Pandemia sprawiła, że przedsiębiorcy stanęli przed szeregiem nowych wyzwań. Miejsca pracy potrzebują dodatkowych środków do zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa pracownikom, ich rodzinom oraz całemu społeczeństwu. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 jest możliwe dzięki właściwej ocenie ryzyka i podjęciu odpowiednich działań.

Odzież robocza i miejsce pracy w czasach pandemii COVID-19

Państwa członkowskie UE wprowadziły szereg wytycznych, aby umożliwić pracę przedsiębiorstwom z różnych branż. W praktyce ochrona pracowników opiera się przede wszystkim na szerzeniu wiedzy na temat tego, jak zminimalizować ryzyko zakażenia i rozpoznać pierwsze objawy wirusa. Każda zatrudniona osoba powinna przestrzegać indywidualnych zasad higieny. Oprócz tego przedsiębiorcy powinni zadbać o odpowiednie środki ochronne i bezpieczną odzież roboczą.

środki dezynfekcji i ochrony pracowników

Jak dostosować miejsce pracy w czasach koronawirusa?

Środki ochronne to najlepszy środek prewencyjny. Każda dodatkowa bariera w miejscu pracy znacznie ogranicza rozprzestrzenianie wirusa COVID-19 oraz innych chorób, które przenoszą się drogą kropelkową.

Potykacze

Potykacze świetnie zwracają uwagę pracowników i klientów przedsiębiorstwa. Możesz rozłożyć je w kilka sekund w dowolnym miejscu. Potykacze są lekkie w transporcie i bez problemu przewieziesz je autem. Większość z nich świetnie nadaje się na warunki outdoorowe.

Naklejki ostrzegawcze

Naklejki ostrzegawcze przypominają o zachowaniu ostrożności, dystansu od pozostałych osób lub np. o dezynfekcji rąk. Warto wybierać modele, które są odporne na promieniowanie UV, różne warunki atmosferyczne oraz ścieranie. Wytrzymałe naklejki możesz umieszczać na wszelkich gładkich powierzchniach. Wcześniej upewnij się, że miejsce jest czyste i odtłuszczone.

Roll upy

Roll up to widoczny baner, gdzie możesz umieścić najważniejsze informacje na temat koronawirusa. Roll upy świetnie sprawdzają się w urzędach, centrach handlowych, szkołach, biurach oraz punktach usługowych. Warto wykorzystać je jako baner, który informuje o najważniejszych metodach, które zapobiegają zakażeniu.

Ścianki z pleksi

Plastikowe osłony i ścianki działowe świetnie sprawdzają się w biurach, miejscach obsługi klienta, czy na recepcji. Możesz wykorzystać je do oddzielenia stanowisk pracy. Ścianki posiadają różne wymiary, są łatwe w montażu i użytkowaniu. Można przymocować je do powierzchni biurka lub stosować jako duże przegrody na kółkach. Ścianki z pleksi skutecznie chronią przed rozprzestrzenianiem wirusa oraz estetycznie się prezentują. W zależności od branży, stosuj je do oddzielenia stanowisk zabiegowych, stolików itd.

organizacja miejsca pracy w czasie pandemii

Środki ochrony dla pracowników

W czasach pandemii koniecznie zaopatrz swoich pracowników w bezpieczną odzież roboczą. Polecamy certyfikowane modele, które nie podrażniają skóry, a jednocześnie chronią przed zakażeniem. Do podstawowych środków ochrony zaliczamy przede wszystkim:

Maseczki

Najpopularniejszy model to trójwarstwowa maseczka chirurgiczna z warstwą filtrującą. Taki produkt chroni osoby, które znajdują się w otoczeniu zakażonej osoby.

Jeśli chcesz zapewnić swoim pracownikom większą ochronę, zainwestuj w maseczki, które ściśle przylegają do twarzy i posiadają podwójną warstwę filtrującą. Dzięki temu mniej cząsteczek zakaźnych przedostaje się z do wewnątrz i na zewnątrz maseczki. Dodatkowo produkt świetnie chroni przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, które znajdują się w powietrzu.

Rękawice

Polecamy lateksowe, nitrylowe lub winylowe rękawice, które świetnie dopasowują się do dłoni, a jednocześnie mają odpowiednią wytrzymałość. Oprócz tego są atrakcyjne cenowo. Podczas wyboru rękawic jednorazowych, koniecznie zapoznaj się z opisem produktu. Warto wybrać rękawice, które dobrze dopasowują się do różnych kształtów dłoni.

Fartuchy jednorazowe

Fartuchy są konieczne w placówkach o charakterze medycznym. Postaw na modele z polipropylenu, które są wytrzymałe, świetnie odprowadzają wilgoć i chronią przed zabrudzeniami.

Jak minimalizować ryzyko zakażeniem COVID-19 w pracy?

  1. Sporządź listę usług, które możesz wykonywać zdalnie.Ogranicz interakcje z klientami poprzez zamówienia telefoniczne oraz online.
  2. Upewniaj, się że w miejscu pracy przebywają wyłącznie osoby, które są niezbędne do funkcjonowania firmy. Reszta zatrudnionych osób powinna pracować zdalnie.
  3. Na ile to możliwe, ogranicz fizyczny kontakt między pracownikami. Zapewnij warunki do pracy samodzielnej, szczególnie dla osób w starszym wieku lub z chorobami przewlekłymi.
  4. Ustal harmonogram przerw. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której wszyscy pracownicy pójdą na lunch w jednym momencie.
  5. Zadbaj o odpowiednią ilość płynu do dezynfekcji w łazience i innych pomieszczeniach.
  6. Wprowadź limit osób, które mogą wejść do łazienki.
  7. Zadbaj o regularną dezynfekcję oraz wietrzenie pomieszczeń. Upewnij się, że budynek posiada sprawną wentylację.
  8. Ułatw pracownikom transport indywidualny do pracy. Zadbaj o miejsca parkingowe dla osób, które muszą pojawiać się codziennie w miejscu pracy. Dodatkowym ułatwieniem jest miejsce do przechowywania rowerów.



x