Współcześnie oczekujemy od domowych wnętrz znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Chcemy, żeby były funkcjonalne, maksymalnie praktyczne, a przy tym piękne i kompleksowo zaaranżowane.

Inteligentne oświetlenie do domu

Aby w pełni spełniły wszystkie wymogi, musimy wprowadzać do nich wiele rozmaitych elementów wyposażenia. Oprócz mebli kluczowe jest przede wszystkim oświetlenie.

Dziś chcielibyśmy zatem opowiedzieć nieco o ultranowoczesnych systemach oświetleniowych wpisanych w Smart House. Czy to się naprawdę opłaca i jakie daje korzyści domownikom?

Czym jest technologia Smart House?

Pod tym pojemnym terminem kryje się wiele rozmaitych rozwiązań, nie tylko dla domu. Inteligentny budynek to sposób na zcentralizowane zarządzanie wszystkimi najważniejszymi instalacjami – od oświetlenia, aż do monitoringu.

Wszystko możemy obsługiwać z jednego panelu, manualnie na każdym urządzeniu oddzielnie lub zdalnie za pomocą pilota lub aplikacji na telefonie. Dzięki temu rozwiązaniu, codzienne funkcjonowanie zmienia się na naszych oczach. Dom zaczyna przejmować od nas szereg obowiązków.

Jak powinno wygląda dobrze zaaranżowane oświetlenie?

System oświetleniowy jest jednym z najważniejszych w każdym domu. Od niego zależy bezpieczeństwo, komfort oraz możliwość wykonywania wszelkich obowiązków, o różnym stopniu precyzji.
Aby działało sprawnie, przede wszystkim musi być właściwie zaplanowane. W każdym domowym pomieszczeniu stosuje się bowiem lampy, które pełnią różne funkcje. Mogą się pojawiać produkty, dające światło:

  • główne, niezbędne do przemieszczania się i wykonywania prostych prac,
  • zadaniowe lub uzupełniające, stosowane jako wsparcie dla lamp głównych oraz w miejscach przeznaczonych do precyzyjnych zadań,
  • dekoracyjne, podkreślające elementy architektoniczne lub przedmioty ozdobne (dzieła sztuki, designerskie elementy zdobnicze, np. flakony i wazony).

W każdym pomieszczeniu używa się kilku lamp lub punktów świetlnych, które wzajemnie się uzupełniają, tworząc optymalne warunki do pracy i wypoczynku.

Inteligentne oświetlenie do domu

Oświetlenie w ramach Smart House

Jeśli dysponujemy już odpowiednio zaprojektowanym oświetleniem, wciąż mamy szansę, aby działało ono jeszcze sprawniej, ułatwiało nam życie i przynosiło oszczędności dla domowego budżetu. Sposobem na to jest wprowadzenie oświetlenia do Smart House.

Co zyskujemy? Przede wszystkim olbrzymi komfort. Od tej pory zarządzanie światłem staje się zdecydowanie prostsze. Możemy włączać i wyłączać wszystkie lampy w domu i na terenie posesji za pomocą jednego panelu dotykowego lub aplikacji na telefonie. Okazuje się zatem, że nawet nie musimy być fizycznie obecni w domu, żeby sprawdzić, czy na pewno wyłączyliśmy światło w kuchni, wychodząc rano do pracy. Nie dość, że zobaczymy to w aplikacji, możemy też wyłączyć lampę na odległość.

Niektóre rozwiązania bywają połączone z czujnikami, między innymi ruchu. Co to oznacza w praktyce? Daje efekt zbliżony do instalacji coraz chętniej stosowanej na klatkach schodowych w blokach. Gdy inteligentny dom stwierdzi, że nikogo nie ma w pomieszczeniu, automatycznie wyłączy lampy, aby oszczędzać energię elektryczną. Jeśli natomiast wykryje ruch, uruchomi lampy w ostatnio ustawionym trybie.

W ramach Smart House istnieje możliwość zapamiętywania ustawień pojedynczych lamp oraz rozbudowanych konfiguracji produktów, tworzących tak zwane sceny świetlne. Do różnych czynności w domu potrzebujemy bowiem odmiennego światła. To gwarantują właśnie sceny świetlne.
Pozwalają na dobranie i zapamiętanie nawet kilkunastu ustawień dla poszczególnych pomieszczeń, dopasowując natężenie i w miarę możliwości barwę różnych lamp do konkretnych wymagań. Z pomocą jednego przycisku włączymy zatem delikatne, ciepłe światło nad stołem, na potrzeby romantycznej kolacji lub oświetlimy mocno całą jadalnię lampami głównymi i bocznymi, gdy odwiedzi nas większe grono gości. Ustawienie parametrów, które mają mieć wszystkie punkty świetlne jest łatwe i nie przysparza trudności.

Do tego typu rozwiązań, warto stosować produkty oświetleniowe wysokiej klasy, wykonane z dobrej jakości materiałów, o wysokiej energooszczędności, jak choćby lampy ze sklepu lampy.it. Pozwala to na optymalizację pracy całego systemu, olbrzymią wygodę, a także znaczące oszczędności.
Nie zapominajmy też, że stosowanie wydajnych, trwałych i energooszczędnych produktów, które na dodatek są odpowiednio zarządzane przez nasz inteligentny dom, to sposób na dbanie o środowisko naturalne, co powinno leżeć na sercu każdemu z nas.

Oświetlenie w Smart House – pomysł na wygodne funkcjonowanie każdego dnia

Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie Smart House, szybko odczujemy zwiększenie komfortu wykonywania rozmaitych czynności oraz obniżenie wysokości rachunków.
Dom zacznie wyręczać nas przy wielu zadaniach, a my znajdziemy więcej czasu dla siebie i naszych bliskich, ciesząc się luksusem i wygodą, które staną się dla nas standardem.