W rolnictwie, jak w każdym innymi przedsiębiorstwie, koszt energii elektrycznej to duże obciążenie. Szeroki wybór instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii może zredukować ten bilans do bardzo niskich wartości. Sprawdź, jakie rozwiązania przyniosą największą korzyść w gospodarstwie rolnym.

Fotowoltaika w rolnictwie — jakie rozwiązania mogą przynieść maksimum zysku?

Fotowoltaika + pompa ciepła

Połączenie pompy ciepła z instalacją PV to obecnie najtańszy sposób na ogrzanie domu czy budynków gospodarczych. Na dłuższą metę ten zestaw generuje największe oszczędności.

Pamiętaj, że przewidywana żywotność paneli fotowoltaicznych i pomp to 20-25 lat.

Właściwy dobór sprzętu oraz wielkość instalacji PV, pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%, jednocześnie eliminując inne koszty związane z ogrzewaniem domu.

Dzięki temu duetowi instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła możesz uzyskać prawie darmowe, czyste ciepło.

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która pozwala na zwrot nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne latem do sieci, a 80% zimą (instalacje do 10 kWp) bez dodatkowych kosztów, wprowadziła zastosowanie pomp ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną najbardziej ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła.

Latem, kiedy moc instalacji fotowoltaicznej jest największa, nadwyżka jest „magazynowana” przez przedsiębiorstwo energetyczne lub magazyn energii, aby mogła zostać odebrana zimą, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.

Fotowoltaika + magazyn energii – zalety rozwiązania

Równoważenie obciążenia energii elektrycznej – bez magazynowania, energia elektryczna musi być wytwarzana i zużywana w tym samym czasie, co może oznaczać, że operatorzy sieci wyłączają część generowanej energii lub ją „ograniczają”, aby uniknąć problemów z przeciążeniem sieci. I odwrotnie, mogą być inne sytuacje, po zachodzie słońca lub w pochmurne dni, kiedy produkcja energii słonecznej jest niewielka, ale zapotrzebowanie na energię jest duże. Wprowadź magazyn energii, który sprawi, że panele fotowoltaiczne dla firm, nawet w przypadku nadprodukcji energii, nie będą jej odsyłały do sieci, a zostawiały dla Ciebie na późniejszy użytek. Kiedy część energii elektrycznej wytwarzanej przez słońce jest składowana, energia ta może być wykorzystana zawsze, gdy operatorzy sieci tego potrzebują, w tym po zachodzie słońca. W ten sposób przechowywanie działa jak polisa ubezpieczeniowa na słońce.

„Umacnianie” wytwarzania energii słonecznej – Krótkoterminowe przechowywanie może sprawić, że szybkie zmiany w wytwarzaniu energii nie wpłyną znacząco na wydajność elektrowni słonecznej. Na przykład, mała bateria może być użyta do pokonania krótkotrwałego zakłócenia generacji z przechodzącej chmury, pomagając sieci utrzymać „stałe” zasilanie elektryczne, które jest niezawodne i spójne.

Zapewnienie odporności — energia słoneczna i magazynowanie mogą zapewnić zasilanie awaryjne podczas zakłóceń elektrycznych. Mogą utrzymać działanie krytycznych obiektów, aby zapewnić ciągłość podstawowych usług, takich jak komunikacja. Fotowoltaika dla rolnictwa i magazyny energii mogą być również wykorzystywane w mikro sieciach i zastosowaniach na mniejszą skalę, takich jak mobilne lub przenośne jednostki zasilające.

Artykuł Partnerax