneli fotowoltaicznych nie montuje się na gruncie. Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne? Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu? Jak wybrać najlepszą lokalizację?

Zalety paneli na dachu

Panele fotowoltaiczne na dachu montowane są zdecydowane częściej niż na gruncie. Co decyduje o tak dużej powszechności takiej właśnie lokalizacji tej inwestycji?

  • Do głównych zalet instalacji PV na dachu zaliczyć należy nieingerowanie w przestrzeń mieszkalną.
  • Do tego sama fotowoltaika nie zajmuje tak dużo miejsca, jak jest to zazwyczaj przy montażu na gruncie.
  • Dodatkowo, co warto podkreślić, instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu jest zdecydowanie sprawniejsze i łatwiejsze niż montaż systemu na ziemi.

O szybkości i bezproblemowości instalowania fotowoltaiki decyduje również odpowiednie dopasowanie dachu pod instalację PV. Tego czynnika nie warto bagatelizować. Tu należy jeszcze dodać, że w przypadku ukośnej konstrukcji połaci będzie można mówić o tańszych kosztach związanych z montażem modułów. Wszystko wiąże się z tym, że inwestor nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z elementami montażowymi czy rusztowaniami.

Panele słoneczne na dach – o czym trzeba pamiętać?

Instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana na dachu powinna być odpowiednio przemyślana szczególnie pod względem istnienia ewentualnych zacienień. Kiedy system PV nie będzie pracował maksymalnie wydajnie? Z pewnością nie poleca się inwestycji w fotowoltaikę na dachu, gdy połać dachowa jest skierowana głównie na północ i jest mocno zacieniona. W takich sytuacjach oraz w przypadku dachu skierowanego na północny zachód poleca się dokładnie oszacować rentowność ewentualnej inwestycji. Najlepszą opcję stanowi konstrukcja dachowa skierowana w stronę południową, o nachyleniu około 40 stopni.

W ten oto sposób będzie można mówić o optymalnych warunkach skutecznego generowania energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. Aby dodatkowo mieć pewność, że planowana przez nas instalacja fotowoltaiczna na dachu będzie maksymalnie wydajna, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą fachowy audyt energetyczny. Wszystkim zainteresowanym inwestycją w panele fotowoltaiczne na dachu, polecamy lekturę wpisu przygotowanego przez zespół fachowców z N Energia: https://n-energia.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-na-dachowce/.

Fotowoltaika na gruncie – czy warto?

Panele fotowoltaiczne na ziemi montowane są najczęściej wówczas, gdy dach budynku nie spełnia warunków do ich instalacji. Tego typu inwestycja jest opłacalna i wydajna szczególnie wtedy, kiedy inwestor dysponuje dużą, niezagospodarowaną powierzchnią gruntu. Tu pamiętać należy jednak o tym, że na płaskiej powierzchni o metrażu 10 mkw. można zamontować panele o mocy około 0,5 kW. Aby jednak można było mówić o sukcesie montażu modułów fotowoltaicznych na gruncie, należy pamiętać o konieczności wykonania solidnej konstrukcji wsporczej. Jak się okazuje – to jednak nie wszystko. Równie istotny jest montaż paneli pod odpowiednim kątem nachylenia.

Najbardziej pożądanym kątem nachylenia tego typu konstrukcji jest kąt 20 - 30 stopni dla południowej części Polski oraz 25 - 35 stopni dla północnej części naszego kraju.

Do tego nie można zapomnieć i o tym, by w najbliższym sąsiedztwie planowanej instalacji PV nie było zbyt wielu wysokich budynków i drzew powodujących zacienienia. Czy instalacja fotowoltaiczna na gruncie pozwala na optymalizację ustawienia modułów względem słońca? Oczywiście, że tak. Tym samym jest to również jedna z bardzo ważnych i dobrych wiadomości dla inwestora zainteresowanego tego rodzaju inwestycją.

Zalety fotowoltaiki na gruncie

  • Do najważniejszych korzyści płynących z montażu paneli fotowoltaicznych na ziemi zaliczyć należy lepszą wentylację, zdecydowanie zwiększającą efektywność działania systemu PV, co obserwuje się szczególnie latem.
  • Do tego zauważyć można również lepszą wydajność produkcji energii elektrycznej względem instalacji na dachu – na poziomie około 5% więcej.
  • Ponadto należy wspomnieć także o zdecydowanie łatwiejszym dostępie do paneli w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie prac serwisowych czy czynności związanych z czyszczeniem modułów fotowoltaicznych.

Artykuł Partnera

x