Kuchnia jest pomieszczeniem o wielu strefach roboczych, które wyznaczają kuchenka, zlewozmywak, blat i stół. Dlatego, oprócz oświetlenia ogólnego, warto zadbać także o oświetlenie miejscowe, które skutecznie rozjaśni określoną część pomieszczenia i zapewni komfortowe warunki podczas pracy gospodyni domowej.

Oświetlenie ogólne w kuchni

oswietlenie-led-w-kuchni

Oświetlenie ogólne w kuchni, podobnie jak w każdym innym pokoju, najczęściej występuje w postaci lampy zawieszonej w centralnym miejscu sufitu, która zapewnia w miarę jednolite światło w całym pomieszczeniu. Jednakże nie jest ono dostatecznie mocne, aby mogło rozjaśnić każdy zakamarek, a zamontowanie w środkowej części sprawia, że osoba wykonująca prace bardzo często ma je za plecami. Dodatkowo efektem tego jest powstawanie zacienionych punktów w takich miejscach, jak szafki wiszące, zlewozmywak czy kuchenka, a więc w miejscach pracy kuchennej.

Oświetlenie miejscowe

Dlatego też miejsca robocze w kuchni wymagają dodatkowego źródła światła, przede wszystkim skupionego i ukierunkowanego, które jednocześnie nie będzie za bardzo jaskrawe, tak aby nie oślepiało. Z tego powodu dosyć często stosowanym rozwiązaniem są taśmy LED, które pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną, a emitowane światło pada bezpośrednio na powierzchnię roboczą, podkreślając jednocześnie aranżację wnętrza.

Taśma LED

Przy wyborze taśmy LED istotne znaczenie mają parametry świetlne, ponieważ pasek z diodami może różnić się mocą natężenia światła, dlatego nie zawsze będzie on dobrze widoczny. Jasność znajdujących się w taśmie diod powinna być dostosowana do miejsca ich przeznaczenia - zazwyczaj do oświetlania miejsc roboczych wymagana jest większa moc diod, podczas gdy do oświetlania dekoracyjnego w zupełności wystarczy nieco słabsze światło. Pod uwagę należy również wziąć zagęszczenie diod, kolor światła (ciepłe lub zimne, jednokolorowe lub wielokolorowe), pobór mocy (im jaśniejsze światło, tym większy pobór), klasę szczelności (wodoodporność).

Montaż taśmy LED wymaga następujących czynności:

  • przymocowanie listwy maskującej i przyklejenie do niej taśmy LED za pomocą paska samoprzylepnego,
  • odmierzenie i odcięcie paska taśmy o długości odpowiedniej dla miejsca montażu,
  • umocowanie listwy do spodu szafek kuchennych z wykorzystaniem wkrętów,
  • podłączenie do listwy zasilacza z przeznaczeniem do diod.

Ze względu na elastyczność i samoprzylepność taśma LED może być stosowana nawet w trudno dostępnych miejscach, w związku z czym doskonale sprawdza się do podświetlania sfer roboczych w kuchni.

Artykuł przygotowany we współpracy z www.nowazarowka.pl