Zabezpieczenia prądowe w rozdzielnicach mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania instalacji elektrycznych. W celu poprawy tego kryterium i ulepszenia obserwacji stanu obwodów montuje się sygnalizator faz. Czym jest i jakie są jego rodzaje?

Sygnalizator faz – do czego służy?

Co to jest sygnalizator faz?

Definicja mówi o tym, że sygnalizator faz to urządzenie zabezpieczająco-sygnalizacyjne, którego celem jest informowanie użytkownika o stanie zasilania w danym obwodzie. Sygnalizatory najczęściej są wyposażone w lampki LED, które mogą świecić różnymi kolorami. Lampki kontroli faz podczas prawidłowego działania obwodu świecą się stałym blaskiem. W momencie spadku napięcia poniżej wymaganej wartości emitowane jest światło o słabszym natężeniu. Jeżeli napięcie zupełnie zaniknie, lampka również przestanie świecić. W ten sposób można bez trudu zorientować się, spoglądając na rozdzielnicę prądową, w jakim obwodzie jest problem z zasilaniem. Sygnalatory fraz znajdziesz na stronie https://sklep.elus.pl/lampki-modulowe,2,412016

Jak zbudowany jest sygnalizator faz?

Konstrukcja sygnalizatora faz jest prosta – do aparatu modułowego podłączone są kontrolki emitujące światło sygnalizacyjne. Mogą występować w wariancie jedno lub trójfazowym. W bardziej zaawansowanych typach sprzętu zastosowano dodatkowe zabezpieczenie, dzięki czemu można oszczędzić miejsce w rozdzielnicy na jego montaż. Kontrolka faz z zabezpieczeniem posiada bezpiecznik podłączony szeregowo. Dzięki wyprowadzeniu końca bezpiecznika na obudowę urządzenia możliwe jest jego użycie do zabezpieczenia innych elementów obwodu.

Szczególnym typem sygnalizatora faz jest urządzenie zintegrowane z wyświetlaczem. Ma on za zadanie informowanie użytkownika o dokładnym napięciu na danym obwodzie. W warunkach domowych taki sprzęt nie będzie miał większego sensu, lecz są miejsca, w których powinny one być stosowane.

Gdzie montuje się sygnalizatory faz?

Zwykle urządzenia sygnalizacyjne o stanie napięcia w obwodach są instalowane w rozbudowanych rozdzielnicach prądowych. Są to najczęściej:

  • obiekty usługowe;
  • magazyny;
  • hale produkcyjne;
  • obiekty sportowe.

W takich miejscach konieczność prowadzenia konserwacji na obwodach i monitorowania ich stanu jest bardzo wysoka. Dlatego trzeba bez zbędnej straty czasu móc zorientować się o aktualnym stanie napięcia. Sygnalizatory służą również do rozłączania obwodów w poszczególnych instalacjach celem ich modernizacji.

Czy warto zastosować kontrolki faz w instalacjach domowych?

Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony mieszkania i domy jednorodzinne mogą posiadać sporo obwodów elektrycznych, do których przypisane są pojedyncze odbiorniki prądowe. Ich ilość może niekiedy przekraczać kilkanaście, co mobilizuje inwestorów do montażu zabezpieczeń z kontrolkami faz. Jednak z drugiej strony zanik napięcia na obwodach bardzo rzadko ma poważne konsekwencje. W budynkach przemysłowych istnieją odbiorniki strategiczne, których działanie pociąga za sobą komplikacje produkcyjne. W przypadku domowych urządzeń po prostu ryzykujesz nagłe wyłączenie sprzętu elektrycznego. Jednak dla własnej wygody można zainstalować takie kontrolki faz.

Szukasz sprawdzonych produktów do instalacji elektrycznej? Wybierz sprawdzonego dystrybutora już dziś!

Artykuł Partnera




x