Solidarni z UKRAINĄ!

Dzięki dostępnym metodom magazynowania energii systemy fotowoltaiczne zyskują funkcjonalność, a ich koszty użytkowania spadają.

Brakujący element dla efektywnej ekologicznej sieci energetycznej

System fotowoltaiczny - myślimy globalnie

Możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii to ogromny krok technologiczny w kierunku lepszego jutra. Rozwój cywilizacji sprawił, że wiele usprawnień spowodowało niebywałe szkody w ekosystemie. Aby je zminimalizować, zaczęto szukać innych rozwiązań, jak najbezpieczniejszych dla środowiska, a tym samym dla człowieka. Niszcząc powietrzę i wodę niszczymy możliwość dalszej egzystencji ludzkiej na naszej planecie. Stosując niektóre udogodnienia, skracamy swoją bytność o kolejne pokolenia. Zatrzymanie destrukcyjnego wpływu wynalazków na środowisko jest misją, którą wszyscy powinniśmy wspierać.

Energia pozyskiwana z mocy słońca to jeden z przykładów świadomości człowieka oraz jego chęci zmiany. Nie jesteśmy egoistami, myślimy o naszych potomkach i o tym, by oni również mogli się zdrowo rozwijać. Fotowoltaika, to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w domach, ale również biurach, fabrykach, budynkach użyteczności publicznej. Ludzie na całym świecie decydują się pobierać prąd z niewyczerpalnych źródeł o licznych zaletach. Poza walorami ekologicznymi istotną rolę odgrywa tu również czynnik ekonomiczny i oszczędności, z jakimi wiąże się korzystanie z paneli fotowoltaicznych.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Aby zrozumieć problem, z którym spotykamy się podczas użytkowania systemu solarnego, konieczne jest zrozumienie, jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Moduły słoneczne widoczne na dachach zabudowań składają się z ogniw o kształcie kwadratów. Ich zadaniem jest przetworzenie energii pobieranej z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Następnym krokiem jest przemiana prądu stałego w falowniku (inwerterze) w prąd zmienny, z którego korzystają nasze urządzenia elektryczne. Budowa ogniwa fotowoltaicznego opiera się na połączeniu dwóch warstw półprzewodnika. Wierzchnia zawiera elektrody ujemne zbierające, spodnia zaś elektrody przenoszące dodatnie. To tu rozpoczyna się genialny proces, w którym człowiek wykorzystuje słońce do wytwarzania prądu.

Jak więc to możliwe, że możemy cieszyć się prądem w gniazdkach nawet po zmroku i zimą, gdy noce są dłuższe niż dni, a promieniowanie słoneczne niewielkie?

Główny problem solarnej sieci energetycznej

Pomimo licznych zalet systemów fotowoltaicznych, wciąż posiadają one pewne niedoskonałości, nad którymi od pewnego czasu pracują najlepsi specjaliści. Co stanowi sól w oku użytkowników paneli?

Nasza strefa klimatyczna nie może zagwarantować stabilności pogodowej i nie ma takiej możliwości, by wartość pobieranych ze słońca fotonów była stała.

Zdarzają się momentalne wzrosty zapotrzebowania na energię, w których zaczyna jej brakować i dochodzi do odcięcia zasilania. Trudne warunki pogodowe, pochmurne, krótkie dni również mogą sprawiać, że system fotowoltaiczny traci swoją sprawność.

Dotychczasowym rozwiązaniem na nadwyżki prądu elektrycznego jest oddawanie ich do sieci energetycznej, a także jej wsparcie, podczas gdy tego słońca jest niewiele. Pojawiają się w tym miejscu pewne wątpliwości co do opłacalności tej metody oraz spekulacje dotyczące kosztów takiej współpracy w przyszłości.

Przydomowe baterie fotowoltaiczne

Rozwiązaniem powyższego problemu są baterie fotowoltaiczne, których zadaniem jest magazynowanie nadmiaru energii, by można było z niej korzystać według zapotrzebowania, niezależnie od pogody. Znacząco poprawia to poczucie niezależności oraz bezpieczeństwa finansowego.

Akumulatory to zbiorniki z cieczą chemiczną, które kumulują energię elektryczną, a następnie uwalniają ją, gdy tego potrzebujesz.

Wyróżnia się przede wszystkim:

  • kwasowo – ołowiowe – takie jak w samochodach elektrycznych. Jest to tańsza wersja baterii, ale jednocześnie nieco mniej godna zaufania, szybciej się rozładowuje. Dodatkowym minusem jest zawartość substancji toksycznych oraz obsługa. Sprawność tych akumulatorów ocenia się na 80-90%, zaś żywotność nawet na kilkadziesiąt lat.
  • baterie litowo – jonowe – niewielkich rozmiarów, posiadają wysoką odporność na rozładowywanie się, wykonane w nowoczesnej technologii wymagają nieco większej inwestycji finansowej. Ich sprawność może wynosić nawet 95%. Są uważane za bardziej delikatne, a żywotność wynosi 1000 do 10 000 cykli ładowania i rozładowywania, co wystarczy na około 5 do 8 lat.

Inne rozwiązania wspierające fotowoltaikę

Poza magazynowaniem akumulatorowym istnieją również takie opcje jak: koła zamachowe, systemy wodorowe bądź na sprężone powietrze, akumulatory przepływowe, elektrownie szczytowo – pompowe. Niestety na chwilę obecną tylko magazyny akumulatorowe stanowią rozwiązanie dla domów jednorodzinnych.

Ile kosztuje akumulator do PV?

Choć fotowoltaika zawdzięcza swoją popularność w dużej mierze oszczędnościom, aktualnie do kosztów zakupu i instalacji należy doliczyć cenę baterii. Jest to kolejnych 10 lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i pojemności urządzenia. Niemniej przyszłość fotowoltaiki, a także naszej planety wymaga takich rozwiązań.

Pamiętaj przy tym, że decydując się na panele fotowoltaiczne, możesz ubiegać się o dofinansowanie, które znacząco odciąży wydatek z nimi związany.

Wybierając panele koniecznie ustal dokładne zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także umiejscowienie paneli względem słońca i kąt nachylenia dachu. Niewłaściwie dopasowany system nie spełni swojej roli i będzie sprawiał wrażenie awaryjnego.

Artykuł Partnerax