Architektura światła to pojęcie, które dotyczy nie tylko nocnych iluminacji zabytków, ważnych elementów miejskiej przestrzeni, czy realizacji artystycznych. Umiejętna aranżacja oświetlenia domu wydobędzie zalety bryły, wyeksponuje detale budynku i ogrodu oraz sprawi, że nie będziemy musieli szukać kluczy na podjeździe, gdy wypadną nam przy wysiadaniu z auta. Korzyści aż nadto i to w dwójnasób: estetyka oraz wygoda i bezpieczeństwo.

Wydobyć dom z mroku

Cztery ciekawe rozwiązania

By rozświetlić posiadłość, nie wystarczy nosić światła jedynie w sobie, jak śpiewała Natalia Kukulska, ale przede wszystkim zadbać o to zagadnienie już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Wariantów jest kilka, np. dobrym pomysłem jest zabudowa opraw w podbitce zadaszenia. Pozwoli to oświetlić całą elewację domu wraz z ciągami komunikacyjnymi okalającymi budynek. Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest oświetlenie elewacji za pomocą taśm LED, które mogą być również wykorzystane do wydobycia z mroku licznych detali, takich jak okna, gzymsy czy rynny. Interesującym wariantem jest oświetlenie, którego źródłem są lampy elewacyjne. Ich budowa umożliwia dwukierunkową iluminację domu: ku górze oraz w dół. Pierwsza opcja doskonale podkreśla bryłę budynku, druga doświetla przestrzeń dookoła domu. Ciekawą alternatywą do oświetlenia umieszczanego w podbitce jest naświetlacz, który rzuca światło bezpośrednio na elewację i jest montowany dookoła domu. Każdym rodzajem oświetlenia elewacji można sterować w różny sposób, np. wykorzystując czujnik zmierzchowy, programator astronomiczny, czy technologię inteligentnego domu.

Temperatura barwowa

Bez względu na to jakiego wyboru dokonamy warto mieć choć podstawową wiedzę z zakresu temperatury barwowej docelowego źródła światła. Barwy zimne, czyli te w zakresie od 5000 stopni Kelwina w górę, będą doskonale eksponowały obiekty biurowe, industrialne i szklane konstrukcje. Barwy ciepłe z kolei, czyli te o temperaturze barwowej do 3200 K, najlepiej wykorzystać do oświetlenia drewnianych budynków. W przedziale 3300 K – 4000 K, oznaczającym barwę białą neutralną, najkorzystniej będą prezentować się domy jednorodzinne.

Klasa szczelności

Przy wyborze oświetlenia zewnętrznego należy pamiętać o dwóch kwestiach. Jedną z nich jest klasa szczelności IP. Im wyższa jej wartość, tym większy stopień ochrony oświetlenia przed wilgocią. Dla przykładu: minimalną wartością zabezpieczenia dla oprawy znajdującej się w podbitce będzie IP44, co oznacza jej bryzgoszczelność. Nie uchroni to jednak naszej oprawy przed zawilgoceniem, co w konsekwencji może skutkować uszkodzeniem znajdującej się wewnątrz elektroniki. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie opraw hermetycznych o wyższym współczynniku szczelności, jak np. IP56 bądź IP65.

Odprowadzanie ciepła

Drugą sprawą, którą należy brać pod uwagę jest charakterystyka oświetlenia elewacyjnego, które cechuje się wykorzystaniem silnego strumienia świetlnego. Przestrzeń, w której instalujemy oświetlenie, jest ograniczona jedynie jedną ścianą, od której światło się odbija. W przeciwieństwie do światła znajdującego się wewnątrz domu, które odbijane jest od każdej ze ścian i przez to mocnej rozświetla pomieszczenia, oświetlenie zewnętrzne operuje bardziej punktowo, czyli obejmuje niewielki obszar. Uogólniając: by poszerzyć oświetlaną przestrzeń należy zwiększyć moc elektryczną źródła światła, co przekłada się na energię cieplną i generuje wysoką temperaturę. Dlatego, jeśli oprawa posiada element odprowadzający ciepło, należy dopilnować, by nie był on zasłonięty, a przepływ powietrza wokół niego był swobodny.

Więcej o najciekawszych rozwiązaniach w oświetlaniu elewacji domów przeczytacie w artykule:
https://laczynasnapiecie.pl/blog/oswietlenie-elewacji-domux