Aranżując wnętrze mieszkania, nie możemy zapominać o kwestii tak istotnej, jak jego oświetlenie. Jego zadaniem jest pełnienie przeróżnych funkcji, w zależności od miejsca montażu oraz przeznaczenia konkretnych pomieszczeń. Szeroki wybór opraw oświetleniowych to niebywały atut dla projektantów wnętrz. Kluczowy jest jednak nie tylko ich design, ale również funkcjonalność. Nowoczesne rozwiązania pozwalają stosować wiele udogodnień, które poprawiają komfort użytkowania wnętrza i podnoszą jego standard.

Oświetlenie przestrzeni mieszkalnej - praktycznie i efektownie

O czym nie należy zapominać, planując oświetlenie mieszkania? Przede wszystkim o tym, że każde z pomieszczeń pełni inną funkcję, a oświetlenie powinno zostać do tej funkcji dostosowane. Chodzi tu zarówno o wybór odpowiedniej formy oprawy, jak i kwestii kluczowych dla naszego bezpieczeństwa oraz dobrego samopoczucia. Zacznijmy jednak od początku.

Design oprawy oświetleniowej

Pierwszą rzeczą, na jaką większość ludzi zwraca uwagę przy wyborze oświetlenia, jest wygląd oprawy. Oceniamy jej kształt, wielkość oraz styl, który powinien korespondować z wystrojem całego pomieszczenia. Szeroki wybór możliwości odzwierciedla w tym przypadku sklep z lampami Azzardo.com.pl. Znajdziemy w nim lampy wiszące, stojące, kinkiety oraz plafony. Możemy też wybierać spośród oświetlenia technicznego, które doskonale odzwierciedla styl industrialny, pełnych blasku lamp w stylu glamour czy nowojorskim oraz wielu innych.

Dla osób odważnych, które nie stronią od wyszukanych rozwiązań, doskonałą propozycją będą oprawy o futurystycznych kształtach. Nie może zabraknąć również klasyki i przywiązania do tradycji oraz odnoszących się do minionej epoki form w stylu retro. Tak zróżnicowany asortyment gwarantuje możliwość uzyskania efektownej aranżacji i dopasowania oprawy do indywidualnych upodobań użytkowników.

Barwa światła

Nie mniej istotna od formy opraw pozostaje barwa emitowanego światła. Kluczowe jest tutaj to, jakie oświetlenie zostanie zamontowane w poszczególnych pomieszczeniach. Światło może bowiem wpływać na nasze samopoczucie oraz predyspozycje do wykonywania różnych czynności. W zależności od jego barwy będzie nas motywować do działania i sprzyjać koncentracji albo rozleniwiać i pomagać w zregenerowaniu sił.

Dobór oświetlenia o odpowiedniej barwie jest szczególnie istotny w naszym klimacie. Każdego dnia – zwłaszcza w porze jesienno-zimowej – spędzamy wiele godzin przy sztucznym oświetleniu. Stawiając na odpowiednie światło, poprawimy komfort użytkowania wnętrza oraz własną efektywność.

Do aranżacji wnętrz można wykorzystywać światło o różnych kolorach. My jednak skoncentrujemy się na świetle białym, które stosowane jest najczęściej. Ze względu na barwę możemy je podzielić na:

  • Światło ciepłe
  • Światło neutralne
  • Światło zimne

Światło ciepłe charakteryzuje się temperaturą barwową mieszczącą w zakresie od 2700 do 3200 K i doskonale sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu. Możemy montować je w strefie wypoczynkowej salonu, sypialni albo pokoju dziecięcym. Z kolei światło zimne przekracza 6000 K i sprzyja koncentracji uwagi na wykonywanych działaniach. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, czynności manualnych oraz strefach wydzielonych do nauki. Zakres temperatury barwowej mieszczący się pomiędzy światłem ciepłym i zimnym to światło neutralne.

Bezpieczeństwo we wnętrzu

Z uwagi na komfort wykonywania poszczególnych czynności znaczenia nabiera nie tylko barwa światła, ale także jego natężenie. O nieco innym oświetleniu możemy mówić w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku – tu dobrze sprawdzi się stonowane oświetlenie, a nawet delikatna poświata – a innym w miejscach, gdzie wykonujemy precyzyjną pracę lub inne czynności manualne. Jasne i odpowiednio skierowane światło potrzebne będzie na przykład w kuchni. W miejscu, gdzie posługujemy się ostrymi narzędziami oraz urządzeniami elektrycznymi nie może być mowy o zaniedbaniach w kwestii bezpieczeństwa.

Energooszczędność

Praktycznym aspektem pozostaje taki dobór oświetlenia, które pozwoli uzyskać oszczędności w domowym budżecie. Kluczowy staje się więc wybór energooszczędnych żarówek oraz przemyślanego sterowania oświetleniem. Realne oszczędności możemy też zobaczyć dzięki stosowaniu ściemniaczy. Możliwość zmiany natężenia światła, gdy nie ma potrzeby korzystania z bardzo jasnego oświetlania, daje zaskakująco dobre efekty.

Oświetlenie przestrzeni mieszkalnej nie ogranicza się do wyboru konkretnej oprawy. To szereg wyborów – począwszy od formy lampy, poprzez źródło światła a skończywszy na sterowaniu nim – które umożliwiają stworzenie komfortowego i eleganckiego, a zarazem niegenerującego nadmiernych kosztów wnętrza.