System alarmowy to nieodzowny element każdego inteligentnego domu, który stoi na straży bezpieczeństwa i pozwala na komfortowy wypoczynek. Systemy alarmowe cieszą się coraz większą popularnością w Polsce i sięgają po nie zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w bloku. Nowoczesny i mądrze zaplanowany system alarmowy jest w stanie odstraszyć potencjalnych włamywaczy, którzy po prostu zaniechają próby włamania, kalkulując podejmowane ryzyko. Głośna syrena alarmowa z pewnością potrafi zadziałać jako skuteczny straszak.

Systemy alarmowe do domu - jak wybrać?

Co wchodzi w skład systemu alarmowego?

Głównym elementem systemu alarmowego jest centrala alarmowa, która zbiera i analizuje sygnały wysyłane przez rozmaite urządzenia do niej podpięte. Zadaniem centrali jest przetwarzanie oraz archiwizacja wszystkich zdarzeń, które zostały zarejestrowane w systemie. W przypadku wykrycia włamania lub np: pożaru w przypadku czujki przeciwpożarowej nasz system alarmowy automatycznie wyśle zgłoszenie do odpowiednich służb, które w porę będą mogły zareagować. System alarmowy znacząco skraca zatem czas potrzebny na reakcję w przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia.

Kolejnym istotnym elementem składowym systemu alarmowego są czujniki zwane również detektorami. Te różnorodne urządzenia zajmują się zbieraniem informacji i przesłaniem ich do centrali alarmowej. Na rynku jest dostępnych wiele wyspecjalizowanych detektorów, wśród których można wymienić czujniki ruchu, zbicia szyby lub otwarcia okna, czujniki przeciwpożarowe czy te wykrywające wyciek wody w mieszkaniu. Kolejnym istotnym elementem, jaki powinien posiadać dobry system alarmowy, jest sygnalizator świetlny lub dźwiękowy, który będzie informować o alarmie. Oczywiście nowoczesne sygnalizatory przede wszystkim informują użytkownika poprzez dedykowaną aplikację niemniej sygnał dźwiękowy, będzie działał odstraszająco na włamywaczy, a w przypadku pożaru pozwala na błyskawiczną reakcję. Nie zawsze mamy bowiem telefon przy sobie, natomiast głośny efekt dźwiękowy będzie słyszalny w całym mieszkaniu. Ostatnim elementem, o który należy zadbać, są kontrolery umożliwiające rozbrajanie oraz rozbrajanie systemu, oraz zasilacze.

Systemy alarmowe możemy podzielić na przewodowe oraz bezprzewodowe. Oba warianty mają swoje zalety oraz wady, dlatego powinniśmy zastanowić się jaki wariant jest dla nas najlepszy. Bezprzewodowe systemy oferują łatwość instalacji - nie trzeba męczyć się z plątaniną kabli, które przecież trzeba sprytnie ukryć w przypadku systemów przewodowych. Nowoczesne systemy bezprzewodowe dzięki swej technologii odporne są na próby zagłuszania, niemniej zawsze istnieje ryzyko wystąpienia utrudnień w połączeniu, co oczywiście zawsze powinniśmy mieć na uwadze.

Czym kierować się przy wybieraniu systemu alarmowego?

Przede wszystkim musimy zastanowić się, czego oczekujemy i jak bardzo rozbudowany ma być nasz system. Sam zakup odpowiednich urządzeń to nie wszystko. Powinniśmy wziąć pod uwagę to jak bardzo rozbudowana technologicznie, będzie nasza centrala. Przed stworzeniem wydajnego systemu alarmowego powinniśmy zatem przygotować wstępny projekt, w którym zaplanujemy instalację wszystkich urządzeń w odpowiednich dla nich miejscach. Dodatkowo powinniśmy skupić się na tym, co faktycznie dla nas jest niezbędne, biorąc pod uwagę typ obiektu: dla domu z posesją istotny może być czujnik ruchu, który w mieszkaniu w bloku będzie miał naturalnie mniejsze zastosowanie. Co istotne system alarmowy daje możliwość rozbudowy w czasie - nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć od kilku urządzeń, a następnie zwiększyć możliwości naszego systemu dodając kilka nowych czujników, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Artykuł Partnera