W 1792 roku, Szkot William Murdoch, zastosował jako pierwszy tzw. lampę gazową. Jak sama nazwa wskazuje - oświetlenie zasilane było gazem uwolnionym podczas produkowania koksu. To przełomowe zdarzenie zmieniło cały świat, przyczyniając się do rozwoju technologii i przemysłu. W końcu mogliśmy odstawić na bok świeczki i pochodnie, dostrzegając moc i potencjał metalowej rurki, na końcu której tlił się płomyk.

Największa moc oświetlenia LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego w Polsce! Fot. Royal Botania Fot. Royal Botania

W 1809 roku lampy gazowe pojawiły się na ulicach Londynu, a kilka lat później w Paryżu. Od tamtego zdarzenia minęło już ponad 200 lat, a współczesne oświetlenie i niejeden sklep z lampami zaskakuje dziś mnogością form i funkcji.

Wraz z nowymi możliwościami pojawiły się nowe mity. Przyjrzymy się zatem tym, które dotyczą oświetlenia zewnętrznego i obalmy je - raz na zawsze!

Lampy wewnętrzne można zamontować również na zewnątrz

To oczywiście mit, o którym warto pamiętać podczas tworzenia ogrodowych aranżacji. Pamiętaj - oświetlenie montowane na zewnątrz musi dostosować się do zupełnie innych warunków, spełniając tym samym kilka, technicznych wymogów.

Po pierwsze - oświetlenie tarasowe wymaga specjalistycznych, dedykowanych urządzeń elektrycznych, które pozwolą nam montaż na zewnątrz. Po drugie - oświetlenie musi posiadać II klasę ochronności. Po trzecie - kod IP powinien składać się z dwóch liczb. Pierwsza (od 0 do 6) oznacza pyłoszczelność oprawy, a druga (od 0 do 8) wodoszczelność.

Porada I: W przypadku lamp niskonapięciowych (tj. 12 lub 24V) zaleca się IP 21. Dla lamp zasilanych napięciem wyższym minimalna wartość to IP 44.

Istnieje wiele rodzajów lamp ogrodowych

Oczywiście, że tak! Wybór oświetlenia zewnętrznego jest równie imponujący co wybór oświetlania wewnętrznego. W ofertach znanych producentów i zaufanych sklepów znajdziesz między innymi:

  • reflektory, nazywane często reflektorami kierunkowymi. Dzięki nim precyzyjnie nakierujesz światło w określonym kierunku, doświetlające podjazd, skalnik czy elewację. Ich obręcz ustawiać możesz w dowolnym kierunku, przymocowują na niemalże każdej powierzchni.
  • kinkiety - mocuje się je do ściany elewacji lub altany,
  • lampy stojące lub słupki - najczęściej umieszcza się je wzdłuż podjazdu lub chodnika,
  • lampy najazdowe - do gruntowe lampy, których kształt jest na tyle uniwersalny, że dostosowuje się do niemalże każdej powierzchni. Lampy odporne są na duże ciężary, dzięki czemu wytrzymują m.in. nacisk kół. Bardzo często wykorzystuje się je do podświetlania aranżacji ogrodowych lub oczek wodnych.

Oświetlenie zewnętrzne może mieć dodatkowe funkcje

Oczywiście! Co więcej - ten fakt warto wykorzystywać, jeśli chcemy, aby nasz ogród, taras lub balkon stał się funkcjonalnym i bezpiecznym miejscem.

  • Czujnik ruchu. Współczesna, nowa technologia pozwala, aby nasze oświetlenie do domu miało zamontowany czujnik ruchu. To proste rozwiązanie pozwala na włączenie lampy w momencie, gdy spacerujemy po tarasie lub podjeżdżamy samochodem na posesję, optymalizując tym samym czas świecenia i zmniejszając comiesięczne rachunki. Co ciekawe – system reagujący na ruch jest idealnym sposobem na… odstraszanie złodziei.
  • Włącznik zmierzchowy. Alternatywą jest czujnik zmierzchowy, który umożliwia automatycznie uruchamiania lamp po zmierzchu/wraz z zachodem słońca.

Porada II: To oczywiście nie wszystkie dostępne możliwości i funkcje. Jeśli chcesz, aby Twoje oświetlenie posiadało zaskakujące rozwiązania śledź nowinki z branży. Gwarantujemy - niejeden sklep z oświetleniem zaskoczy Cię w tym elemencie!

Na zewnątrz rekomenduje się wyłącznie halogeny

Mit, który pomija kilka innych, popularnych rozwiązań. Wśród tych najnowocześniejszych i najbardziej ekonomicznych są np. lampy solarne, które podobnie jak fotowoltaika, wykorzystują energię słoneczną. To prośrodowiskowe rozwiązanie bazuje na odnawialnym źródle energii, za która w oczywisty sposób nie musisz płacić. Prawda, że brzmi kusząco?

Porada III: Wspomniane halogeny są faktycznie najpopularniejszym rozwiązaniem - głównie ze względu na efektywne oddawanie barw, co stanowi za ciekawą dekorację przydomowych terenów zielonych.

Artykuł Partnerax