ES-SYSTEM jest największym polskim producentem oświetlenia. Od ponad 25 lat z sukcesem działa na rynku krajowym i zagranicznym. Zaawansowane technicznie systemy oświetlenia awaryjnego oraz architektonicznego produkcji ES-SYSTEM oświetlają najbardziej prestiżowe obiekty na całym świecie.

es-cti-dali-automatyka-budynkowa-z-opcja-nadzoru-oswietlenia-awaryjnego

Dbałość o klienta, wysoka jakość i energooszczędność produktów, wdrożone systemy jakości ISO 9001:2008 i zarządzania środowiskowego ISO 14001 plasują markę ES-SYSTEM na szczycie firm oświetleniowych. Jako lider technologii LED wdraża rozwiązania oparte na idei 3xS: Save money, Save energy, Save time, a dzięki bogatemu doświadczeniu kształtuje trendy w technice oświetleniowej oraz nakreśla nowe kierunki rozwoju zgodnie z myślą Light is life – Światło to życie.
Automatyka budynkowa z opcją centralnego nadzoru oświetlenia awaryjnego staje się standardem. Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom w budynku w przypadku zaniku napięcia przestaje wynikać tylko z konieczności spełnienia wymogów norm. Coraz częściej wizerunek inwestora i dobra praktyka administrowania obiektem wpływają na wybór droższych systemów automatyki zarządzania budynkiem (ang. BMS – Building Management System). Innowacyjnym produktem w kategorii centralnego nadzoru opraw awaryjnych, ewakuacyjnych i kierunkowych jest system ES CTI DALI firmy ES-SYSTEM. To pierwszy w Polsce system integrujący oświetlenie awaryjne i podstawowe, działający na dowolnej platformie systemowej w czasie rzeczywistym.

Dlaczego centralny system nadzoru?

Ważnym elementem obsługi budynków stają się systemy, które mogą w prosty, czytelny, a przede wszystkim szybki sposób zaraportować o stanie urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Proste systemy ustępują miejsca bardziej zaawansowanym strukturom, w których poza oprawami, istotnym czynnikiem stają się elementy nadzoru i komunikacji. Dzięki stałemu raportowaniu administratorzy budynków bez większych kosztów i nakładu pracy mają pełną wiedzę o wszelkich niedoskonałościach systemu.

Jaki system wybrać?

Liczba funkcji systemu dostępnych dla użytkownika w zakresie nadzoru opraw awaryjnych Liczba funkcji systemu dostępnych dla użytkownika w zakresie nadzoru opraw awaryjnych

Rynek systemów do obsługi opraw awaryjnych i ewakuacyjnych oferuje szeroki asortyment. W zależności od zastosowanych rozwiązań technologicznych układy zapewniają odpowiedni poziom komunikacji oraz różne funkcjonalności. To od ich ilości, możliwości i potencjalnego rozwoju zależy wybór systemu. Najnowszy produkt firmy ES-SYSTEM pokazuje całkowicie nowe podejście do rozwiązań w tym zakresie. Zastosowanie uniwersalnego i ustandaryzowanego międzynarodowymi przepisami protokołu DALI gwarantuje poprawność komunikacji urządzeń oraz daje możliwość łączenia opraw opartych o podzespoły różnych producentów. System oświetlenia awaryjnego ES CTI DALI, jako następca uznanego na rynku systemu ES CTI2 3 x 64, został opracowany do sterowania, monitorowania i testowania opraw oświetlenia awaryjnego. Jak wskazuje nazwa, układ nadzoru został oparty o popularny system komunikacji DALI (ang. Digital Addressable Lighting Interface). Jest to protokół umożliwiający komunikację między różnymi elementami instalacji elektrycznej i systemem sterującym, niezależnie od użytych rozwiązań technologicznych. Dzięki precyzyjnym zasadom zebranym w dokumencie IEC (EN) 60929 E4 każde urządzenie sygnowane znakiem DALI bez problemu będzie komunikować się z urządzeniami nadrzędnymi. Ten ogólnodostępny standard elektronicznej regulacji oświetlenia został opracowany przez największe firmy oświetleniowe. Wśród blisko 160 firm z całego świata zrzeszonych w grupie DALI jest również polska firma ES-SYSTEM. Nowy produkt jest efektem połączenia wieloletniego doświadczenia fi rmy w projektowaniu i produkcji urządzeń elektronicznych z najnowszą technologią. Jednak z racji zastosowanych protokołów nie jest ograniczony tylko do nadzoru opraw ewakuacyjnych. Jako pierwszy system z aplikowanym protokołem komunikacyjnym, DALI umożliwia integrację opraw awaryjnych i oświetlenia podstawowego na magistralach komunikacyjnych.

Z czego się składa ES CTI DALI?

es-cti-dali-automatyka-budynkowa-z-opcja-nadzoru-oswietlenia-awaryjnego

Sercem i rozumem systemu są jednostki sterujące VERTEX. Urządzenia dzięki zaszytemu oprogramowaniu, które umożliwia proste połączenie z dowolnym komputerem, tabletem czy smartfonem, są bardzo intuicyjne w obsłudze. W skład systemu poza jednostkami wchodzą oprawy awaryjne wyposażone w mikroprocesorowy układ nadzoru. Jednak dzięki standaryzacji komunikacji w skład systemu ES CTI DALI mogą wchodzić również oprawy oświetlenia podstawowego, a wraz z nimi czujki ruchu, czujki światła czy panele sterujące. VERTEX jest jednostką sterującą zbierającą dane i nadzorującą podrzędne jej oprawy. Jest również miejscem przechowywania informacji, dzięki czemu połączenie z dowolnego urządzenia daje możliwość pełnego administrowania, ustalania harmonogramu i dostępu do poprzednich raportów. Ma również wbudowany zasilacz magistrali DALI, który pozwala na ograniczenie kosztów związanych z koniecznością montowania innych urządzeń i sprawia, że system, w skład którego wchodzi jednostka, jest w pełni autonomiczny. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania sterowanie może odbywać się z dowolnej platformy systemowej obsługującej przeglądarkę internetową. Intuicyjne oprogramowanie pozwala na szybkie tworzenie dziennika raportów dla służb przeciwpożarowych, proste konfi gurowanie całego systemu, wprowadzanie harmonogramów, a także uzyskanie informacji o aktualnym stanie każdego elementu systemu.

Gdzie stosować system ES CTI DALI?

Do tej pory producenci rozdzielali systemy głównie ze względu na wielkość obiektu i ekonomiki danego projektu. Nikt nie proponował rozbudowanych rozwiązań w niewielkich projektach złożonych z kilku opraw. Rozwiązanie ES-SYSTEM upraszcza wybór. Jednostka VERTEX jest jedynym urządzeniem potrzebnym do nadzorowania, sterowania i raportowania. Dzięki temu system ES CTI DALI jest ekonomicznie zalecany już w obiektach o niewielkiej liczbie opraw awaryjnych. Również w przypadku dużych inwestycji jednostki VERTEX są idealnym rozwiązaniem. Praktycznie nie ma ograniczenia liczby nadzorowanych urządzeń. Każda jednostka pozwala na obsługę 192 urządzeń rozsianych od siebie w odległości nawet 600 m. Liczbę jednostek tworzących system ogranicza tylko wyobraźnia inwestora. System daje możliwość rozbudowy w dowolnym momencie, do dowolnych rozmiarów i umożliwia komunikację z systemami typu Mod-Bus.

Jakie możliwości daje system?

Topologia systemu ES-CTI DALI Topologia systemu ES-CTI DALI

Dzięki zastosowaniu systemu komunikacji jednostek VERTEX z użytkownikiem, obsługa obiektów staje się jeszcze prostsza. Aktualny status opraw w czasie rzeczywistym jest przekazywany na ekran urządzeń nadzorczych. Wykonywanie testów autonomii i funkcji opraw, ustawianie blokady pracy awaryjnej, zmiana jasności natężenia podczas normalnej pracy czy uruchomienie identyfikacji to funkcje, które może wyzwolić administrator obiektu, ale które mogą być również wyzwolone automatycznie w zaprogramowanym wcześniej czasie. Dzięki temu obsługa obiektu wraz z zapewnieniem zgodności z normą PN-EN 50172 staje się niezwykle prosta i intuicyjna.

Co jeszcze?

Projekt ES CTI DALI jest projektem przystosowanym do ciągłej ewolucji. Planowane są jego dalsze uzupełnienia o nowe, rewolucyjne możliwości, zarówno w zakresie sterowania oświetleniem awaryjnym, jak i podstawowym. Dzięki ogromnym możliwościom, jakie daje protokół DALI oraz protokoły sieciowe, jednostki VERTEX są i będą rozwijane w nowych kierunkach. Na początek sterowanie oświetleniem podstawowym, integracja z czujkami ruchu, natężenia oświetlenia i z panelami sterującymi. W dalszej części możliwość nadzorowania obiektów oddalonych od siebie o wiele kilometrów oraz automatycznego powiadomienia odpowiednich osób i służb. Ograniczeniem systemu jest tylko wyobraźnia.

Piotr Miller Manager ds. Oświetlenia Awaryjnego ES-SYSTEM S.A.
www.essystem.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej na temat: