Multimetry cyfrowe są obecnie jednymi z najbardziej podstawowych i uniwersalnych narzędzi stosowanych w pomiarach. Nowoczesne multimetry są w stanie dokonywać nawet kilku pomiarów jednocześnie, np. wartości napięcia i jego częstotliwości, a także zapamiętywać mierzone wielkości.

Nowe multimetry Brymen z serii BM780, czy są dobrym wyborem?

Firma Brymen jest jednym z wiodących producentów multimetrów cyfrowych oraz mierników cęgowych na świecie, słynącym z produkcji urządzeń o wysokiej dokładności i niezawodności.

Brymen jest znany z produkcji niemalże już kultowych multimetrów, takich jak BM805s, BM857s czy też flagowego modelu BM869s.

Nowe multimetry Brymen z serii BM780, czy są dobrym wyborem?

Obecnie Tajwański producent może się pochwalić nową serią profesjonalnych multimetrów będących odpowiedzią na coraz bardziej wyrafinowane oczekiwania użytkowników. Poziom złożoności układów elektronicznych rośnie z każdym rokiem, stąd Brymem wprowadził do oferty nową serię multimetrów profesjonalnych. Mowa tu o serii BM78.., której flagowym przedstawicielem jest BM789.

Oba modele zresztą, BM785 oraz BM789, z uwagi na innowacyjne funkcje mogą być z powodzeniem stosowane w energetyce, przemyśle a także w szeroko rozumianej elektronice.

W obu przypadkach uwagę zwraca od razu nowa dwukompozytowa obudowa, dzięki czemu multimetr jest bardziej poręczny. Znakiem rozpoznawczym marki Brymen jest stosowanie materiałów wysokiej jakości. Mierniki są niezwykle solidne i trwałe. Obudowa charakteryzuje się odpornością na uderzenia oraz szczelnością, a materiał z którego została wykonana jest niepalny. Posiada ona oddzielony przedział na baterie, a podstawka umożliwia stabilne ustawienie miernika na stanowisku pracy.

Na poniższym zdjęciu nowy model w porównaniu do pozostałych przedstawicieli pozostałych serii.

Na zdjęciu od lewej: BM 235, 805, 789, 869.Na zdjęciu od lewej: BM 235, 805, 789, 869.

Najwyższym modelem tej serii jest BM789. Duży, ale poręczny. Przełączanie funkcji pomiarowych w tym mierniku odbywa się za pomocą precyzyjnego pokrętła. Funkcje pomiarowe są bardzo czytelne. Pod pokrętłem znajdują się 4 gniazda wejściowe: gniazdo COM oraz osobne dla A, mA/µA oraz pozostałych pomiarów, jak napięcie, częstotliwość czy też pojemność. Multimetr w przypadku wykrycia nieprawidłowego podłączenia przewodów pomiarowych, wyświetla komunikat „InEr” oraz wydaje sygnał dźwiękowy, co zabezpiecza go przed przypadkowym uszkodzeniem.

Sygnał dźwiękowy miernika jest głośny, co ma znaczenie np. przy pomiarach ciągłości w miejscach o podwyższonym hałasie, jak maszynownie czy hale produkcyjne.

Nie bez znaczenia jest wysoki poziom zabezpieczeń, co nadal nie jest oczywiste w przypadku urządzeń mniej renomowanych producentów. Urządzenie posiada kategorie pomiarowe CAT III 1000V AC/DC i CAT IV 600V AC/DC oraz posiada zabezpieczenie przeciwprzepięciowe do 8kV.

W zestawie z miernikiem dołączone są wysokiej jakości przewody silikonowe oraz sonda temperatury. Dodatkowo można wyposażyć się w dedykowany pokrowiec z logo Brymen, uchwyt magnetyczny do powieszenia miernika, który może ułatwić pomiary np.: w rozdzielnicach oraz drugą sondę do pomiaru temperatury.

Ogromnym atutem jest niewątpliwie czytelny wyświetlacz. Podświetlenie „warm white” jest jasne, przyjemne dla oka i zapewnia dobrą czytelność w trudnych warunkach oświetleniowych. Mamy tu do czynienia z wyświetlaczem LCD 4-5/6 cyfry z maksymalnym wskazaniem: 60,000 oraz odświeżaniem 5x/s.

W dolnej części wyświetlacza znajduje się 31 segmentowy bargraf z próbkowaniem 50x/s, dzięki czemu można oszacować dynamikę zmian sygnałów.

Nowe multimetry Brymen z serii BM780, czy są dobrym wyborem?

BM789 wyróżnia się na tle konkurencji wieloma wyjątkowymi, funkcjami, na które warto zwrócić uwagę lub które miernik tej klasy po prostu musi posiadać. Poniżej najciekawsze z nich:

 • Pomiar rzeczywistej wartości skuteczniej True RMS dla AC i DC+AC do 1000V
 • Pomiar napięcia przemiennego ACV w pasmie do 100kHz
 • Najlepsza dokładność dla pomiarów napięć stałych: DCV 0.03%+2c
 • Pomiar prądu AC, DC do 20 A
 • Auto zakresy ułatwiają i skracają czas pomiaru (możliwa również ręczna zmiana zakresów)
 • Detekcja pola elektrycznego EF, z dwoma stopniami czułości, umożliwia bezdotykowe wykrycie pola elektrycznego co jest przydatne podczas wykrywania połączeń przewodowych pod napięciem, lokalizowania uszkodzeń przewodów i rozróżnienia przewodów fazowych od neutralnych
 • Jednoczesny pomiar napięcia i częstotliwości VFD – funkcja dedykowana do pomiaru napędów z falownikami w zakresie napięć do 1000V i częstotliwości do 440Hz
 • Pomiar dBm z wyborem 20 impedancji - BM789 oferuje aż 20 wartości impedancji odniesienia do wyboru. Wartości referencyjne impedancji do wyboru: 4, 8, 16, 32, 50, 75, 93, 110, 125, 135, 150, 200, 250, 300, 500, 600, 800, 900, 1000, 1200Ω
 • Pomiar sygnału pętli prądowej %4~20mA
 • Pomiar częstotliwości do 50.000kHz
 • Pomiar rezystancji do 60.000MΩ
 • Pomiar pojemności kondensatorów : 10.00nF do 10.00mF
 • T1-T2 Dwukanałowy pomiar temperatury -200.0°C do 1090°C
 • Tryb CREST (PEAK HOLD), który pozwala wychwytywać wartości szczytowe napięcia lub prądu o czasie trwania nawet 0,25ms zapamiętanej wartości referencyjnej.
 • Możliwość rejestracji wartości maksymalnej, minimalnej i średniej z pomiarów. Dodatkowo miernik wydaje sygnał dźwiękowy, gdy zarejestrowana zostanie nowa wartość MAX lub MIN.
 • Funkcja AutoV (LoZ)-miernik automatycznie wybiera pomiar DCV lub ACV w zależności od sygnału na wejściach pomiarowych. Napięcia mierzone są z obniżoną impedancją wejściową (LoZ), która umożliwia eliminację napięć fantomowych.
 • Funkcja pomiaru rezystancji jest rozbudowana o funkcjonalność pomiaru konduktancji-przewodności z zakresem do 99.99nS, funkcja ta jest przydatna przy pomiarach upływów.
 • Tryb pomiarów względnych -Relative Zero Mode pozwala użytkownikowi ustawić aktualnie wyświetlane wskazanie jako wartość referencyjną pomiarów, a następne wskazania będą różnicą wartości mierzonej i zapamiętanej wartości referencyjnej.
 • Oprócz standardowej funkcji HOLD miernik oferuje jej rozbudowaną funkcję AutoHold Real-Read. Wyświetla ona ostatni stabilny odczyt do późniejszego przejrzenia po odłączeniu przewodów pomiarowych od mierzonego punktu i zakończeniu sesji pomiarowej. Funkcja Real ReadTM ma za zadanie wyświetlanie znaczących wyników w czasie rzeczywistym, z pominięciem „ślepych” pomiarów.
 • Sprawdzenie ciągłości z funkcją BeepLitTM- Funkcja ta jest przydatna podczas sprawdzania połączeń kablowych, czy prawidłowości działania przełączników. Ciągły sygnał dźwiękowy emitowany przez miernik wraz z migającym podświetleniem informuje o ciągłości połączenia.
 • Zabezpieczenie wejść Beep-JackTM- W przypadku nieprawidłowego podłączenia przewodów pomiarowych do gniazda μA, mA lub A podczas, gdy wybrana jest inna funkcja pomiarowa, a zwłaszcza np. pomiar napięcia, miernik sygnalizuje to za pomocą sygnału dźwiękowego oraz wyświetla komunikat "InEr" (zwłaszcza gdy wybrana jest funkcja pomiaru napięcia). Ma to na celu uchronienie miernika przed uszkodzeniem.

Jak widać multimetr BM789 oferuje naprawdę wiele! Ale to nie wszystko. Warto na koniec jeszcze raz podkreślić wysoki poziom zabezpieczeń z którego słynie Brymen: bezpieczniki HBC chroniące obwody µAmA/A oraz zabezpieczenie przepięciowe do 8kV 1.2/50µs. Pełna kompatybilność elektromagnetyczna EMC zgodna z EN61326-1, spełnia normy EN61010-1/-2-030/-2-033 CAT III 1000V / CAT IV 600V, co w przypadku CATIV umożliwia użycie miernika w rozdzielniach czy przyłączach.

Kolejnym plusem tego miernika jest dostępność do autoryzowanego serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego Brymen - lokalnie w Polsce, który pełni firma BIALL Sp. z o.o.

Pełna specyfikacja miernika Brymen BM789

Więcej o miernikach Brymen

Miernik BM789 na pewno stanowi ciekawe uzupełnienie pozostałych serii multimetrów.

Mnogość funkcji, duża ilość zakresów pomiarowych oraz kompaktowa obudowa umożliwiają szerokie zastosowanie multimetru, dzięki czemu model stał się w ostatnim czasie jednym z częściej wybieranych multimetrów.

Artykuł Partnerax