Popularność oświetlenia szynowego nie maleje. Im więcej projektuje się wnętrz nowoczesnych, wręcz minimalistycznych, tym częściej stosuje się lampy na szynach. Dobrze oświetlają, będąc jednocześnie niedominującym elementem aranżacji. To lampy zamontowane na stałe, a jednak mobilne…

Szynoprzewód TRAX, czyli prostota dobrego oświetlenia

Oświetlenie zwane szynowym to system składający się opraw oświetleniowych wpinanych w aluminiową szynę z miedzianymi przewodami elektrycznymi w obudowie, czyli w szynoprzewód. Szynę można montować zarówno na suficie, jak i na ścianach.

Podział światłem

To idealne oświetlenie do każdego wnętrza, do którego pasują elementy o prostej formie, nowoczesne, a jednocześnie z charakterem. Szynoprzewody dają możliwość wyznaczania granic między aneksami. Na przykład montując szynę na suficie między otwartą kuchnią a salonem, umownie wyznaczamy podział tych dwóch pomieszczeń. Podobnie można wykorzystać oświetlenie szynowe do optycznego oddzielenia jadalni od salonu, czy też miejsca do pracy. Ogromną zaletą szynowego oświetlenie jest fakt, że reflektorki można ustawić w dowolnym miejscu szyny, a także regulować kąt padania światła. Idealnie nadają się więc do eksponowania najciekawszych miejsc w mieszkaniu, a jednocześnie maskowania niedociągnięć, jak nierówności na ścianie czy rysy na meblach.

Jedna faza, zamiast trzech

Szynoprzewód TRAX, czyli prostota dobrego oświetlenia

Nowością na rynku jest szynoprzewód TRAX 3 marki GTV, który nie wymaga zasilania 3-fazowego (siłowego). Pod tym względem to produkt wyjątkowy, bowiem do podłączenia większości szynoprzewodów potrzebna jest instalacja 3-fazowa. W tym wypadku wystarczy standardowe zasilanie 220 V.
TRAX 3 to szyna o długości 1 metra oraz 3 reflektorki. Oprawy mają wbudowane gniazdo GU10, w każdej można zastosować źródło światła o maksymalnej mocy 20 W. Dobrze zdadzą tu egzamin źródła światła z diodami LED, np. LD-SZ5010 o mocy 5 W i temperaturze barwowej 3000, 4000 lub 6400 K do wyboru.
Jaką temperaturę barwową wybrać? Do salonu najlepsza będzie ciepła barwa światła, czyli między 2700 a 3500 K (kelwinów). To światło białe ciepłe, sprzyjające odpoczynkowi. Z kolei miejsce pracy powinno się oświetlać światłem o barwie neutralnej, czyli w przedziale pomiędzy 4000 a 5000 K. To także dobre światło do czytania. Neutralna barwa jest też odpowiednia do kuchni.

Montaż szynoprzewodu TRAX 3

W szynie są przygotowane dwa otwory montażowe. Mocuje się je za pomocą kołków, wybierając odpowiednie do betonu czy do płyt gipsowo-kartonowych. Uwaga! Szynoprzewodów nie wolno łączyć ze sobą, by stworzyć dłuższą linię. Można natomiast montować je jeden za drugim, tworząc w ten sposób albo długie linie lub rozmaite układy zestawiane pod kątem.

Szynoprzewód TRAX, czyli prostota dobrego oświetlenia

Czerń czy biel?

Produkt jest do wyboru w kolorze białym lub czarnym. Biały jest wybierany tam, gdzie potrzebne są szyny mało widoczne, wtapiające się w sufit czy ścianę. Natomiast czarne szyny z czarnymi reflektorkami to wyrazisty akcent, doskonale pasujący do industrialnych, dość surowych wnętrz. Jeśli więc urządzacie mieszkanie w stylu loftowym, to na pewno czerń będzie dobrym wyborem.