Nowy miernik cęgowy umożliwia wykonywanie pomiarów instalacji solarnych przy napięciu 1500 V, jednocześnie zapewniając najwyższą klasę bezpieczeństwa dla tej wartości napięcia oraz prostszą obsługę.

Firma Fluke wprowadza na rynek pierwsze na świecie mierniki cęgowe o klasie bezpieczeństwa CAT III / 1500 V do instalacji solarnych

Firma Fluke ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek nowego miernika cęgowego do pomiaru napięcia instalacji solarnych, zgodnego z nowym standardem 1500 V i zapewniającego wysoki poziom bezpieczeństwa oraz łatwość użytkowania w ciasno upakowanych skrzynkach łączeniowych instalacji solarnych. Modele Fluke 393 i 393 FC to pierwsze na świecie mierniki cęgowe prawdziwej wartości skutecznej do instalacji solarnych o klasie bezpieczeństwa CAT III / 1500 V DC według najnowszej normy bezpieczeństwa dotyczącej mierników cęgowych — IEC/EN 61010-2-032:2019.

Firma Fluke wprowadza na rynek pierwsze na świecie mierniki cęgowe o klasie bezpieczeństwa CAT III / 1500 V do instalacji solarnych

Miernik cęgowy może wykonać pomiar napięcia o wartości do 1500 V DC, podczas gdy limit dla standardowych przyrządów do tego zastosowania wynosi 1000 V DC.

To sprawia, że model Fluke 393 idealnie nadaje się do instalacji i konserwacji farm solarnych o skali przemysłowej oraz komercyjnej. Z uwagi na to, że wraz z rosnącym popytem na energię odnawialną obserwujemy wzrost znaczenia produkcji energii słonecznej, nowy miernik cęgowy stanowi bardzo istotny dodatek do gamy przyrządów firmy Fluke służących do zastosowań solarnych, takich jak multimetry z funkcją testowania izolacji Fluke 1577/1587, czy multimetr Fluke 87V MAX o klasie szczelności IP67.

Zwiększony poziom bezpieczeństwa

Izolacja klasy CAT III przy napięciu 1500 V gwarantuje użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa. To jedyny miernik cęgowy do instalacji solarnych, który zapewnia technikom oraz inżynierom instalacji PV tak dobrą ochronę. Izolowane przewody pomiarowe miernika spełniają wymagania klasy CAT III 1500 V, a same mierniki mają kategorię bezpieczeństwa CAT IV 600 V AC.

Dzięki klasie szczelności IP54 miernika cęgowego Fluke 393 przyrząd ten jest odporny na przedostanie się pyłu i deszczu, co sprawia, że doskonale nadaje się do wykonywania pomiarów instalacji solarnych w różnych warunkach klimatycznych i pogodowych.

Firma Fluke wprowadza na rynek pierwsze na świecie mierniki cęgowe o klasie bezpieczeństwa CAT III / 1500 V do instalacji solarnych

Proste użytkowanie

Możliwość wykonywania dokładnych pomiarów w szybki i prosty sposób pozwala technikom zajmującym się konserwacją zapewnić stałą produkcję energii przez instalacje solarne. Skrzynki łączeniowe instalacji solarnych są często małe i ciasno upakowane, co utrudnia podłączenie mierników podczas wykonywania pomiarów. Model Fluke 393 niweluje te trudności dzięki cieńszej o 25% szczęce względem poprzednich modeli mierników cęgowych Fluke, co ułatwia i przyspiesza wykonywanie pomiarów w trudno dostępnych miejscach.

Szczęki mają trwałą, wytrzymałą i niezawodną konstrukcję, która spełnia surowe wymagania klasy CAT III dotyczące izolacyjnych odstępów powietrznych i powierzchniowych.

Model 393 FC można połączyć z Fluke Connect, co eliminuje konieczność wykonywania odręcznych notatek. Fluke Connect pozwala technikom zajmującym się konserwacją i pracownikom serwisu na dokumentowanie zmierzonych wartości oraz udostępnianie ich swoim zespołom. Istnieje możliwość zapisania i przesłania do 65 000 punktów danych.

Oprócz pomiarów napięcia i natężenia, nowy miernik cęgowy umożliwia pomiar mocy DC oraz rejestrację danych, zwiększając wydajność pracy.

Firma Fluke wprowadza na rynek pierwsze na świecie mierniki cęgowe o klasie bezpieczeństwa CAT III / 1500 V do instalacji solarnych

Funkcje takie jak sygnał dźwiękowy informujący o prawidłowej polaryzacji instalacji fotowoltaicznej oraz wizualne wskazanie ciągłości, które ułatwia badanie ciągłości obwodu w warunkach słabego oświetlenia, przyczyniają się do zwiększenia produktywności. Ponadto mierniki są wyposażone w wyświetlacz dwuwierszowy, który umożliwia wykonywanie kilku pomiarów jednocześnie.

Jak mówi Hans-Dieter Schuessele z firmy Fluke: „Jako pierwsze na świecie mierniki cęgowe do zastosowań solarnych o klasie bezpieczeństwa CAT III 1500 V, najnowsze modele 393 i 393 FC wyznaczają nowy standard w zakresie testowania instalacji solarnych. Zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i łatwości obsługi, dlatego znacząco ułatwiają instalatorom i technikom szybki rozruch farm solarnych oraz zapewnianie stałej produkcji energii odnawialnej”.

Więcej informacji na temat mierników cęgowych AC/DC prawdziwej wartości skutecznej Fluke 393 i 393 FC do bezkontaktowych pomiarów napięcia można znaleźć na stronie: https://www.fluke.com/pl-pl/produkt/testowanie-instalacji-elektrycznych/mierniki-cegowe/393-fcx