Taśmy LED z każdym rokiem zdobywają coraz większa popularność. W dobie nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań instalacja oświetlenia LED wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Okazuje się, że oświetlenie taśmami LED sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Dzisiaj zajmiemy się omówieniem możliwości instalacji taśm LED w kuchni oraz łazience.

Oświetlenie kuchni i łazienki taśmami LED Fot. materiały prasowe

Jak oświetlić kuchnię taśmami LED?

Zaczynamy od najbardziej znanych rozwiązań. Oświetlenie blatu kuchennego jest obecnie standardem podczas projektowania mebli kuchennych. Wybierając taśmy LED warto postawić na produkt o mocy 8,4 W i barwie 4000K. Zakup słabszej taśmy spowoduje niedoświetlenie blatu. Barwa 4000K jest bardzo uniwersalna i pasuje w zasadzie do każdego koloru blatu lub płytek. Ponadto ten rodzaj światła powoduje, że kolory produktów znajdujących się na blacie są bardziej wyraziste i efektowne. Oświetlenie blatu należy montować w profilu aluminiowym.

Dobrym pomysłem jest także oświetlenie szafek kuchennych. W przypadku oświetlenia jednej szafki wystarczy taśma LED o mocy 6W. Przy oświetlaniu wielu szafek najlepiej postawić na taśmę o mocy 8,4W. Do białych szafek najlepszym wyborem będzie oświetlenie 6000K z białą barwą światła. Taśmę LED należy zamontować w profilu aluminiowym. Przy szafkach można też zamontować czujniki otwarcia, które automatycznie włączą światło.

Skoro szafki to dlaczego nie szuflady? W przypadku szuflad idealna będzie taśma o mocy 6W. Można przy tym wybrać dowolną barwę światła. Przy szufladach warto też zamontować czujniki automatyczne włączające światło.

Jak oświetlić łazienkę taśmami LED?

W obrębie łazienki taśmy LED można zastosować:

  • na suficie,
  • do podświetlenia półek,
  • za lustrem,
  • pod wanną.

Na suficie najlepiej sprawdzi się taśma o mocy 8,4W. Nie musi być ona koniecznie wodoodporna, ale warto zabezpieczyć ją przed działaniem wody. Szczególnie jeśli znajduje się nad wanną lub natryskiem. Wybierając barwę światła, najlepiej kupić taśmę 3000-4000K do pomieszczeń o ciepłym kolorze ścian. Chłodne kolory będą idealnie współgrać z naturalnym kolorem światła w przedziale 4000-6000K. Można też postawić na uniwersalne rozwiązanie (4000K), które sprawdzi się w każdych warunkach.

Podświetlenie półek ma przede wszystkim charakter dekoracyjny. Dlatego też nie trzeba tam generować dużej ilości światła. Optymalnym wyborem będzie taśma o mocy 6W. W przypadku półek, na których zbiera się woda, dobrze jest zamontować taśmy wodoodporne z oznaczeniem IP54 NANO. Taśmę najlepiej montować w profilu aluminiowym. Dla typowo ozdobnego światła najlepsza będzie barwa 2200 lub 3000K.

Światło za lustrem powinno mieć nieco wyższą moc, dlatego najlepiej wybrać do tego celu wodoodporną taśmę 8,4W. Kolor światła można wybrać wedle własnego gustu lub kierować się wytycznymi, jakie obowiązują przy taśmach LED montowanych na suficie.

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku oświetlenia pod wannę. Musi być ono przede wszystkim wodoodporne. Optymalna moc taśmy LED wyniesie 8,4W. Wybierając barwę światła, można powielić zasady obowiązujące przy taśmach LED na sufit.

Taśmy ledowe to nowoczesna forma oświetlenia, która może nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego wyrazu. Aby uzyskać zamierzony efekt, warto kierować się powyższymi zasadami doboru mocy i barwy oświetlenia.