W ostatnich latach odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej. Niemniej nasi rodacy zauważają również problem złej jakości powietrza, związany z wykorzystaniem paliw kopalnych. Czym tak naprawdę są OZE i jaki jest potencjał ich wykorzystania w Polsce? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Co to są odnawialne źródła energii? Jakie są rodzaje OZE w Polsce? Odpowiadamy

Polski przemysł energetyczny w dużej mierze opiera swoje działanie na wykorzystaniu węgla. Mimo to elektrownie odnawialne skupiają coraz większą uwagę osób, chcących zredukować zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Obecnie wyróżnia się kilka źródeł ekologicznej energii, która jest pozyskiwana zarówno w skali makro, jak i mikro - w przydomowych instalacjach. Co to są odnawialne źródła energii i jakie występują w Polsce? Odpowiadamy.

Co to są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii to zasoby pochodzenia naturalnego, które się nie zmniejszają. Zaliczamy do nich energię: słoneczną, wiatrową, wodną, Ziemi oraz taką, pochodzącą z paliw roślinnych. OZE są ekologiczną alternatywą dla paliw kopalnych.

Fotowoltaika - elektrownie odnawialne oparte na energii słonecznej

Obecnie wykorzystanie energii słonecznej stało się jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania ekologicznego prądu na własny użytek. Z tego rozwiązania bardzo chętnie korzystają zarówno prywatne gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy czy rolnicy. Niemniej coraz większym zainteresowaniem cieszą się farmy fotowoltaiczne - instalacje produkujące energię słoneczną, działające na dużą skalę. Obecnie największa tego typu inwestycja w Polsce znajduje się w Zwartowie (woj. pomorskie). Dzięki niej możliwe jest dostarczenie ekologicznej energii do ok. 153 tys. domostw.

Dzięki rządowym programom, oferującym dofinansowanie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych, coraz więcej Polaków decyduje się na to przedsięwzięcie. Mikroinstalacje fotowoltaiczne nie są kłopotliwe. To bezobsługowe systemy, które działają w sposób bezgłośny. Oznacza to, że ich obecność nie sprawia problemów, ani ich użytkownikom, ani osobom znajdującym się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jeżeli zdecydujesz się na montaż paneli słonecznych na swojej posesji, wybierz firmę specjalizującą się w tej dziedzinie, np. Revoltenergy, która wykorzystuje wysokiej jakości, sprawdzone komponenty fotowoltaiczne.

Inne popularne elektrownie odnawialne

Na terenie naszego kraju wciąż występują inne elektrownie odnawialne, cieszące się niemałą popularnością. Do tego typu instalacji zaliczamy elektrownie:

  • wiatrowe - wykorzystujące siłę wiatru jako źródło energii,
  • wodne - opierające swoje działanie na energii grawitacyjnej wody,
  • geotermalne - czerpiące energię cieplną Ziemi,
  • spalające biomasę, czyli paliwo pochodzenia roślinnego.

W zależności od warunków, jakie panują w danym otoczeniu, istnieje możliwość dobrania odpowiedniego rodzaju elektrowni odnawialnej.

Artykuł Partnerax