Dawno minęły czasy, w których jedynym źródłem światła były promienie słoneczne. Dzisiaj mamy dostęp do całej infrastruktury, umożliwiającej funkcjonowanie nawet w najbardziej pochmurną noc.

Projekty elektroenergetyczne: inteligentne oświetlenie

Światło w każdym domu, komputery, telewizory, smartfony, a nawet samochody do sprawnego funkcjonowania potrzebują prądu. Nic więc dziwnego, że projektowanie instalacji elektrycznych to zadanie wymagające kompetencji i wiedzy, które uwzględniają wiele zmiennych. Sprawnie działający system dostarcza energię bez przerwy, a tę wykorzystują sprzęty gospodarstwa domowego, a także maszyny produkcyjne. W świecie, gdzie „smart” są nie tylko ludzie, ale także urządzenia, żyje się wygodnie. Na co dzień istnieją rozwiązania, na które nie zwracasz uwagi, jak np. oświetlenie uliczne, a te działa w myśl zasady „smart”. Jak to wygląda w praktyce?

Inteligentne oświetlenie uliczne

Projektowanie instalacji elektryczny to skomplikowany proces, zwłaszcza gdy mówimy o rozwiązaniach inteligentnych. Taka sieć w porównaniu do tradycyjnych autonomicznych systemów oświetleniowych, wyposażona jest w system monitorowania połączony z siecią lamp ulicznych. Przede wszystkim to oszczędność dla budżetu wsi, miasta, gminy itd. Serwis działa precyzyjnie, gdyż kieruje się w miejsce usterki wskazanej przez komputer. Można też zrezygnować z „przejazdów technicznych”, których zadaniem jest konserwacja lamp. Wszystkie informacje znajdują się w bazie danej administrowanej przez oprogramowanie, a to znacząca oszczędność. Jak wygląda projektowanie instalacji elektrycznych i nadzór nad nimi? Zajrzyj na https://elektrolex.pl/projektowanie-i-nadzor-inzynieryjny/.

Oświetlenie smart - korzyści

Inteligentna infrastruktura to korzyść dla budżetu miasta, niższe koszty czy więcej zasobów do realizacji innych zadań. Warto przybliżyć, jak ów system działa. W jasną noc, kiedy księżyc odbija promienie słoneczne oświetlając ulice, światła miejskie pracują z mniejszą mocą (są ciemniejsze). Co więcej, gdy warunki pogodowe się zmienią np. pojawi się niekorzystne zachmurzenie, lampy rozbłysną bardziej intensywnym światłem. Dzięki kontroli intensywności oświetlenia, a co za tym idzie zużycia prądu, miasto ma wpływ na wysokość rachunków za prąd.

Jedna z pierwszych i największych modernizacji miała miejsce w Oslo. Inteligentny system sterowania oświetleniem ulicznym pozwolił na oszczędności rzędu 70% w porównaniu ze swoim starszym odpowiednikiem. Warto pamiętać, że sam system jest ważny, ale także infrastruktura i wyposażenie. Duże znaczenie miała wymiana dotychczasowych żarówek na lampy LED. W połączeniu z inteligentnym sterowaniem można obniżyć koszty utrzymania większości sieci o 50%! Inwestycja zwraca się w około 3-4 lat. Projekty elektroenergetyczne tego rodzaju realizowane są m.in. przez Elektrolex - https://elektrolex.pl/.

Inteligentne rozwiązania to nasza teraźniejszość. Dzięki rozwojowi technologii mamy dostęp do nieograniczonego źródła informacji (Internet), wydajnych sprzętów (elektronika), a także do rozwiązań, które ograniczają zużycie energii (inteligenta infrastruktura oświetlenia). Ostatnie rozwiązanie optymalizuje konsumpcję prądu i obniża rachunki. Warto sięgnąć po systemy „smart”, które sprawiają, że jeszcze lepiej możemy wykorzystać dostępne zasoby.

Artykuł Partnerax