Gięcie blach pozwala nadać im określony kształt, który odpowiada opracowanemu wcześniej projektowi. Proces ten wymaga precyzji, którą są w stanie zapewnić specjalistyczne metody obróbki metali. Jedną z najpopularniejszych jest obecnie wyginanie oparte na CNC. Na czym ono polega? Jakie korzyści przynosi ta technologia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Gięcie blach i obróbka metali - stali i aluminium: czym cechuje się wyginanie oparte na CNC?

Na czym polega gięcie blach CNC?

Gięcie blach CNC to proces, który polega na trwałym odkształceniu blachy pod wpływem momentu zgniatającego. Jest to obecnie jedna z popularniejszych metod wykorzystywanych w profesjonalnej obróbce metali, która umożliwia zmianę kształtu blachy bez wpływu na jej właściwości. Obróbka CNC nie narusza spójności materiałów, dlatego też produkt końcowy charakteryzuje się najwyższą jakością i znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Obejmuje ona 3 etapy działania, a mianowicie:

  • projektowanie komputerowe;
  • przetwarzanie opracowanego projektu na specjalny kod sterowania maszyny CNC;
  • realizację projektu przez wyspecjalizowaną maszynę CNC.
Gięcie blach i obróbka metali - stali i aluminium: czym cechuje się wyginanie oparte na CNC?

Jak wygląda proces gięcia blachy CNC?

Do gięcia blachy CNC wykorzystuje się specjalistyczne prasy krawędziowe, które programowane są komputerowo, w związku z czym technika jest wysoce powtarzalna. Dzięki ich użyciu możliwa jest obróbka blachy żeberkowej, ryflowanej oraz blachy do grubości 30mm, która obejmuje prostowanie, zwijanie, profilowanie oraz wyginanie blachy bez naruszenia jej struktury.

Gięcie blachy metodą CNC każdorazowo składa się z trzech faz:

  • gięcia sprężystego;
  • gięcia plastycznego;
  • dotłaczania.

Proces gięcia blachy wykonywany jest w calu trwałej zmiany jej kształtu, czyli odkształcenia plastycznego. Jest to możliwe dzięki przekroczeniu granicy sprężystości materiału, co sprawi, że po ustąpieniu siły nacisku nie wróci on do poprzedniego kształtu. Każdy materiał posiada inną granicę sprężystości, a jej ustalenie najczęściej określa się na podstawie doświadczeń. W tym celu można wykorzystać również specjalne tabele zawierające tego typu informacje podane w N/mm², czy nawet wykresy krzywej obciążenia, które pozwalają sprawdzić odporność danego materiału. W sytuacji, gdy gięcie sprężyste nie przynosi oczekiwanego efektu, czyli materiał nie uległ plastycznemu odkształceniu, zwiększa się siłę nacisku w trakcie drugiej i trzecie fazy obróbki (gięcie plastyczne i dotłaczanie).

Gięcie blach i obróbka metali - stali i aluminium: czym cechuje się wyginanie oparte na CNC?

Gięcie blach CNC - zalety

Podstawowe zalety gięcia blach metodą CNC to duża dokładność oraz wysoka powtarzalność. Technologia umożliwia również wytwarzanie najbardziej skomplikowanych kształtów oraz wymagających detali. Powtarzalność procesu pozwala wykorzystywać tę metodę w produkcji seryjnej, co pozwala również zmniejszyć koszty i zaoszczędzić czas.

Wykorzystanie pras numerycznych, którymi steruje komputer sprawia, że cały proces jest niemalże zautomatyzowany i tylko w niewielkim stopniu wymaga czynnika ludzkiego. Dzięki temu ryzyko popełnienia błędu, a co za tym idzie powtórzenia całego procesu zminimalizowane zostaje praktycznie do zera.

Gięcie blach CNC to zaawansowana technicznie i nowoczesna metoda obróbki plastycznej metali. Jej wykonanie warto zlecić firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie oraz dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym. Tego typu usługodawcę można znaleźć w Internecie, pod hasłem: gięcie blach Katowice.

Artykuł Partnera