Nowoczesne taśmy LED stanowią ciekawy pomysł na udekorowanie wnętrza. Energooszczędne, łatwe w montażu i proste w obsłudze taśmy mogą oświecać wiele elementów wystroju, nadając pomieszczeniom ciekawego klimatu. Nie w każdym przypadku instalacja będzie jednak łatwa. Jednym z problemów może być dylemat dotyczący sposobu łączenia kilku taśm LED w całość. Zatem jak łączyć taśmy LED szeregowo czy równolegle?

Jak łączyć taśmy LED - szeregowo czy równolegle?

Taśmy LED w wygodnym szeregu. O czym warto pamiętać?

Łączenie szeregowe będzie polegało na podłączaniu taśm w szeregowej kolejności. Lampki LED mają, podobnie jak baterie czy magnesy, plusy oraz minusy na krańcowych elementach obiektu. W łączeniu szeregowym będziemy mieć do czynienia w łączeniu taśm kolejno, jednej po drugiej. Plus dołączanej do zestawu taśmy LED będzie połączony w minusem taśmy poprzedzającej.

Zasilacz stanowi podstawową bazę, z którego będzie wyprowadzony kabel, dołączany kolejno do poszczególnych tasiemek. W takim sposobie instalacji należy pamiętać, aby taśmy LED były jednego rodzaju. Stosowanie różnych modeli, o różnych kolorach i intensywności może przyczyniać się do szybszego zużycia. Co więcej, w takich wypadkach odnotujemy także większe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Równoległe połączenie - wygodny sposób na rozmieszczenie taśm w różnych miejscach mieszkania

Łączenie równoległe jest nieco bardziej skomplikowanym rozwiązaniem montażowym, pozwala jednak na wygodniejsze rozmieszczenie poszczególnych lampek LED w mieszkaniu. Od każdej taśmy LED będą wychodziły dwa osobne przewody, dołączane do zasilacza. Taśmy LED nie będą ze sobą bezpośrednio połączone, dlatego użytkownik posiada większą wygodę w ich zainstalowaniu w pomieszczeniu.

Takie rozwiązanie pomaga także zapobiec spadkom napięć, które mogą pojawiać się w przypadku długich łańcuchów LED połączonych ze sobą w sposób szeregowy. Problemem może być jedynie duża ilość kabli, w szczególności gdy podłączamy w sposób równoległy do zasilacza wiele niewielkich tasiemek LED.

Jak łączyć taśmy LED szeregowo czy równolegle? Wszystko zależy od potrzeb użytkownika

Warto na początku określić, w jaki sposób taśmy zostaną rozmieszczone w mieszkaniu. Jeśli chcemy, aby lampki LED znajdowały się np. na przeciwległych ścianach pomieszczenia, prostszym sposobem na montaż będzie wykorzystanie równoległego połączenia. Uniknie to dużej ilości nieestetycznych kabli łączących poszczególne moduły.

Jeśli chcemy uzyskać ciąg lampek LED, umieszczony np. w linii prostej wzdłuż ścian czy sufitu, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie instalacja szeregowa. Warto jednak pamiętać, aby nie tworzyć zbyt długich taśm w połączeniu szeregowym, ze względu na możliwe spadki napięć.