Odpowiednio dobrane sztuczne oświetlenie może wprawiać nas w spokojny nastrój, albo przeciwnie – pobudzać do działania. Największe znaczenie ma tu natężenie i barwa światła – jak ją dobrać, żeby nasza wydajność podczas pracy była najwyższa?
Piszemy o tym poniżej. Sprawdź!
Natężenie oświetlenia mierzymy w luxach i jest ono dokładnie tym, co intuicyjnie wyczuwamy – pozwala na wyraźne widzenie elementów wyposażenia wnętrza i przebywających w nim osób. Warto zaznaczyć, że światło o natężeniu 20 lx pozwala na rozpoznanie rysów twarzy, 50 lx – swobodne poruszanie się po pomieszczeniu i wykonywanie nieskomplikowanych czynności. Prace przy komputerze wymagają natężenia 500 lx na powierzchni biurka, a jubiler będzie musiał oświetlić swój warsztat pracy lampą o natężeniu aż 1000 lx.
Oczywiście dobór natężenia oświetlenia odpowiedniego do wykonywanych prac określają normy i to zwykle nimi kieruje się projektant instalacji elektrycznych lub oświetleniowych dobierając właściwe oprawy i źródła światła. Szeroki asortyment odpowiednich, popularnych na rynku lamp i żarówek ledowych zapewnia na przykład platforma zakupowa MerXu.
Poza natężeniem oświetlenia, istotnym dla użytkownika parametrem jest również barwa światła. Najczęściej spotykane w handlu żarówki, czy raczej diody LED, bo to one zdominowały rynek w ostatnim czasie, odznaczają się barwą od 2000 do 6000 K. Skrót K oznacza Kelviny, czyli jednostki określające barwę światła.
W fizyce widmo światła widzialnego to bardzo wąski zakres fal, z czego światło stosowane w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi stanowi jeszcze węższe spektrum, ograniczając się wyłącznie do niewielkiego pasma światła białego. To białe światło jednak może mieć barwę od bardziej żółtych odcieni, po niebieskie. Żółte światło, o niższej temperaturze oscyluje wokoło 2000 K, podczas gdy niebieskie jest bliższe 6000 K i więcej.
Nietrudno odgadnąć, że światło ciepłe, o temperaturze barwowej bliższej 2000 K działa na ludzki organizm uspokajająco i relaksacyjnie. W miejscu pracy będzie zatem użyteczne dla podkreślenia pewnych architektonicznych detali, ale już nie dla oświetlenia biurka czy stołu. Z kolei światło niebieskie, o barwie 6000 K, doskonale wzmaga czujność i pobudza. Jest więc idealne tam, gdzie trzeba zachować prężny umysł i wysoki poziom uwagi.
Barwa światła ma duże znaczenie zarówno dla samopoczucia i kondycji osób znajdujących się w sztucznie oświetlanych pomieszczeniach, jak i dla aranżacji wnętrz. Ciepłe kolory dobrze współgrają ze światłem o żółtawym odcieniu, dlatego urządzając swoje biuro w beżach, brązach czy kolorach jesieni, użyjmy LED o barwie od 2000 do 4000 K. Jeżeli preferujemy szarości i biele – zastosujmy spektrum światła od 4000 do 6000 K.
Warto wiedzieć, że 4000 K odpowiada światłu dziennemu koło godziny 13, jest więc neutralne i doskonale nadaje się dla oświetlenia ogólnego. Dlatego na MerXu zaopatrzysz się w wiele rodzajów lamp sufitowych oferujących barwę światła 4000 K.
Wymienione w artykule produkty można obecnie kupić na platformie MerXu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Obowiązują aktualnie promocje:
merXu zaprasza do darmowej rejestracji TUTAJ