Solidarni z UKRAINĄ!

Rok 2020 przyniósł prawdziwą rewolucję w wielu aspektach życia. Jedną z nich jest to, że więcej czasu spędzamy we wnętrzach. Warto zatem zadbać o spójną i harmonijną aranżację przestrzeni mieszkalnych i użytkowych. Każdy wystrój opiera się na mocnych akcentach, takich jak meble czy wyrazisty kolor ścian, a także na dodatkach. Elementem, którego wybór z pozoru może wydawać się nieważny, jest osprzęt elektryczny. To ogromny błąd! Gniazdka i wyłączniki mogą bowiem zaważyć na estetyce całego wnętrza. Jak wybrać najlepsze?

Gniazdka i wyłączniki ‒ piękne i funkcjonalne

Gniazdka i wyłączniki pasujące do aranżacji, czyli jakie?

Podstawową zasadą udanego remontu mieszkania albo urządzania nowego domu jest zachowanie spójnej aranżacji. Metalowy wyłącznik światła w salonie urządzonym w stylu skandynawskim albo plastikowe gniazdko w sypialni przepełnionej elementami rustykalnymi rzuca się w oczy i zaburza pomysł na wystrój wnętrza.

Właśnie dlatego przed przystąpieniem do zmian aranżacyjnych w mieszkaniu warto pomyśleć o stylu, w jakim zostaną urządzone poszczególne pomieszczenia, a także zastanowić się, jakie funkcje powinien spełniać osprzęt elektryczny. Poznaj najnowsze trendy wśród gniazdek i wyłączników. Wybierz te, które będą świetnie sprawdzać się w Twoim domu na co dzień.

Gniazdka i wyłączniki ‒ piękne i funkcjonalne

Drewniane i metalowe, dotykowe i dźwigniowe… Jakie gniazdka i wyłączniki wybrać?

Nowością na rynku jest bogactwo materiałów, z których produkowane są oprawy elektryczne do przestrzeni mieszkalnych. Miejsce opraw z tworzywa sztucznego, które można wybrać w całej feerii barw, zajęły produkty z bardziej ekologicznych materiałów.

Każdy godny zaufania sklep elektryczny w 2021 roku oferuje gniazda elektryczne i wyłączniki ze szkła, metalu, drewna, kamienia, betonu, naturalnej skóry i z kryształkami Swarovskiego. Wykorzystanie takich surowców sprawia, że osprzęt elektryczny staje się prawdziwą ozdobą wnętrza, zgodną z trendem eko. Metalowe wyłączniki sprawdzą się w pokoju nastolatka urządzonym w stylu industrialnym, a szklane wyłączniki światła z kryształkami udekorują sypialnię glamour.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na mechanizm wyłączników światła. Poza najpopularniejszymi i dobrze znanymi mechanizmami klawiszowymi, do wyboru są również nowoczesne wyłączniki dotykowe i wyłączniki z mechanizmem dźwigniowym, które na pewno znasz z amerykańskich filmów. Jeśli w trakcie wyposażenia wnętrza inspirujesz się USA albo stawiasz na styl nowojorski, wyłączniki dźwigniowe to najlepszy wybór.

Multimedialny osprzęt elektryczny? Daj się zaskoczyć producentom

Praca zdalna wielu z nas sprawiła, że multimedialny osprzęt elektryczny znajduje zastosowanie nie tylko w biurowcach, lecz także w domach. Coraz chętniej wybieramy gniazda elektryczne z portem USB, tak aby móc niezależnie np. podpiąć ładowarkę komputera i ładowarkę smartfonu do jednego źródła prądu. Takie rozwiązania oferuje m.in. Schneider Electric. Ważne są także gniazda komputerowe i porty HDMI, które mają ogromny wpływ na poprawne działanie rzutnika czy monitora komputerowego Twoim domu. Świetnym przykładem takiego osprzętu elektronicznego jest seria Berker R1/R3/R8, której producentem jest Hager.

Ogromną popularnością cieszą się także inne produkty elektroniczne, które można z łatwością umieścić w jednej ramce, np. z wyłącznikiem światła. Mowa o radiach z głośnikiem, regulatorach temperatury, czujnikach ruchu i ściemniaczach. Wszystkie są niezwykle funkcjonalne, zwłaszcza jeśli zamontujesz je w jednej ramce wielokrotnej tuż obok wyłącznika światła. Kiedy przebudzasz się w nocy, czujnik ruchu może oświetlić schody, po których poruszasz się do kuchni po szklankę wody. Radio to świetny pomysł dla melomana, który uwielbia słuchać muzyki np. podczas gotowania. Natomiast termostat umożliwia szybkie ustawienie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu, od razu kiedy włączasz światło po powrocie do domu.

Ściemniacze oświetlenia to z kolei sprytny sposób na tworzenie przytulnej atmosfery i oszczędzanie. W mgnieniu oka można dzięki nim przygasić mocniejsze światło w sypialni, aby stworzyć nastrój po odłożeniu książki na stolik nocny. Ściemniacze LED warto wybierać jednak ostrożnie, bo nie wszystkie żarówki LED nadają się do ściemniania i odwrotnie ‒ nie wszystkie ściemniacze światła pasują do LED-ów. Obrotowy ściemniacz LED oferuje m.in. Legrand.

Sprytne i nowoczesne rozwiązania dla inteligentnego domu

Technologia smart home coraz częściej gości w polskich domach. Ten trend zauważyli również producenci osprzętu elektrycznego, proponując wiele rozwiązań odpowiednich do nowoczesnego, zautomatyzowanego budownictwa. Jednymi z nich jest seria Ospel Sonata. Gniazdka o klasycznym wyglądzie uzupełniono o możliwość bezprzewodowego sterowania oświetleniem, bramą i roletami. Montaż systemu jest bardzo prosty ‒ wystarczy umieścić moduł wykonawczy za włącznikiem w puszce podtynkowej. Ciekawe są również najmniejsze dostępne w Polsce oprawy z serii Karlik MINI o wymiarach 8 × 8 × 6,3 cm. Poza typowymi funkcjami seria MINI obejmuje także czujniki ruchu, elektroniczne regulatory oświetlenia i temperatury oraz elektroniczne sterowniki roletowe.

Podobne rozwiązanie proponuje firma Kontakt Simon, która przygotowała gniazdka umożliwiające sterowanie roletami zewnętrznymi. Można zamontować je osobno dla każdego okna w domu albo zdecydować się na centralne sterowanie dzięki podpięciu go pod system grupowy lub centralny przycisk roletowy.

Gniazdka z USB i HDMI, czujniki ruchu, termostaty czy kompatybilność z technologiami smart home to najnowocześniejsze funkcje opraw elektrycznych i elektronicznych. Producenci w ostatnich latach zwracają szczególną uwagę nie tylko na praktyczne zastosowanie, lecz także na estetykę gniazdek i wyłączników. Dzięki temu łatwo znaleźć funkcjonalne i piękne oprawy, które idealnie wpiszą się w wystrój Twojego domu i życie domowników.x