Solidarni z UKRAINĄ!

Nowoczesne rozwiązania, które stają się coraz bardziej popularne w Europie i na świecie, odkrywają przed człowiekiem możliwości czerpania energii z naturalnych źródeł. Jednym z takich rozwiązań są panele fotowoltaiczne, które pozwalają uzyskiwać energię ze światła słonecznego. Jest to całkowicie ekologiczne. Jak działa fotowoltaika – przybliżymy działanie paneli w kilku prostych zasadach.

Fotowoltaika – jak to działa?

Samo zjawisko zamieniania energii słonecznej w elektryczną nie jest niczym nowym, prawdopodobnie jest ono już znane ludziom od przeszło dwóch wieków. Pionierem w tej dziedzinie był Aleksander Becquerelo. W pierwszej połowie XIX wieku zaobserwował on zjawisko fotowoltaiki. Rozwiązanie, jakie dziś znamy powszechnie, pojawiło się zaś pod koniec XX wieku na terenie Niemiec.

Zasady działania instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne, jak na przykład instalacje fotowoltaiczne Kraków, w dużym skrócie zamieniają energię uzyskiwaną z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Otrzymany w ten sposób stały prąd przepływa przez specjalny inwerter (inaczej zwany również falownikiem), by następnie został przekształcony w prąd zmienny, który może być użytkowany przez dane gospodarstwo czy firmę. Prąd stały, o którym powyżej była mowa, powstaje właśnie dzięki fotowoltaice.

Energia elektryczna, która powstaje w ten sposób, jest tożsama z tą dostępną obecnie w gniazdkach. Jej napięcie wynosi zatem 230 V. Panele fotowoltaiczne można zatem powiedzieć, że pozwalają uzyskać w prosty i ekologiczny sposób energię elektryczną, którą można zużytkować na wiele różnych sposobów, a mianowicie na przykład:

  • przeznaczyć na bieżące potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego lub firmy/instytucji;
  • magazynować na późniejszy okres;
  • odsprzedawać innym podmiotom.

Zainteresowanie ekologiczną energią elektryczną przekłada się na coraz większe zainteresowanie ze strony Polaków tymi rozwiązaniami. Powstają różne firmy, które oferują panele fotowoltaiczne oraz ich montaż, jak na przykład firma fotowoltaiczna Kraków.

Jak wygląda działanie ogniw fotowoltaicznych?

Ogniwa są podstawową częścią paneli fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, że aby mogło dojść w nich do procesu przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, powinny być one zbudowane z materiałów przewodzących, jak na przykład krzem.

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne, jak na przykład panele słoneczne Kraków, osiągają moc do kilku Watów zaledwie. Z jednego ogniwa nie sposób zatem zasilić chociażby gospodarstwa domowego, a co najwyżej drobną elektronikę. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie ogniw w szereg, otrzymując w ten sposób moduły.

Zastanawiacie się, jak to się dzieje, że w poszczególnych ogniwach fotowoltaicznych zachodzi proces zmiany energii słonecznej w elektryczną? Zasada ich działania jest stosunkowo prosta. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Do ogniwa fotowoltaicznego dociera światło, które składa się z elementów, zwanych fotonami. Materiał przewodzący, który buduje ogniwa, czy panele, pochłania tenże foton. By następnie wybić elektron z pozycji, w której się znajduje. To z kolei prowadzi do powstania ruchu. A ruch elektronów to nic innego jak przepływ prądu elektrycznego.

Rozwój sektora fotowoltaiki w Polsce

W chwili obecnej pionierami w produkcji ekologicznej energii z różnych źródeł są Niemcy. Jednak również w Polsce fotowoltaika nieustannie się rozwija, a przede wszystkich zyskuje coraz większe grono amatorów. Mniej więcej w roku 2017 na terenie naszego kraju działało już około 20 000 instalacji fotowoltaicznych. W kolejnych latach ta liczba jedynie zaczęła wzrastać. Polacy chętnie bowiem inwestują w ekologiczne rozwiązania pozyskiwania energii elektrycznej. Rozwój tego sektora to także coraz więcej firm, w tym firmy fotowoltaiczne Kraków.

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, czy zainwestować w panele słoneczne, mamy nadzieję, że ten tekst przybliżył ci działanie fotowoltaiki. W Polsce jest wiele firm, które oferują instalacje fotowoltaiczne, w tym na przykład fotowoltaika Kraków. Na ich stronach można się także więcej dowiedzieć o działaniu tych urządzeń, które, jak się wydaje, są przyszłością energii elektrycznej na całym świecie.

Artykuł Partnerax