W mniejszych miastach nie zawsze jest dostępna sala widowiskowa przystosowana do organizacji wydarzeń kulturowych, koncertów i przedstawień. Takie przedsięwzięcia przygotowywane są w halach sportowych, które na ten czas zmieniają się w przestrzeń widowiskową. Mogą z tego wynikać pewne ograniczenia techniczne, jednak przy dobrej organizacji halę sportową można przystosować do potrzeb zarówno artystów, jak i widowni.

Jak zorganizować koncert na hali sportowej?

Niezbędne elementy infrastruktury

Miejskie ośrodki sportu często użyczają hali na organizację wydarzeń kulturalnych. Wiele z nich jest przystosowanych do tego typu imprez i wymaga jedynie przygotowania odpowiedniej aranżacji na potrzeby koncertu. Dużym ułatwieniem jest to, że na rynku dostępne są mobilne elementy sceniczne, które można zamontować na czas imprezy, a następnie zdemontować i przechowywać do następnej okazji. Jeżeli na hali często organizowane są wydarzenia kulturalne, warto rozważyć montaż kotary, która przyda się również podczas rozgrywek sportowych. Na przykład kotara przemysłowa BSC System jest sterowana elektrycznie, dlatego można ją całkowicie podnieść lub dopasować wysokość do potrzeb imprezy. Dodatkowo organizując koncert, niezbędne mogą okazać się mobilne elementy sceniczne.

  • Scena – do budowy miejsca do występów można wykorzystać podesty sceniczne. Dają one nieograniczone możliwości aranżacji ze względu na modułową konstrukcję. Dodatkowo są łatwe w montażu, a po złożeniu nie zajmują wiele miejsca.
  • Widownia – w tym przypadku sprawdzi się trybuna, w którą wyposażona jest większość hal sportowych. Do wydzielenia sektorów można również wykorzystać podesty sceniczne lub zwykłe krzesła.
  • Oświetlenie – miejskie hale sportowe są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby była możliwość organizowania na nich imprez sportowych i kulturalnych. Z tego względu wyposażone są w konstrukcje umożliwiające montaż oświetlenia scenicznego, które wystarczy jedynie dopasować do potrzeb koncertu.
  • Kotara przemysłowa – jest to uniwersalny element, który można wykorzystać na wiele sposobów. Przy jej pomocy halę można podzielić na strefy, a dodatkowo poprawić akustykę przestrzeni.

Hale sportowe mają zazwyczaj nawierzchnię wykonaną z elastycznych materiałów, które przystosowane są jedynie do miękkiego obuwia. Na czas koncertu warto wyłożyć ją na przykład modułowym parkietem tanecznym, aby nie spowodować trwałych odgnieceń obcasami czy elementami wyposażenia scenicznego.

Funkcjonalna organizacja przestrzeni

Możliwości techniczne hali podczas organizacji koncertu mogą stanowić spore ograniczenie. Należy więc dobrze zaprojektować przestrzeń, aby była jak najbardziej dopasowana do widowni i artystów. Warto pomyśleć o podwyższeniach i dodatkowych ekranach, aby widzowie z końca hali mogli mieć swobodny wgląd w to, co się dzieje na scenie. Dużym wyzwaniem może okazać się także organizacja nagłośnienia. W tym celu warto rozważyć montaż kotar, aby poprawić akustykę i rozmieścić głośniki tak, aby nie powodowały efektu echa.