Obecna sytuacja ekonomiczna nie jest łatwa dla wielu ludzi. Ciągłe podwyżki cen żywności oraz podstawowych opłat sprawiają, że przeciętny obywatel niezwykle ostrożnie musi zarządzać swoim comiesięcznym budżetem. Sytuacja stwarza również niemałe problemy przedsiębiorcom – według raportów rachunki dla firm wzrosły bowiem ponad dwukrotnie w ciągu niecałego roku. Nic więc dziwnego, że osoby zarządzające przedsiębiorstwami starają się poszukiwać nowych sposobów na oszczędzanie różnych zasobów, w tym energii elektrycznej. Sprawdź, jakie zmiany warto wprowadzić w Twoim przedsiębiorstwie, tak aby rachunki za prąd były mniej odczuwalne!

Oświetlenie a koszty energii w przemyśle: jak oszczędzać energię i obniżać rachunki?

Skuteczne metody na oszczędności energii w przemyśle

Nowoczesne rozwiązania z zakresu oświetlenia przemysłowego są obecnie na tyle innowacyjne, że wybór bardziej ekonomicznych opcji nie oznacza kompromisu dotyczącego jakości. Odpowiednie oświetlenie hal przemysłowych to jeden z obowiązków pracodawców, który jasno wynika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozwiązania LED dla oświetlenia przemysłowego, systemy automatyzujące te instalacje oraz fotowoltaika to jedne z najpopularniejszych sposobów na pogodzenie wymagań prawnych dotyczących oświetlenia w halach przemysłowych z niższymi kosztami dla konkretnej firmy. Dowiedz się, na czym polega każda z wymienionych metod i zastanów się, czy są to dobre rozwiązania dla Twojego przedsiębiorstwa!

Rozwiązania LED dla oświetlenia przemysłowego

Jednym z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie na energii elektrycznej, jest gruntowna modernizacja oświetlenia znajdującego się w zakładzie. Obowiązkiem pracodawcy jest utrzymanie przynajmniej minimalnego natężenia źródła światła na wszystkich stanowiskach pracy. Rozwiązania LED dla oświetlenia przemysłowego zapewniają doskonałe warunki do wykonywania obowiązków, jednocześnie będąc produktami niepochłaniającymi takiej ilości prądu, jak tradycyjne elementy.

O niezawodność lamp, będących źródłem światła, należy szczególnie zadbać w przypadku wielopowierzchniowych hal, do których nie docierają promienie słoneczne. Taka sytuacja może być spowodowana brakiem okien, ponieważ ze względu na charakterystykę budynku nie można ich zamontować. Wtedy wysokiej jakości oświetlenie jest niezbędnym czynnikiem zapewniającym bezpieczne warunki do pracy. Żarówki LED będą doskonałym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają znaczące zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Postaw na automatyczny system sterowania oświetleniem

Nie wszystkie osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie mają w nawyku wyłączanie światła w pomieszczeniach, z których wychodzą. Takie zachowanie może narażać firmę na niepotrzebne wydatki, a nie da się kontrolować każdego ruchu zatrudnionych osób. Dlatego bardzo dobrą inwestycją będzie automatyczny system sterowania oświetleniem w Twoim zakładzie produkcyjnym. W zależności od konkretnej instalacji, proces ustawiania parametrów może odbywać się w sposób automatyczny lub manualny. Firmy zajmujące się projektowaniem tego typu systemów w pełni dopasują go do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Jakie są najważniejsze funkcjonalności automatycznego systemu sterowania oświetleniem? Przede wszystkim będziesz mógł zarządzać określonymi grupami i oprawami, a także bez problemu zaprogramujesz parametry, tak aby zmieniały się w określonym czasie lub po osiągnięciu odpowiednich warunków.

Instalacja fotowoltaiczna

Przedsiębiorcy rozważają również możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych w celu uzyskania własnego źródła energii elektrycznej, które częściowo lub nawet w całości będzie zaspokajać potrzeby konkretnej firmy. Należy jednak mieć na uwadze, że instalacja fotowoltaiczna w zakładzie przemysłowym może funkcjonować w następujących rodzajach systemów:

  • On-grid – to instalacja, która jest połączona z siecią elektroenergetyczną;
  • Off-grid – system, dzięki któremu budynek zostaje odłączony od publicznej sieci elektroenergetycznej;
  • Hybrydowym – instalacja łącząca wyżej opisane systemy.

Artykuł Partnerax