Kamery termowizyjne mają coraz szersze zastosowanie. Pozwalają na szybkie wykrycie błędów w sztuce budowania lub montażu instalacji. Czułość termiczna, rozdzielczość detektora, zakres temperatur – to tylko niektóre z kwestii, które warto wziąć pod uwagę, planując zakup urządzenia.

Fot. 1. Wybierzmy kamerę z detektorem
o możliwie wysokiej rozdzielczości.Fot. 1. Wybierzmy kamerę z detektorem o możliwie wysokiej rozdzielczości.

Zasada działania kamery termowizyjnej opiera się na zjawisku niewidzialnego promieniowania podczerwonego. Źródłem takiego promieniowania jest każde ciało fizyczne charakteryzujące się temperaturą wyższą od 0°K. W praktyce promieniowanie wytwarza wszystko, co znajduje się na Ziemi. To, co rejestruje kamera termowizyjna, to promieniowanie podczerwone „wydzielone” przez dany obiekt, które zostaje przetworzone na obraz widzialny. Tego typu urządzenia od zwykłych kamer video odróżniają matryce detektorów promieniowania podczerwonego oraz układ odwzorowania promieniowania podczerwonego na obraz widzialny. Choć wcześniej kamery termowizyjne kojarzyły się przede wszystkim z tajnymi wojskowymi operacjami, obecnie są równie powszechnie wykorzystywane w takich dziedzinach, jak budownictwo, ciepłownictwo i energetyka. Bez kamery termowizyjnej nie byłoby możliwe skrupulatne i precyzyjne ocenienie stanu izolacji budynków, rurociągów, elementów instalacji, wymienników ciepła czy prawidłowego zamontowania kolektorów słonecznych.

Wybierając kamerę termowizyjną możemy zawierzyć opinii doświadczonego sprzedawcy. Aby jednak nie „kupować kota w worku”, powinniśmy poznać zasady działania urządzenia, dostępne funkcje oraz możliwości, dzięki czemu będziemy mogli ocenić możliwości kamery jeszcze przed wydrukowaniem paragonu.

Wytrzymałość

W przypadku kamer termowizyjnych, jak i wszystkich innych urządzeń wykorzystywanych na budowie, istotną kwestią jest solidność wykonania oraz wytrzymałość. Zainwestujmy w sprzęt o wytrzymałej i szczelnej obudowie, dzięki której urządzenie nie podda się ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym. Zastanówmy się również, czy w przypadku prac na placu budowy oraz często w rękawicach ochronnych lepszym rozwiązaniem będzie kamera ze standardowym czy może dotykowym ekranem. Warto zwrócić uwagę także na lekkość i ergonomiczność modelu. Wydaje się to banalne, ale jeśli kamera „nie leży” w dłoni idealnie czy waży więcej od innych urządzeń, dokonywanie pomiarów może być dość uciążliwe. Przemyślmy zakup również dodatkowych akcesoriów umożliwiających prace, jak np. teleobiektyw zwiększający jej zasięg do kontroli obiektów znajdujących się w trudnodostępnych miejscach.

Fot. 2. Jako urządzenie przeznaczone do użytkowania m.in. na placu budowy kamera powinna mieć wytrzymałą obudowę, która ochroni mechanizm przed uszkodzeniami.Fot. 2. Jako urządzenie przeznaczone do użytkowania m.in. na placu budowy kamera powinna mieć wytrzymałą obudowę, która ochroni mechanizm przed uszkodzeniami.

Rozdzielczość detektora

Kupując kamerę termowizyjną, należy określić przeznaczenie urządzenia – to w bezpośredni sposób wpłynie na pożądane parametry kamery. Np. Urządzenia wykorzystywane w budownictwie powinny charakteryzować się wyższymi niż w energetyce parametrami. Ma to związek ze specyfiką diagnozowanych miejsca, np. Mostków termicznych czy przerw w ociepleniu. Są to obszary bardzo niewielkie, często również nie różniące się znacznie temperaturą od otoczenia – w takim przypadku dokonujący pomiarów musi wybrać urządzenie z możliwie najwyższą rozdzielczością detektora, co pozwoli na wykrycie nawet najmniejszych mankamentów czy błędów w montażu. Standardową rozdzielczością jest ok. 160×120 pikseli. Oczywiście, jeśli możemy zainwestować w lepszy jakościowo sprzęt, wybierzmy kamerę z detektorem o rozdzielczości 640×480. Zapamiętajmy również, że rozdzielczość detektora i rozdzielczość wyświetlacza to nie to samo – liczy się zwłaszcza ta pierwsza. Nie oznacza to jednak, że jakość wyświetlacza powinna być dla nas obojętna. Ciekłokrystaliczny, dotykowy wyświetlacz w nowoczesnych modelach pozwala na dowolne przesuwanie funkcji analitycznych i zmianę wymiarów pomiarów.

Zakres temperatur

Zakres temperatur, w jakich można dokonywać pomiarów, zawiera się przeważnie w granicach -20 – 120°C (choć górna granica w najnowszych modelach może wynosić nawet 1500°C). W praktyce, w zastosowaniu w budownictwie czy przy sprawdzaniu instalacji poziom 120°C w zupełności wystarczy. Poruszając ten temat, warto przypomnieć, że pomiarów (w przypadku badania budynków) w polskich warunkach dokonuje się w niskich temperaturach – różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną powinna wynosić ok. 15°C.

Maciej Pudelski
ekspert firmy TestoMaciej Pudelski
ekspert firmy Testo

EKSPERT FACHOWEGO ELEKTRYKA

Kamery termowizyjne w diagnostyce anomalii w instalacjach

Przez ostatnie lata kamery termowizyjne głównych odbiorców znalazły w branży budowlanej i przemysłowej. W branży budowlanej interesuje nas głównie izolacja termiczna budynku, centralne ogrzewanie i występowanie zawilgoceń w pomieszczeniach. W przypadku przemysłu kamery pozwalają na szybkie i precyzyjne wykrywanie uszkodzeń instalacji, systematyczne monitorowanie podzespołów na halach produkcyjnych, jak również weryfikację działania instalacji elektrycznych. Diagnostyka ta zwiększa znacząco szanse na ograniczenie kosztów produkcji i zachowanie ciągłości pracy bez wymuszonych przestojów. W odniesieniu do energetyki głównym problemem stawianym przed użytkownikiem są przeciążenia instalacji, a co za tym idzie, występowanie przegrzań związanych z nadmiernym obciążeniem prądowym lub wysoką rezystancją występującą na obwodach. Konserwacja prognostyczna przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych opiera się na diagnostyce temperaturowej m.in. na rozdzielniach, podstacjach, przełącznikach i transformatorach. Termowizja umożliwia szybką i precyzyjną lokalizację wszelkich anomalii temperaturowych powstających w instalacjach. Dzięki odpowiedniej analizie możliwe jest podjęcie działań naprawczych. W innym przypadku, przy długotrwale występujących problemach może dojść do awarii i przestojów w funkcjonowaniu instalacji, czyli generowania dodatkowych kosztów...

Fot. 3. Przy zakupie kamery warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, jak teleskopowa rączka, która umożliwi dokonywanie pomiarów w trudno dostępnych miejscach.Fot. 3. Przy zakupie kamery warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, jak teleskopowa rączka, która umożliwi dokonywanie pomiarów w trudno dostępnych miejscach.

Co jeszcze?

Sprzedawcę warto zapytać m.in. o czułość termiczną kamery. Dzięki wysokiej czułości (NEDT < 30 mK) możliwe jest sprawne wykrycie mostków termicznych czy zawilgoceń. Bardzo ważnym parametrem jest również powtarzalność odczytów (nie prze-kraczająca 2°C). Kamerę dającą nieprecyzyjne pomiary można porównać do zepsutego kalkulatora – nie spełnia swojej roli. Nowoczesne modele pozwalają na bardzo dokładne przedstawienie charakterystyki energetycznej danej struktury – nawet niewielkie odchylenie temperatury wytwarza dużą zmianę w ilości emitowanego przez obiekt promieniowania, co jest natychmiastowo wyłapane przez urządzenie. Poza tym kupmy takie urządzenie, w którym będziemy mogli samodzielnie wymienić akumulator, nawet na miejscu dokonywania pomiarów – uciążliwe są modele z nieotwieralna komorą zasilania, czyli takie, które w celu wymiany akumulatora zanieść trzeba do serwisu. Jeśli mamy możliwość zakupu ładowarki, nie wahajmy się ani chwili.

Producenci kamer termowizyjnych wprowadzają na rynek wciąż to nowe rozwiązania oraz usprawnienia. Niemal już do standardu należą aparaty fotograficzne wbudowane w obudowę kamery, które ułatwiają utrwalanie udokumentowanie dokonywanych pomiarów. Najnowsze modele charakteryzują się wysoką rozdzielczości ok. 3 megapikseli oraz są wspomagane lampą LED pozwalającą na rejestrację również przy słabych warunkach oświetleniowych (jednak raczej przy niewielkich odległościach). Równie mało miejsca zajmuje wskaźnik laserowy, który pokazuje nam, w które dokładnie miejsce skierowany jest obiektyw kamery. Nowoczesne kamery pozwalają na nagranie w pełni radiometrycznego filmu poklatkowego. Większość urządzeń zapisuje w tej technice do 25 klatek/s. Jednak są już dostępne na rynku modele rejestrujące nawet 60 klatek/s. Poszczególne ujęcia zawierają pełną informację o zmianach temperatury wszystkich punktów na danej powierzchni, dzięki czemu możliwe jest uchwycenie najmniejszych zmian temperatury na badanym obiekcie w funkcji czasu.

Fot. 4. Kamery termowizyjne umożliwiają identyfikowanie anomalii czy słabych punktów w termografii budynku oraz konserwację instalacji przemysłowych i ich monitorowanie.Fot. 4. Kamery termowizyjne umożliwiają identyfikowanie anomalii czy słabych punktów w termografii budynku oraz konserwację instalacji przemysłowych i ich monitorowanie.

Ponadto część modeli udostępnia funkcję asystenta obrazu panoramicznego, umożliwiającego analizę i dokumentację całkowitego obrazu skomponowanego ze zdjęć częściowych. W dokonywaniu pomiarów może znacznie pomóc system regulacji ostrości, pozwalający na uzyskanie optymalnej ostrości przez połączenie prostego mechanizmu automatycznej regulacji ostrości (powyżej 1,2 m) z funkcją ręcznego regulowania (poniżej 1,2 m). Podczas pomiarów możliwe jest nakładanie częściowo przezroczystego obrazu w podczerwieni na obraz cyfrowy, co umożliwia szybsze wykrywanie potencjalnych problemów. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest dostępność oprogramowania do kamer. Aby urządzenie pozostawało kompatybilne z oprogramowaniem komputera czy innego sprzętu, na którym będziemy zachowywać pliki z wartością pomiarów czy raport z badań, powinniśmy pomyśleć dostępności o aktualizacji programów.

Nowości

Wartości z pomiarów pokazywane są na obrazie termowizyjnym i wraz z nim zapisywane w pamięci urządzenia. Zdjęcia z pomiarów są przeważnie kodowane w formacie bmp, który może być następnie przekonwertowany w jpeg. Jeśli kamera posiada Wi-Fi, możliwe jest przesłanie wyników pomiarów do smartphone’a lub laptopa (dzięki interfejsom USB oraz Ethernet także przesyłanie obrazu termowizyjnego w czasie rzeczywistym). Ostatnio na rynku oprócz rozwiązań dla Microsoftu pojawiły się aplikacje dla Apple. W przypadku najnowszych wersji oprogramowania możliwe jest wykonywanie prostych raportów już na ekranie wyświetlacza kamery. Istotnym usprawnieniem jest komentarz głosowy. Podczas pomiarów może włączyć się również komentarz tekstowy lub dane parametry zostaną powiększone na ekranie. Inną, warto zaakcentowania nową funkcją, jest rozwiązanie opierające się na automatycznym rozpoznawaniu miejsc pomiarowych, rejestrowaniu zdjęć i administrowanie nimi – poprzez wykorzystanie popularnych markerów znacznie usprawniamy prace przy dużej ilości punktów pomiarowych. Urządzenie „zapamiętuje” dane punkty odniesienia dzięki funkcji dodawania obrazów z ważnymi informacjami i obszarami sąsiednimi. Poza tym warto kupić kamerę termowizyjną od producenta, który zapewnia długą gwarancję, sprawny serwis posprzedażowy oraz, najlepiej, certyfikowane szkolenia. Będziemy pewni, że w pełni wykorzystujemy możliwości danego sprzętu.

Fot. 5. Moduł pomiarowy w obudowie zewnętrznej. Model VIGOcam v640 posiada parametr
szczelności IP65.Fot. 5. Moduł pomiarowy w obudowie zewnętrznej. Model VIGOcam v640 posiada parametr szczelności IP65.

Iwona Bortniczuk

Na podstawie materiałów: Fluke, Testo, FLIR, Vigo

 x