Nowoczesne baseny zapewniają niezbędną porcję ruchu oraz rozrywkę użytkownikom w każdym wieku. Nie tylko sama pływalnia, ale również infrastruktura sanitarno-higieniczna powinny zostać zaprojektowane w ten sposób, by zapewnić odwiedzającym komfort i bezpieczeństwo. Przepisy BHP określają wymogi związane z wyposażeniem szatni, strefy pryszniców czy toalet; wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczą między innymi konieczności wykorzystywania materiałów wodoodpornych i odpornych na środki odkażające oraz detergenty. Do podstawowego wyposażenia zaliczamy przede wszystkim szafki basenowe, ławki, przebieralnie, kabiny WC oraz przebieralnie.

Szatnie basenowe – na co zwrócić uwagę przy ich urządzaniu?

Szafki basenowe - zainwestuj w jakość

Nowoczesne szafki basenowe pozwalają na wygodne przechowywanie odzieży oraz innych przedmiotów, których nie zabieramy ze sobą do basenu. Dużym wyzwaniem jest rozplanowanie ustawienia szafek w taki sposób, by zapewnić wszystkim użytkownikom swobodny dostęp do nich i jednocześnie zmieścić wszystkie na często niewielkiej przestrzeni. Warto sięgnąć wówczas po wysokiej jakości ergonomiczne szafki do szatni – zostały zaprojektowane w taki sposób, by nawet w niewielkich pomieszczeniach zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Ze względu na panującą zazwyczaj w szatniach wysoką temperaturę oraz wilgoć nie zaleca się wykorzystywania drewna i materiałów drewnopochodnych takich jak płyty wiórowe laminowane czy MDF do produkcji szafek – w krótkim czasie ulegnie ono zniszczeniu, a specyfika tego materiału nie pozwala na częstą i skuteczną dezynfekcję oraz czyszczenie.

Nowoczesne szafki wykonuje się z wysokiej jakości wodoodpornych płyt kompaktowych HPL – dzięki temu nie ulegną zniszczeniu nawet podczas intensywnej eksploatacji. Systemowe szafki basenowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu możliwe jest nie tylko stworzenie estetycznego i przyjaznego użytkownikom wnętrza przebieralni, ale również łatwiejsze oznakowanie szafek dla poszczególnych klientów pływalni.

Kabiny sanitarne – zapewnij komfort wszystkim użytkownikom

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny basen bez strefy do przebierania umożliwiającej bezproblemową zmianę odzieży na strój do pływania. Do najwygodniejszych rozwiązań należą systemowe kabiny sanitarne: mogą być wykorzystywane zarówno jako kabiny natryskowe, jak i przebieralnie. Kabiny sanitarne także wykonuje się z płyty kompaktowej HPL – to płyta, wyprodukowana z kilkudziesięciu do kilkuset warstw papieru impregnowanego żywicą fenolową, sprasowaną w warunkach wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury. Dzięki temu płyta zyskuje wytrzymałość i odporność na działanie wilgoci, co z kolei ma duże znaczenie w przypadku wyposażenia pomieszczeń o dużej wilgotności.

Przebieralnie basenowe mogą być wyposażone w drzwi lub kotary, choć coraz częściej stosowany jest system kabin umożliwiających oddzielenie strefy mokrej i suchej. Połączone ze sobą kabiny to także sposób na lepsze wykorzystanie przestrzeni – dzięki temu nawet niewielka przebieralnia zachowuje funkcjonalność. Dodatkowe kabiny natryskowe umożliwiają użytkownikom zachowanie higieny zarówno przed, jak i po wyjściu z basenu.