Poprawne oznakowanie elementów instalacji elektrycznej to klucz do jej szybkiej identyfikacji, sprawnej weryfikacji i bezproblemowej modernizacji. Nowoczesne instalacje, nierzadko bardzo skomplikowane i rozbudowane, wymagają jasnego i czytelnego opisu już na etapie tworzenia.

Drukarki do etykiet – czym się kierować przy ich wyborze? Rys. 1 Wybierając drukarkę etykiet instalator powinien odpowiedzieć sobie na pytanie - co i w jakich warunkach będę znakował - istnieje bowiem wiele typów taśm w zależności od zastosowania - standardowe, z mocnym klejem, elastyczne, rurki termokurczliwe, plombowe, czyszczące i wiele innych. FOT: adobe Stock ©ETAJOE

Na rynku dostępne są różne systemy oznakowania. Jedną z najbardziej uniwersalnych i jednocześnie wygodnych metod jest etykietowanie – tworzone przy pomocy przenośnych drukarek. Te urządzenia pozwalają w szybki sposób przygotować oznaczenia zarówno na okablowanie jak i na aparaturę w rozdzielni.

Choć przenośnie drukarki etykiet to nic nowego, to nadal decyzja o wyborze konkretnego modelu może sprawiać problemy. W grę nie wchodzi bowiem nie tylko samo urządzenie i standard jego obsługi ale również, co jest równie ważne, jakość i wytrzymałość nadruku i samych etykiet czyli dedykowanych do każdego modelu materiałów eksploatacyjnych.

Drukarki etykiet można podzielić w pierwszej kolejności na zastosowanie. Wyróżniamy serię domową, biurową oraz przemysłową. Wybór wydaje się banalny, jednak wiele firm korzysta z drukarek serii domowej czy biurowej. Powoduje to kilka problemów:

 1. taśmy do drukarki nie są przeznaczone do przemysłu - materiał oraz klej jest niewystarczający do warunków panujących w instalacjach przemysłowych,
 2. drukarka nie ma w bibliotece symboli i oznaczeń elektrycznych i technicznych,
 3. nie ma możliwości lub są trudności stosowania rurek termokurczliwych,
 4. nie ma predefiniowanych modułów do oznaczania kabli/paneli/krosownic,
 5. jakość obudowy nie zabezpiecza wystarczająco drukarki przed warunkami panującymi na budowie i wynikającymi z tego możliwościami jej uszkodzenia.

Najważniejsze parametry drukarki, na jakie powinien zwrócić uwagę instalator to:

 • szerokość obsługiwanej taśmy – podstawowe drukarki obsługują 6, 9 oraz 12 mm. Wyższe modele 18, 24, 36 a nawet 54 mm.
 • mobilność – najlepsza drukarka do pracy w terenie to taka w solidnej walizce. Zabezpiecza sprzęt przez zniszczeniem oraz pozwala na trzymanie wszystkich akcesorium i kilka sztuk taśm w jednym miejscu
 • zasilanie – drukarka może być zasilana bateriami (akumulator lub paluszki AA/ AAA) oraz z zasilacza. Warto wybrać wariant drukarki, który ma w zestawie jednocześnie i zasilacz i akumulator. Warto wziąć pod uwagę, że zakup od razu całego zestawu wraz z drukarką jest docelowo dużo tańszy niż późniejsze dokupywaniu akcesorium osobno.
 • oszczędności– to aspekt, na który firmy drukujące duże ilości opisów zwrócą szczególną uwagę. Można się spotkać z opinią (a nawet zarzutem), że drukarka wysuwa i marnuje taśmę poprzez wysuwanie marginesu przy każdym wydruku. To funkcja zakodowana w drukarce i nie można jej wyłączyć. Jest na to jednak świetny sposób
 • druk łańcuchowy -pozwala na drukowanie opisu za opisem, drukarka nie odcina taśmy, jedynie ją nacina. Podkład nie zostaje przecięty. Stosowanie tej metody przecinania (nacinania) oszczędza nawet połowę długości taśmy! Margines będzie tylko na początku wydruku, na którym może się znaleźć 5, 10 a nawet 100 różnych opisów.
 • łączność (USB, WiFi, BT) – ręczne wpisywanie długich nazw i znaków z klawiatury drukarki może być trudne i posiadać błędy. Mając do wykonania dużą ilość skomplikowanych opisów, warto wykonać to wcześniej poprzez import danych z arkusza XLS. Drukarka sama zmieni treść każdej etykiety oraz sama ją przytnie (również z drukiem łańcuchowym).
 • dedykowana aplikacja– dla wielu użytkowników dostępność aplikacji Android/ iOS to największa zaleta. Daje możliwość zapisania, podglądu i wizualizacji etykiety przed wydrukiem
 • materiały eksploatacyjne- należy zapoznać się ile kolorów oraz rodzajów taśm jest dostępnych dla drukarki. Występuje wiele typów taśm w zależności od zastosowania (standardowe, z mocnym klejem, elastyczne, rurki termokurczliwe, plombowe, czyszczące i wiele innych).

Podsumowując – drukarka to narzędzie, które pozwoli utrzymać oczekiwane przez inwestora standardy pracy i całej instalacji. Warunki, w jakich będzie użytkowana determinują jakość i wytrzymałość obudowy. Przy wyborze konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę jej funkcjonalności oraz koszty nie tylko samego urządzenia ale również materiałów eksploatacyjnych.

Marek Bielesz