Instalacje fotowoltaiczne należą do najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej. Aby jednak prawidłowo funkcjonowały, należy odpowiednio dobrać je do konkretnego budynku. Konieczny okazuje się więc audyt, na podstawie którego specjaliści w dziedzinie fotowoltaiki przygotują wstępny projekt instalacji.

Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny to po prostu analiza warunków montażu fotowoltaiki. Specjaliści, posiadający niezbędną wiedzę i doświadczenie, biorą pod uwagę potrzeby energetyczne domu lub budynku użyteczności publicznej oraz warunki techniczne, do których należą dostępność światła słonecznego, kąt nachylenia dachu oraz dostępna powierzchnia na dachu lub gruncie. Nie bez znaczenia pozostają oczywiście możliwości finansowe klienta.

Audyt odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją, która ma się zwrócić. Jej moc i wielkość powinny być więc dostosowane do potrzeb konkretnego budynku. Dzięki temu, instalacja pokryje zapotrzebowanie na prąd elektryczny. Przełoży się to oczywiście na obniżenie rachunków za prąd, a co za tym idzie - zwrot kosztów inwestycji.

Warto więc korzystać z usług firm, które posiadają doświadczenie w branży. Fotowoltaika zyskuje obecnie coraz większą popularność, dlatego na rynku często działają przedsiębiorcy, którzy liczą na duże zyski, nie świadcząc usług na najwyższym poziomie. Warto więc zaufać profesjonalistom, którzy sprawnie przeprowadzą klienta przez całą inwestycję, od audytu po montaż. Jedną z firm, świadczących kompleksowe usługi jest Rawicom. Oferuje nie tylko audyt, plan instalacji i montaż, ale też darmową konsultację oraz pomoc w otrzymaniu dofinansowania.

Z jakich elementów składa się audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny rozpoczyna się po prostu rozmową z klientem. Specjalista zadaje wtedy wszystkie kluczowe pytania. Musi poznać bieżące zużycie prądu, a także oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną w przyszłości. W tym celu, trzeba dostarczyć dotychczasowe rachunki za prąd. Oszacowanie zużycia energii elektrycznej w przyszłości jest nieco bardziej skomplikowane. Przed spotkaniem ze specjalistą w dziedzinie fotowoltaiki, należy więc dobrze zastanowić się nad planowanymi zmianami. Pod uwagę trzeba wziąć możliwość powiększenia rodziny, zakup urządzeń, pobierających duże ilości prądu oraz ewentualną zmianę sposobu ogrzewania budynku na elektryczny.

Bardzo ważnym elementem audytu fotowoltaicznego jest oczywiście analiza warunków technicznych. Ten czynnik ma ogromny wpływ na kształt projektu instalacji. Po pierwsze, pod uwagę bierze się nasłonecznienie. Jest to ściśle związane z ustawieniem budynku względem stron świata. Najlepiej, jeśli dach został skierowany na południe. Instalacje można montować jednak również na powierzchniach ustawionych na wschód lub zachód. Pod uwagę bierze się również zacienienie, które zmniejsza efektywność instalacji. W takim wypadku, specjalista może zdecydować się na montaż optymalizatorów mocy.

Specjalista weźmie pod uwagę również kąt nachylenia dachu. Optymalna wartość znacząco różni się w stosunku od kraju, ponieważ ma to związek z dostępnością światła słonecznego w danej szerokości i długości geograficznej. W Polsce, najlepiej jeśli dach jest ustawiony pod kątem 30-40°. Nie oznacza to jednak, że jeżeli wartość nie mieści się w tym przedziale, inwestor zostanie wykluczony. Na bardziej płaskich dachach konieczne może jednak okazać się zastosowanie konstrukcji, umożliwiających uzyskanie bardziej korzystnego kąta nachylenia.

Znaczenie ma oczywiście także powierzchnia dachu. Podczas wstępnej części audytu, specjalista ustala zapotrzebowanie na energię elektryczną. Im jest wyższe, tym więcej paneli fotowoltaicznych trzeba będzie zamontować. Konieczna jest jednak odpowiednia powierzchnia. Jeżeli jej brakuje, można zdecydować się na instalację na gruncie. Znaczenie ma również konstrukcja dachu. Jeśli jest dość skomplikowana, montaż będzie trudniejszy.

Specjalista zapozna się również z możliwościami finansowymi klienta. Jeżeli montaż instalacji na dachu okaże się bardzo kosztowny lub niewykonalny, zawsze zostaje jeszcze możliwość wykorzystania gruntu. Pod uwagę trzeba wziąć jednak dostępną powierzchnię i jej zacienienie.

Kto potrzebuje audytu fotowoltaicznego?

Audyt fotowoltaiczny może odbywać się nie tylko przed montażem instalacji. Często przeprowadza się go również podczas wykonywania inwestycji. Ma to na celu upewnienie się, że prace przebiegają poprawnie oraz rozwiązanie ewentualnych trudności.

Szczegółowa analiza odbywa się również po zakończeniu montażu. Specjaliści upewniają się, że prace zostały prawidłowo wykonane, a instalacja jest bezpieczna i funkcjonalna. Sprawdza się więc konfigurację i mierzy niezbędne parametry. Gdy wynik testów jest pozytywny, instalacja może zostać odebrana.

Profesjonalny audyt fotowoltaiczny jest niezbędny do stworzenia prawidłowego planu instalacji. Dzięki niemu, zyskujemy pewność, że instalacja spełni potrzeby naszego gospodarstwa domowego, a inwestycja się zwróci.

Artykuł Partnera

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

Więcej na temat:
x