Solidarni z UKRAINĄ!

Magazyn energii pełni rolę podobną do akumulatora. Pozwala zmagazynować prąd oraz wykorzystać go w innym, późniejszym czasie. Urządzeniami tymi interesuje się coraz więcej osób, które zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Czy jednak domowy magazyn energii jest opłacalny?

Inwestycja w domowy magazyn energii - czy to się opłaca?

Intensywny rozwój fotowoltaiki

W ciągu ostatnich kilku lat możemy obserwować pojawianie się coraz większej liczby paneli fotowoltaicznych na dachach domów. Nie ważne czy to fotowoltaika w województwie pomorskim czy śląskim - jak kraj długi i szeroki, tak panele wkomponowują się w polski krajobraz. Montuje je wiele firm, jak na przykład Esoleo, mająca stronę pod adresem www.esoleo.pl.

Nie powinno to nikogo dziwić - tania energia, oszczędności, niewysokie koszty inwestycji dzięki program dofinansowującym, dbanie o środowisko - to najważniejsze z zalet, które przekonują naszych rodaków do montowania paneli. Jest jednak jedno zagadnienie, które trzeba rozważyć, aby stać się jeszcze bardziej niezależnym energetycznie – magazyn energii.

System on grid i off grid

Większość paneli fotowoltaicznych działa w systemie on-grid. Oznacza to, że fotowoltaika jest zintegrowana z siecią energetyczną. Dzięki temu nadwyżki niewykorzystanej energii trafiają właśnie do niej, co następnie prosument rozlicza indywidualnie z zakładem energetycznym. Ten rodzaj instalacji obejmuje większość gospodarstw domowych.

Alternatywą jest system off-grid, w którym energia nie trafia do sieci energetycznej, ale do domowego magazynu energii. Dzięki niemu stajemy się samowystarczalni i prawie niezależni od dostawcy energii w naszym regionie. Magazyny energii są też rozwiązaniem dla miejsc bez dostępu do sieci energetycznej np. domków na działce.

Rozliczanie się z dostawcą energii

O ile panele dostarczają nam taniej energii, o tyle system rozliczeń z zakładem energetycznym nie zawsze jest satysfakcjonujący. Otóż w 2022 roku system rozliczeń net metering został zastąpiony systemem net billing. Osoby, które nie załapały się na pierwsze rozwiązanie (nie zamontowały instalacji przed 1.04.2022), zaoszczędzą nieco mniej. Dlaczego?

Net metering pozwalał prosumentowi odbierać 80% procent energii, która trafiła do sieci, czyli nie została wykorzystana. Nowy system zakłada jedynie zwrot środków ze sprzedaży nadwyżki energii niewykorzystanej. Wypłacana kwota nie może być wyższa niż 20% wartości prądu wprowadzonego do sieci w danym miesiącu. Czy nie warto więc posiadać magazynu energii?

Przed czym uchroni magazyn energii?

Magazyn energii zapewnia niezależność energetyczną. Dzięki niemu nie musimy przejmować się podwyżkami cen prądu ani wspomnianym powyżej rozliczaniem się z zakładem energetycznym. Dzięki magazynowi energii będziemy bowiem korzystać z samodzielnie wyprodukowanej i zmagazynowanej energii.

Oczywiście nie będą nam groźne także przerwy w jej dostawie - zwłaszcza zimą (na przykład na skutek mrozów czy silnych wiatrów). Domowy magazyn energii będzie doskonałym źródłem awaryjnego zasilania domu. Unikniemy także negatywnych skutków przeciążenia sieci, które zakłócają pracę instalacji fotowoltaicznej.

Wydajność paneli

Panele osiągają największą wydajność w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnim. Właśnie wtedy produkują najwięcej prądu. Jest to też niestety ta pora, kiedy najczęściej nie ma nas w domu i nie mamy jak w wykorzystać wytworzonej energii. Także i wtedy domowy magazyn energii będzie idealnym rozwiązaniem, bowiem ją dla nas zmagazynuje.

Są też w kraju regiony, mające naturalnie dobre warunki do działania fotowoltaiki. Cechuje się nimi na przykład równinny obszar Pomorza. Fotowoltaika w województwie pomorskim będzie skutecznie generować prąd, który warto magazynować. A że niestety rejon ten nawiedzają anomalie klimatyczne, magazyn jest jednocześnie inwestycją w energetyczne bezpieczeństwo.

Jaka pojemność magazynu zaspokoi nasze potrzeby?

Domowy magazyn energii o mocy 10 kWh uważa się za optymalne rozwiązanie, pod warunkiem, że ma działać przez około 250 dni w roku, dom zamieszkują 3-4 osoby (2+2), które korzystają z prądu od godzin popołudniowych (czyli powrotu z pracy i szkoły) do rana, czyli do opuszczenia domu przez jego mieszkańców.

Orientacyjnie domowy magazyn energii o mocy 10 kWh dostarczy prądu na około 12-14 godzin. Magazyn pojemności 5 kWh - na około 6-7 godzin a magazyn 15 kWh - na około 20 godzin. Wszystko to zależy oczywiście od tego, jak dużo prądu zużywają domownicy.

Artykuł Partnerax